☰ menu

Czym się różni Wszystkich Świętych od Zaduszek?

Zaduszki rodzinnie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Okazuje się, że chociaż prawie wszyscy wybierają się na groby bliskich, wielu z nas nie orientuje się, czym różni się Dzień Zaduszny od Wszystkich Świętych. Warto się tego dowiedzieć, zanim dzieci zaczną zadawać nam trudne pytania.

1-ego listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych.

To święto znane jest w Kościele Katolickim już od IX wieku. Początkowo miało upamiętniać świętych męczenników, którzy nie doczekali się własnych dni w kalendarzu kościelnym, ale od wielu wieków jest to dzień wszystkich świętych – znanych i nieznanych, zmarłych dawno temu i żyjących współcześnie.

W czasach PRLu próbowano nadać tradycji bardziej świecki wymiar, stąd wciąż popularna nazwa Święto Zmarłych. Znacznie lepiej pasowałaby jednak do dnia 2-ego listopada, który faktycznie poświęcony jest pamięci wszystkich zmarłych.

Zaduszki

Zaduszki, inaczej zwane Dniem Zadusznym, zostały ustanowione w X wieku jako przeciwwaga dla pogańskich obrządków, m.in. słowiańskich i bałtyjskich Dziadów opisywanych przez Mickiewicza.

Niezależnie od wyznania i światopoglądu w Polsce pierwszego i drugiego listopada wspominamy naszych bliskich i odwiedzamy ich groby. W praktyce okres ten rozciąga się często na sąsiadujące z nimi weekendy i staje się pretekstem do rodzinnych spotkań.

 

Exit mobile version