☰ menu

Ferie 2017 w Muzeum Miasta Gdyni

wt.-niedz.
03.01-29.01.2017

Od wtorku do piątku w godz. 10.00-13.00 muzeum zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na warsztaty prowadzone w oparciu o wystawy „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” i „Sztuka patrzenia. Architektura w fotografii Czesława Olszewskiego”.
Uczestnicy spędzą kreatywnie czas w muzeum. Zwiedzą ekspozycje i będą twórczo działać w sali edukacyjnej.
17-20 stycznia w godz. 10.00-11.00 – Turniej gier planszowych.
17 stycznia w godz. 11.00-13.00 – Warsztaty równo pod sufitem.
Goście posłuchają i zobaczą na ilustracjach, jak wyglądał modernistyczny pokój dla dzieci. Porozmawiają o tym, czy żyło się w nim wygodnie? Kto zaprojektował te wszystkie przedmioty i sprzęty? Przyjrzą się meblom, zabawkom i modernistycznym dodatkom. Zainspirują się i urządzą własne, miniaturowe pokoiki dla dzieci.
18 stycznia w godz. 11.00-13.00 – Warsztaty na tropie gorsecików.
W poszukiwaniu oryginalnych podłóg uczestnicy wybiorą się na wędrówkę po wnętrzach gdyńskich kamienic.
Pod lupą znajdą się niewielkie, terakotowe płytki o wyjątkowym kształcie, nazywane gorsecikami.
Podczas warsztatów dzieci ułożą z nich własne wzorki i połączą je we wspólną mozaikę podłogową.
Uczestnicy zaprojektują i wykonają również autorski magnes-gorsecik.
19 stycznia w godz. 11.00-13.00 – Podchody w Muzeum i Warsztaty Mali Kuratorzy.
Podchody w Muzeum? Czemu nie! Na wystawie czekać będą łamigłówki i zadania.
20 stycznia w godz. 11.00-13.00 – Warsztaty Modelowe Mieszkanie.
Modernistyczne mieszkanie składa się z różnych pomieszczeń. Uczestnicy dowiedzą się, co przechowywano w spiżarce? Do czego służyła westfalka?
Inspirując się wystawą „Szkło, metal, detal”, dzieci stworzą własne interpretacje modernistycznego mieszkania.
24-27 stycznia o godz. 10.00-11.00 – Filmowe poranki w muzeum.
24 stycznia w godz. 11.00-13.00 – Warsztaty Retusz.
Czerń i biel nadają zdjęciom z lat 20. i 30. wyjątkowy klimat i sprawiają, że stają się ponadczasowe. Podczas warsztatów dzieci spróbują jednak sobie wyobrazić, jak wyglądałyby w kolorze. Nakładając specjalny tusz, tchną w nie nowe życie.
25 stycznia w godz. 11.00-13.00 – Warsztaty Foto-Naszywka.
Dlaczego dawne zdjęcia Czesława Olszewskiego są czarno-białe? Co ciekawego można odkryć na fotografiach budynków? Po co zostały zrobione i dlaczego zniknęli z nich ludzie?
Podczas warsztatów dzieci nauczą się sztuki patrzenia. Przekonają się, jak z odbitek starych zdjęć z muzealnego archiwum może powstać współczesne dzieło sztuki.
26 stycznia w godz. 11.00-13.00 – Warsztaty Foto-Model
W przestrzeni wystawy czekać będą zagadki ćwiczące refleks, pamięć i spostrzegawczość. Inspirując się fotografiami z lat 20. i 30., dzieci stworzą modernistyczne budynki z kartonu, tektury, papieru pakowego, szarego i czarnego brystolu.
Efektem warsztatów będzie duża makieta przedstawiająca fragment naszego miasta.
27 stycznia w godz. 11.00-13.00 – Warsztaty Fotowymiar
Jak sprawić, aby uchwycona na płaskich, czarno-białych fotografiach architektura modernistyczna, ulice i otaczająca je roślinność stały się „trójwymiarowe”?
Inspirując się metodą tworzenia trójwymiarowych książek i kartek, dzieci będą wycinać, układać i przyklejać poszczególne warstwy do papierowej harmonijki.
Poranki filmowe, turnieje i zwiedzanie bezpłatne. Bilet wstępu na pojedyncze warsztaty dla dziecka: 12 zł.
Wymagana wcześniejsza rezerwacja w Ośrodku Edukacji Muzeum (ul. Zawiszy Czarnego 1), telefonicznie: 58 662 09 35/36/37 lub mailowo: edukacja@muzeumgdynia.pl.