☰ menu

Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci w ARTzonie

Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci w ARTzonie
śr.-pon.
08.07-31.08.2020

Zapraszamy na cykl spotkań dla dzieci i rodziców uwalniających naturalną ekspresję twórczą i wspierających rozwój zmysłów dziecka. Proponowane warsztaty dają dzieciom poczucie satysfakcji z kreatywnego działania, wspierają samodzielność, wspomagają zdobywanie wiedzy pełnej sztuki.

Warsztaty będą odbywać się w pomieszczeniach przyjaznych sensorycznie z odpowiednim wyciszeniem, oświetleniem dopasowywanym do potrzeb dzieci wysoko wrażliwych i z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Z sal warsztatowych zostaną usunięte przedmioty rozpraszające dzieci.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci”

Opisy warsztatów:

Sensomotoryka smyka bryka – twórcze zabawy sensoryczne

Daty: 7, 14, 21 lipca 2020 / 10:00-11:00

Wiek dzieci: +10 mies

Opis: Podczas warsztatów będziemy eksperymentować i doświadczać wszystkimi zmysłami, pobudzać małą (sprawność ruchową dłoni) i dużą (ogólną sprawność fizyczną) motorykę. Proponowane twórcze zabawy wspierają harmonijny rozwój dziecka, rozwijają ciekawość, kreatywność i pewność siebie.

Prowadzenie: Anna Widzyk-Kampa – mgr sztuki, malarka, pedagog pracująca w oparciu o twórcze metody, założycielka kolektywu Manula /www.manula.pl/. Mama dwójki dzieci.

 

Sensosmyki / Sensoplastyka®

Daty: 17 i 31 lipca oraz  21 sierpnia 2020 / 10:00-11:00

Wiek dzieci: +10 mies

Opis: Warsztaty wpływają na optymalny rozwój całego organizmu dziecka. Wspomagają budowanie  świadomości ciała i przestrzeni, wspierają rozwój emocjonalny i rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni). Spotkania dają poczucie sprawczości, bezpieczeństwa, uwalniają naturalną ekspresję twórczą.

Prowadzenie: Paulina Maciaszek – pedagożka, trenerka I st. marki Sensoplastyka®, twórczyni, animatorka kultury, instruktorka warsztatów artystycznych i edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i rodziców, doradczyni noszenia w chustach i nosidłach miękkich Clauwi, miejska hafciarka, mama Aliny.

 

Ruch Rozwija – warsztaty ruchowe z elementami ruchu rozwijającego W. Sherborne

Daty: 2, 9, 16 lipca 2020 / 11:00-12:00

Wiek dzieci: 1-3 lat

Opis: Warsztaty ruchu rozwijającego Weroniki Sherbone to metoda rozwijania świadomości własnego ciała i otoczenia, usprawnia sferę motoryczna, oswaja współdzielenie przestrzeni z innymi osobami oraz pomaga w nawiązywaniu bliskiego kontaktu za pomocą zarówno ruchu jak i dotyku. Ponadto zajęcia prowadzone tą metodą stymulują rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka.

Prowadzenie: Dominika Szala – Wentland

 

Symfonia Sztuki – warsztaty muzyczne

Daty:3 lipca 2020 godz. 17:00-18:00 – warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych (cz. 1)4 lipca 2020 godz. 11:00-12:00 – wspólny koncert z uczestnikami (cz. 2)

Zapisując się na warsztaty obowiązuje uczestnictwo w dwóch częściach.

Wiek dzieci: 3-5 lat

Opis: Warsztaty muzyczne, które dostarczą dzieciom bodźców słuchowych i harmonijnie przeprowadzą uczestników przez różne dźwięki. Spotkania będą dopasowane do odbiorców pod względem natężenia i rytmu. Dadzą poczucie wyciszenia i dostarczą wiele radości z wspólnego muzykowania

Prowadzenie: Krystian Truchalski – muzyk, terapeuta integracji sensorycznej, oligofrenopedagog Witold Ryć – pedagog specjalny, muzyk, dj

 

Sensorynki / warsztaty tworzenia zabawek sensorycznych

Daty:24 lipca 2020 / 10:00-12:00 (książeczki obrazkowe)18 sierpnia /11:00-13:00 (szyjemy zabawkę sensoryczną – kostka)25 sierpnia / 11:00-13:00 (szyjemy zabawkę sensoryczną – biedronka)31 sierpnia / 11:00-13:00 (tablice manipulacyjne)

Warsztaty dla rodziców małych dzieci (0-12m)

Opis: Warsztaty tworzenia pomocy i zabawek wspierających percepcję wzrokową i pomagające stymulować koordynacje oko-ręka. Podczas warsztatów mali uczestnicy będą odkrywać świat sztuki poprzez faktury, dźwięki, kontrasty. Stworzone zabawki będą inspirowane sztuką współczesną.

Prowadzenie: Natasza Winiarska i Paulina Maciaszek

 

ContaKids – warsztaty ruchowe online

Daty: 6, 13, 20, 27 lipca 2020 / 11:00-12:00

Warsztaty realizowane w zamkniętej grupie:  https://www.facebook.com/groups/3253988114826645/?epa=SEARCH_BOX

Wiek dzieci: 3-6 lat

Opis: W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość obojgu. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci. Będziemy zajęci bieganiem, upadaniem, turlaniem, skakaniem i dobrą zabawą, które pozwolą nam na radosne budowanie więzi poprzez ciało i ruch. Z pomocą ruchowego szaleństwa będziemy oddawać się wspólnej bliskości i zabawie.

Prowadzenie: Anna Wańtuch – tancerka, performerka, nauczyciel tańca i Contakids. Ukończyła filozofię i filmoznawstwo na UJ, Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności taniec współczesny. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Ukończyła szkolenie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne (1st).

 

Wydarzenia w ramach projektu zostały dobrane tak, aby wspierać rodziny z małymi dziećmi na każdym jego etapie. Na kompleksowy projekt składają się cztery części: warsztaty twórcze dla dzieci i rodziców „SZTUKA ZMYSŁÓW”, festiwal „ZMYSŁY NIEDOCENIONE”, wystawa „ŚLAD SENSORYCZNY – DOTKNIJ TEJ SZTUKI” oraz wydanie katalogu „KULTURA DOSTĘPNA SENSORYCZNIE”.

Na przełomie września i października odbędzie się festiwal „ZMYSŁY NIEDOCENIONE”. Organizatorzy kierują go w szczególności do rodzin z dziećmi o specjalnych potrzebach sensorycznych, ale także do specjalistów pracujących z dziećmi w instytucjach kulturalnych. Uczestnicy poznają zasady i dobre praktyki tworzenia zabaw i zajęć przyjaznych sensorycznie. W kolejnych miesiącach powstanie absolutnie wyjątkowa, interaktywna i pełna sensorycznych elementów wystawa. Podczas jej zwiedzania dzieci zostaną zaproszone do współtworzenia i doświadczania sztuki w bezpośrednim kontakcie. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie katalogu „KULTURA DOSTĘPNA SENSORYCZNIE”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Exit mobile version