Oprócz samych elementarzy na wystawie znajdą się reprodukcje znajdujących się w nich ilustrowanych czytanek wraz z tłumaczeniami.
Można będzie zatem zobaczyć na wystawie zarówno afrykańską biedę, jak i ciekawe obyczaje z tamtego obszaru świata (elementarze w językach suahili, luganda, szona, arabskim i angielskim). Poznać specyfikę nauczania języka arabskiego i obserwować wpływ religii na nauczanie w krajach arabskich.
Motywy religijne są charakterystyczne także dla elementarzy z krajów latynoskich. Specyfiką podręczników z tamtego obszaru świata jest także obecność w podręcznikach śladów po dawnej, indiańskiej przeszłości, a z drugiej strony znamienne świadectwa współczesnych działań na rzecz indiańskiej kultury — na wystawę trafił m.in. elementarz dla Indian z plemienia Enxet, który uczy indiańskie dzieci czytania i pisania w ich rodzimym języku.
Liczne elementarze odbijają sytuację polityczną — w książeczkach kubańskich są piosenki o Che Guevarze, w radzieckich (bo na wystawie są także elementarze historyczne) defilady na Placu Czerwonym, z jugosłowiańskich dzieci uczyły się pierwszych liter na słowach: „Mama, Tata, Tito”, a z chińskich odczytując okrzyki: „Kochamy Chińską Republikę Ludową!”.
Dzięki elementarzom łatwo dostrzec, jakie wymagania stawia się np. uczniom japońskim, którzy już na początku nauki muszą poznać co najmniej dwa rodzaje pisma (system znaków japońskich i tradycyjny system znaków chińskich), a także umieć rozróżniać występujące między nimi subtelne różnice.
Wśród europejskich książeczek do nauki czytania zwracają uwagę elementarze z państw powstałych u schyłku XX w. — m.in. Białorusi, Ukrainy czy Bośni i Hercegowiny, w których widać radość z odzyskanej niepodległości i entuzjazm w prezentowaniu własnej kultury.
Prezentowany na wystawie zbiór wypożyczono z Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej. Kolekcja została ofiarowana temu muzeum przez emerytowaną nauczycielkę, która przez lata kolekcjonowała elementarze.
ELEMENTARZE Z CAŁEGO ŚWIATA
23 września – 12 października 2016
Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, parter
Organizator: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
www.wbp.wroc.pl
Wstęp wolny!