☰ menu

21 Piknik Naukowy - przepis na udaną sobotę

sob.
03.06.2017

Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (namiot D22)

zachęci do rozpoznawania śladów obecności mieszkańców lasów oraz zada fundamentalne pytanie dzieciństwa: gdzie raki zimują?

Na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego (A30) dzieci i młodzież dowiedzą się – z dużym prawdopodobieństwem – ile będą mieć wzrostu, kiedy dorosną. A to wszystko za pomocą tzw. siatek centylowych i analizy danych antropomorficznych oraz informacji o wzroście rodziców. Dzieci będą mogły też sprawdzić swoją skoczność, zwrotność, koordynację i proporcje ciała.

Nie zabraknie też zabaw dla małych pasjonatów archeologii – na stanowisku Ośrodka Badań Nad Antykiem UW (B16) czynne będą wykopaliska z fragmentami naczyń ceramicznych i replikami zabytków.

Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (A05) zaprasza na spotkanie z bezzałogowym samolotem fotogrametrycznym, który zdobywa dokładne dane o ukształtowaniu terenu. Natomiast pobawić się „suchym piaskiem”, który mimo dodatku wody nigdy nie staje się mokry będzie można na stoisku Instytutu Chemii Organicznej PAN (A45).

Wraz z Państwowym Ogniskiem Artystycznym (D04) uczestnicy Pikniku stworzą wielkoformatowy obraz przedstawiający przekrój Ziemi Dzieło będzie powstawać cały dzień i będzie miało tylu autorów, ilu się ich zgłosi.

Piknik Naukowy to wydarzenie, które na stałe wrosło w kalendarz kulturalny nie tylko stolicy, ale i całego kraju. Tak wielka popularność imprezy, organizowanej już od 20 lat, wynika z myśli przyświecającej temu przedsięwzięciu, według której nauka ma bawić, rozbudzać wyobraźnię i poszerzać horyzonty wszystkich uczestników, w tym najmłodszych pasjonatów wiedzy. Właśnie z myślą o nich wiele instytucji nauki i kultury oraz wystawców komercyjnych przygotowuje efektowne pokazy, eksperymenty i zabawy edukacyjne. Oto kilka wybranych, które organizatorzy Pikniku – Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik – szczególnie polecają najmłodszym uczestnikom imprezy.

1. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 3 czerwca 2017 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Więcej informacji: pikniknaukowy.pl.