Chcąc podtrzymywać i kultywować tę tradycję, włoski Region Umbria, Burmistrz Miasta Betlejem, Międzynarodowym Muzeum Szopki Betlejemskiej w Betlejem, Urząd Dzielnicy Wilanów, Stowarzyszenie Polskich Mediów i Redakcja TTG Poland ogłaszają konkurs Szopek Betlejemskich.
Inicjatorzy tego szczególnego konkursu zapraszają do współpracy i współorganizacji
Konkursu wszystkich dotychczasowych organizatorów.
Zapraszamy też do wspólpracy media dla których będzie zorganizowany wyjazd studyjny do Betlejem.
Zgłoszenia na konkurs będą przyjmowane on – line w dwu kategoriach:
szopka tradycyjna,
szopka wirtualna.
Finałowa ekspozycja Szopek Betelejemskich zostanie zorganizowana w Wilanowie w pierwszym tygodniu Adwentu 2012 r. Tutaj też zostaną wyłonieni finaliści.
Zakończenie konkursu przewiduje się na dzień 24 grudnia 2012 roku oficjalnym przekazaniem prac do Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Już dzisiaj zapowiadamy organizację wyjazdu do Betlejem na święta Bożegonarodzenia 2012 r. Staraniem organizatorów jest by w wyjeździe udział wzięli finaliści konkursu Szopka Betlejemska, dziennikarze, oraz zainteresowani.
Głosowanie na najlepszą, najciekawaszą Szopkę Betlejemski będzie on – line.
Zgłoszenia prac można przesyłać na e-mail: szopkabetelejemska@ttg.com.pl
Nad prawidłowością przebiegu konkursu czywało będzie Jury pod przewodnictwem p Anny Szałapak z "Piwnicy pod Baranami", organizatorki konkursu Szopki Krakowskiej.
Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem
W sercu Betlejem, w niedalekiej odległości od Kościoła Bożego Narodzenia, mieści się Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Znajduje się w nim jedna z najbogatszych i najcenniejszych kolekcja szopek bożonarodzeniowych. Muzeum posiada zbiór ponad 200 szopek w różnych stylach i rozmiarach, pochodzących z całego świata. Obiekt znajduje się na parterze zabytkowego klasztoru salezjańskiego w Betlejem.
Ekspozycja ukazuje tradycję wykonywania szopek, począwszy od tej pierwszej, urządzonej przez świętego Franciszka w Greccio (Włochy) oraz pierwszej rzeźbionej szopki Arnolfo di Cambio znajdującej się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie aż po współczesne szopki.
Muzeum zostało oficjalnie zainaugurowane w wigilię Bożego Narodzenia w 1999 roku, wkrótce docenione zostało przez UNESCO, rząd Palestyny i Włoch. Dzisiaj Muzeum współpracuje m.in. Greccio, Asyżem, Rzymem, a także z Hiszpanią i Polską. W ramach współpracy odbywają się wystawy, szkolenia, konferencje, prowadzone są studia i badania wokół świeckiej tradycji powstawania szopek.