Jak interpretować książkę? Dowolnie. Wszystko zależy od czytelnika.
Nie ma tutaj ani jednego zdania, ani jednego słowa. Są tylko narysowane historie. Na każdej stronie można dokładnie analizować, co robią poszczególne postaci, na kolejnych szukać kontynuacji różnych aktywności i odkrywać nowe. Szczegółów jest tak dużo, że przyglądanie się zawartości choćby jednej strony potrafi być czasochłonne i angażujące. To świetny trening spostrzegawczości, uważności, koncentracji i cierpliwości. Wspólnie z dzieckiem można opowiadać, co przedstawiają poszczególne karty, opisywać krok po kroku każdy szczegół, każdy fragment na obrazku. Można też wymyślać własne historie, inspirując się tym, co widzimy w książce. Drobiazgami są tutaj przedmioty, rzeczy, rekwizyty. Ale gdy przypatrzymy się bliżej, to też dużo wyczytamy z samych twarzy postaci – dzieci oraz dorosłych. Mimo że są małych rozmiarów, to wnikliwy obserwator dostrzeże grymas na twarzy, uśmiech, zdenerwowanie, strach czy zdziwienie. Skąd takie emocje? Dlaczego taki wyraz twarzy? I znów możemy wspólnie szukać odpowiedzi na te pytania.
Książka może też służyć do edukowania na temat pór roku i inspirować do rozmów na temat cech wyróżniających wiosnę, lato, jesień i zimę. Co robimy, gdy jest ciepło, a co, kiedy pada śnieg? Jak się ubieramy? Co się dzieje ze zwierzętami? Jak zmienia się krajobraz? Pomysłów na wspólne aktywności z tą właśnie książką u boku może być mnóstwo. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Warto wykorzystać mnogość szczegółów i detali. Można np. liczyć dzieci, drzewa itd., można nazywać kolory, określać kształty, szukać skojarzeń, porównywać ze sobą strony, wychwytywać różnice itd.
„Wiosna, lato, jesień, zima” daje dziecku radość i satysfakcję z samodzielnego odkrywania drobiazgów, nazywania świata namalowanego na kartach książki, poszerzania słownictwa oraz budowania własnych opowieści. Polecam!
Katarzyna Klimek-Michno
Wiosna, lato, jesień, zima
Ali Mitgutsch
Oprawa twarda
Przedział wiekowy +2
Liczba stron 16
Wymiar 20cm x 30.5cm
Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci!