☰ menu

Jerzy

Historia imienia

Kiedyś mówiono również „Jurzy” i dlatego zdrobniale mówimy Jurek. Święty Jerzy należy do świętych nie tyle historycznych, co legendarnych

– rozumiemy przez to, że legenda o jego czynach przyćmiła postać historyczną. Podobnie było też ze św. Mikołajem, Barbarą, Krzysztofem, Urszulą. Święty Jerzy – patron rycerstwa – pochodził z Kapadocji, górzystej krainy w dzisiejszej Turcji, był oficerem w rzymskich legionach i zginął śmiercią męczeńską podczas prześladowań chrześcijan. Zanim to się stało, miał dokonać licznych bohaterskich czynów, wśród których była zwycięska walka ze smokiem, wcieleniem Szatana. W ten sposób dzielny rzymski żołnierz stanął w szeregu niezliczonych bohaterów, którzy zmagali się z potworami, i tak wszedł do legendy. Ktoś dociekliwy mógłby zapytać, dlaczego ze smokiem walczył bohater noszący skromne imię „Rolnik”? A może to zestawienie: „rolnik” i walka ze smokiem – to czysty przypadek? W świętych opowieściach nie ma przypadków. W mitach wielu ludów świata pojawia się postać bohatera – twórcy cywilizacji, który walczy z potworami, oczyszcza świat ze złych mocy, wyrywa drzewa z korzeniami – a wszystko po to, aby stworzyć przestrzeń, w której możliwe będzie zbudowanie cywilizacji: uprawa pól i wznoszenie miast. Pogromca smoków jest zarazem Pierwszym Rolnikiem. Nic więc dziwnego, że ma na imię Georgos.

Znaczenie imienia Jerzy

Po grecku georgos znaczyło „rolnik”.

Numerologia imienia Jerzy

Nasz Jerzy ma dziś liczbę imienia SIEDEM. Siódemka (oprócz innych znaczeń) to liczba intelektualistów i mózgowców, ludzi, którzy na świat patrzą z pewnego dystansu, okiem chłodnym i krytycznym.

Jaki jest Jerzy?

Imię Jerzy jest często spotykane wśród badaczy zagadek, wnikliwym umysłem prześwietlających rzeczywistość. Typowy Jerzy zwykle wyróżnia się w otoczeniu tym, że więcej wie, potrafi dalej sięgnąć wyobraźnią w przyszłość i przewidzieć skutki własnych i cudzych posunięć. Święty Jerzy był wojownikiem; dzisiejsi Jerzowie raczej mają naturę graczy i strategów. Ich najmocniejszą stroną jest rozsądek: nie ulegają złudzeniom, są odporni na namowy i obietnice, nie dają się nabierać. Nie są też sztywni ani konserwatywni, i potrafią łączyć bystrość z odwagą i zdecydowaniem. Zwykle dobrze sobie radzą w miejscach, gdzie toczą się gry polityczne lub biznesowe. Górują nad konkurencją tym, że nie wpadają w panikę, zachowują zimną krew i nie ryzykują bez potrzeby. Wielu Jerzych potrafi przewiercić człowieka wzrokiem i w ich obecności trudno cokolwiek ukrywać. Kobieta potrafi docenić w Jerzym to, co ma on z wojownika, natomiast świat, w którym Jerzy się obraca, jego zainteresowania i pasje, są jej zazwyczaj obce i nie stara się za nim nadążyć. Tym się właśnie Jerzy różni od swojego współsolenizanta Wojciecha, który zwykle żyje w świecie zdominowanym przez kobiety.

Znak zodiaku imienia Jerzy

Są dwa znaki, dla których imię Jerzy jest szczególnie odpowiednie – Skorpion, który w zodiaku wodzi rej, jeśli chodzi o rozsądek i brak złudzeń, oraz obdarzona wnikliwym umysłem Panna. Ale również dobrze się to imię komponuje z Wodnikiem, Koziorożcem, a nawet Bliźniętami i Rakiem. Mniej odpowiednie jest dla żywiołowych Baranów, Strzelców i Lwów i nie całkiem zrozumiałe będzie również dla statecznych Byków, Ryb i Wag.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Jerzy:

  Renata Dancewicz

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Exit mobile version