Zamek zachował się w całości, więc jeśli chcielibyście pokazać dzieciom jak wygląda prawdziwy zamek, powinniście koniecznie go odwiedzić. Oprócz potężnych rodów magnackich, zamek odwiedzała także królowa Bona. Obecny kształt uzyskał zamek w XVII wieku, gdy rozbudował go Stanisław Lubomirski. Twierdza prawie nie ucierpiała podczas potopu szwedzkiego, ale – jak głosi legenda – po upadku obrony Szwedzi wywieźli 150 wozów pełnych łupów.
W zamku niemal całkowicie brak jest wyposażenia. W kuchni znajduje się kolekcja miedzianych i mosiężnych naczyń, a w jednej z komnat wystawiono makiety warowni. Tatusiów i synków zainteresuje zapewne kolekcja starych dział i moździerzy na dziedzińcu zamku. Znajduje się tam tez głęboka na 36 metrów studnia.
Ponieważ właściciele zamku lubili podsłuchiwać swoich gości, żołnierzy, a nawet współmałżonków w budynku działa niezwykły „system podsłuchu”. Gdy ktoś szepcze cichutko w kierunku ściany w jednym z rogów sali, słychać to doskonale w narożniku oddalonym o 5 metrów.
Z zamkowego balkonu można zobaczyć malowniczy widok całej okolicy.
Na południe od Nowego Wiśnicza rozciąga się piękne Pogórze Wiśnickie – idealne miejsce na rodzinny spacer i dopełnienie wycieczki.
Do zamku idzie się pod górkę płaską aleją spacerową lub asfaltową drogą.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Miłośnicy nietypowych muzeów powinni zainteresować się Muzeum Mleczarstwa które można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Dojazd:
Nowy Wiśnicz znajduje się około 10 km na południe od Bochni. Najłatwiej dojechać drogą nr 4 z Krakowa do Tarnowa i w Bochni skręcić w prawo w drogę nr 965 do Limanowej.
Zamek w Nowym Wiśniczu
32- 700 Nowy Wiśnicz
tel. 14 61-283-41
e-mail: rezerwacja@zamekwisnicz.pl