Partnerzy
Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny czy Uniwersytet Rolniczy to najbardziej oblegane miejsca podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. Tłumy na korytarzach, pełne sale wykładowe i wypełnione po brzegi laboratoria – tak młodzież z Małopolski oraz z poza regionu udowadniała swój pociąg do odkryć i samorozwoju . Łącznie w przygotowanie programu zaangażowało się ok. 40 instytucji naukowych, uniwersytetów, instytutów PAN, oraz firm B+R. Wszystko po to, by jeszcze bardziej zarażać wiedzą.
Inauguracja
W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, punktualnie o godzinie 18.00 rozpoczęła się inauguracja 16. edycji wydarzenia. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Pan Józef Gawron zainaugurował przedsięwzięcie i ogłosił laureatów oraz wyróżnionych w konkursie plastycznym: „𝗘𝗞𝗢-𝗣𝗟𝗔𝗦𝗧𝗬𝗞𝗔 – 𝗠𝗔𝗠 𝗡𝗔𝗨𝗞𝗢𝗪𝗘𝗚𝗢 𝗕𝗭𝗜𝗞𝗔”. W następnej części spotkania dr Maciej Kawecki przeprowadził pasjonującą naukową debatę z: Prof. Mateuszem Hołdą – najmłodszym Polskim profesorem tytularnym, Leną Stec z AGH Space Systems, Maksem Paczyńskim – autorem systemu zapobiegającego zasypianiu przed kierownicą oraz Piotrem Grzegorczykiem – twórcą narzędzi do analizowania genomu wirusa Covid. W Muzeum Lotnictwa Polskiego swój naukowy program przedstawiło także Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.
Rosnące z roku na rok zainteresowanie młodzieży tym wydarzeniem utwierdza mnie w przekonaniu, że Województwo Małopolskie jako Koordynator całego przedsięwzięcia, dobrze wywiązuje się ze swojego zadania – popularyzowania nauki. Co roku dokładamy wszelkich starań, aby ostatni piątek września można było spędzać w Małopolsce w wyjątkowy naukowy sposób. Można nawet powiedzieć, że stało się to już naszą regionalną tradycją, że w ten wieczór odwiedzamy laboratoria czy sale wykładowe na uczelniach – powiedział Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.
Małopolska Noc Naukowców w liczbach
Wydarzenie łączące dzieci, młodzież rodziców oraz nauczycieli i edukatorów przygotowało ponad 750 naukowców i 1200 studentów z prawie 120 kół naukowych. Łącznie to ponad 2000 aktywności, na które złożyły się wykłady, eksperymenty, pokazy, gry i zabawy zorganizowane przez ok. 40 instytucji z Małopolski.
W tym roku naukowe przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „European Researchers’ Night 2022-2023 in Małopolska” („Europejska Noc Naukowców 2022-2023 w Małopolsce)”, akronim: ERN4Change, finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego oraz ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101061168.