☰ menu

Jąkanie. Analiza procesu komunikacji słownej

Jąkanie. Analiza procesu komunikacji słownej Oficyna Wydawnicza Impuls
niedz.-sob.
10.04-30.04.2016

Wywód rozpoczyna się od rozważań dotyczących rozmowy. Oprócz omówienia jej istoty przedstawiono definicję aktu mowy w procesie komunikacji oraz mikrogenetyczny model porozumiewania się. Skupiono się także na stylu komunikacji interpersonalnej. Poddano analizie typologię stylów komunikacji, uznając aktywność słowną oraz rodzaje aktów mowy za najbardziej wymierne, mierzalne i obiektywne kryteria wyróżniania stylów komunikacyjnych.

Ponadto w rozdziale pierwszym zwrócono uwagę na bariery utrudniające skuteczne komunikowanie się z uwzględnieniem czynników językowych, psychologicznych i społecznych.

Rozdział drugi w całości poświęcono jąkaniu. Przedstawiono w nim różne ujęcia tego zaburzenia prezentowane w literaturze przedmiotu, a także własny model istoty tego zaburzenia. Skupiono się na charakterystyce jąkania jako zaburzenia rozmowy, omówiono jąkanie w kategorii bariery komunikacyjnej. W kontekście przyjętego procesowego paradygmatu mózgu ukazano mikrogenetyczne ujęcie formowania się objawu.

Jąkanie
Analiza procesu komunikacji słownej


Góral-Półrola Jolanta
Wydanie II,
Kraków 2016,
Format B5,
Objętość 232 stron,
Oprawa miękka, klejona, folia matowa
Więcej informacji: Oficyna Wydawnicza Impuls 
Exit mobile version