O ile z przedszkolakiem łatwiej usiąść przy książce, tak dzieci w wieku szkolnym trudniej przekonać, że czytanie może się stać przyjemnym nawykiem. By zachęcić uczniów do sięgnięcia po książkę, warto ich w nią „wciągnąć”. Jak to zrobić? Niezwykle istotną kwestią będzie dobór lektury. Sprawdzą się na przykład Wskazówki. Paradoks Bartosza Szczygielskiego – książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga.
Maks – główny bohater powieści – to nastolatek, którego czytelnicy znają z pierwszej części serii.
Mija rok od niecodziennych wydarzeń opisanych na jej kartach, a chłopiec nadal pozostaje zamknięty w sobie i izoluje się od rówieśników. Pełna magii i niesamowitości przygoda, którą przeżył, nie ułatwia mu odnalezienia się w szkolnej rzeczywistości. Pewnego dnia kłopoty, w które Maks pakuje się co jakiś czas, sprawiają, że uczeń zostaje wezwany do dyrektorskiego gabinetu. Nie to jest jednak najstraszniejsze. Dużo gorsza jest scena, którą widzi przez okno – jego koleżanka z klasy, Marta, z którą rok temu przeżył zaskakującą przygodę, zostaje porwana. Nie zastanawiając się wiele, chłopiec postanawia ją uratować, korzystając z magicznego zegarka pradziadka, który przenosi ludzi w czasie. Właściwie przenosił kiedyś, ponieważ niespodziewanie okazuje się, że pamiątka zepsuła się. Niestety to dopiero początek kłopotów. Co jeszcze czeka chłopca? I czy Maks będzie w stanie pomóc koleżance?
Wskazówki. Paradoks to druga część serii Wskazówki, kryminału dla dzieci, pozbawionego przemocy, ale pełnego zabawnych sytuacji, niezwykłych przygód, sympatycznych bohaterów i ważnych dla nastolatków problemów.
Słowa uznania należą się przede wszystkim za konstrukcję fabuły i język powieści. Za sprawą dynamicznej, nieprzewidywalnej akcji czytelnik nie może oderwać się od książki, a przystępny, dostosowany do młodzieży język sprawia, że tekst czyta się szybko, a przede wszystkim chętnie. Dodatkowym atutem książki są bohaterowie – niejednoznaczni, autentyczni, często działający pod wpływem emocji, na pewno znajdą zrozumienie w oczach dzieci.
Do gustu przypadnie też sposób wydania dziecięcego kryminału. Miękka okładka ze skrzydełkami wygląda estetycznie i intrygująco, a błyszczące elementy przyciągają oko. Ilustracje Joanny Rusinek utrzymane w czarno-białej kolorystyce uzupełniają lekturę, oddając jej klimat.
Podsumowując, Wskazówki. Paradoks to jedna z książek, która wciągnie w czytanie nie tylko miłośników kryminałów.
Mieszanka przyjaźni, strachu, przygody i magii będzie idealnym rozwiązaniem dla dzieci powyżej 8 roku życia, które będą chciały spędzić w towarzystwie książki kilka przyjemnych dni. Zapewniam, że oprócz zabawy lektura wyciszy też nadmiernie rozbudzone emocje, a pod wpływem wielu mądrych treści pozwoli optymistycznie spojrzeć na młodzieńcze trudności, które z pewnością da się rozwiązać.
To jak, gotowi na śledztwo w towarzystwie Maksa i innych bohaterów?
Eliza Idczak
Paradoks. Wskazówki. Tom 2
Bartosz Szczygielski
Premiera: 2021-02-10
Liczba stron: 280