Bajka na dobranoc przeczytana z ulubionej dziecięcej książki to piękne zamknięcie dnia i przygotowanie dziecka do snu. Kojący dla tycich uszu głos rodzica buduje atmosferę bezpieczeństwa przed zapadnięciem ciemności. A usłyszana historia pobudza wyobraźnię, dając zapowiedź przygód, które czekają na Twoją pociechę w krainie kolorowych snów. Taki domowy zwyczaj to również idealna nauka czytania po angielsku dla dzieci. Jak to jest możliwe?
Bajka dla dzieci do czytania na dobranoc a poznawanie języka angielskiego. Jak to działa?
Bajka dla dzieci do czytania przed snem ma walor edukacyjny. Być może Twoi rodzice czytali Ci do poduszki i do tej pory pamiętasz tę jedną historię, która mogła wybrzmiewać każdego wieczoru, a nigdy Cię nie nudziła. Jest szansa, że w wyobraźni widzisz nawet jej okładkę lub charakterystyczne obrazki. I właśnie w tym tkwi walor edukacyjny. Magia zapamiętywania w młodym wieku jest wbrew pozorom naprawdę potężna. A kluczowe jest dla niej powtarzanie – postaw na nie poprzez czytanie po angielsku dla początkujących użytkowników języka: swoich dzieci. I uwaga! Możliwe, że Twoje dziecko samo już doskonale pamięta, jak przebiega jego ulubiona bajka na dobranoc po angielsku i poprawi Cię, kiedy tylko zmienisz bieg opowieści.
To możliwe bez komunikatywnego angielskiego?
Nawet nie mając biegłości językowej, jest duża szansa, że po pewnym czasie Twoje dziecko będzie w stanie odtworzyć brzmienie stale powtarzanych przez Ciebie zdań ulubionego tekstu. Słuchając regularnie swojej bajki na dobranoc, maluch rozwija zdolności językowe i osłuchuje się z wymową wyrazów obcego pochodzenia. Dzięki takiemu zanurzeniu w środowisku językowym, w przyszłości nauka angielskiego będzie mu sprawiać mniejsze trudności.
Zapisz się do newslettera Novakid i poznaj tajniki rodzicielstwa:
Bajka na dobranoc a nauka czytania po angielsku. Oswajaj swojego malucha z brzmieniem języka
W pracy zbiorowej “Lingwistyka stosowana: doświadczenia i perspektywy” Małgorzata Niemiec-Knaś [1] przywołała za zagranicznymi badaczami następujące twierdzenie: rozumienie jest podstawową umiejętnością w trakcie nauki języka obcego. Droga prowadzi od zrozumienia do wypowiedzi. A czy wiesz, że Twoje dziecko, patrząc Ci przez ramię na tekst i obrazki ulubionej bajki na dobranoc, powoli wyłapuje i zaczyna rozumieć cały kontekst historii? Kiedy chłonie Twoje początkowo obco brzmiące słowa, to jednocześnie obserwuje ilustracje i nabywa coraz większego zrozumienia treści. Łączy brzmienie słów z kontekstem oraz emocjami wyrażonymi głosem. I dodatkowo oswaja się z literami. To pierwsza nauka czytania po angielsku dla dzieci w wieku przedszkolnym – jej bardzo wczesna forma poprzez obserwację znaków w relacji z dźwiękami. Dla malucha jest to atrakcyjna nowość, a jednocześnie możliwość obcowania z Tobą, ukochanym rodzicem. I choć sama nauka czytania po angielsku jest tutaj na dalszym planie, to jednak powoli kiełkuje właśnie w tym momencie.
Najlepsze bajki dla dzieci do czytania przed snem. Co wybrać w zależności od wieku pociechy?
Wiek jest kluczowy w doborze odpowiedniej opowieści. Dlaczego? Chodzi głównie o to, aby Twoje dziecko jak najlepiej zrozumiało bieg historii, pomimo bariery językowej. Zapytaliśmy więc rodziców, jakie bajki dla dzieci do czytania najczęściej wybierają. Oto ich odpowiedzi:
- W przedziale wiekowym 0-5 lat Trzy małe świnki to najchętniej wybierana bajka dla dzieci do czytania na dobranoc. Tuż za nią uplasowała się Świnka Peppa razem z Franklinem (tak, to ten żółw, który przyjaźni się z niedźwiedziem).
- W przedziale wiekowym 5-8 lat najwięcej głosów zdobył Pinokio z Królową Śniegu i Smerfami. Z nowoczesnych bajek dla dzieci wymieniano Psi Patrol i Krainę Lodu.
- Wśród rodziców dzieci od 9 do 12 lat najwięcej osób zdecydowało się na czytanie Harry’ego Pottera. Głosy były tutaj mocniej ukierunkowane na indywidualne zainteresowania dziecka – w końcu jest to grupa, która często ma dobrze opanowane podstawy języka i posiada wyrobiony gust.
Mamy nadzieję, że któraś z tych propozycji Cię zainspirowała. Każdą z książek w języku angielskim bez problemu kupisz online (w razie czego Psi Patrol to Paw Patrol). Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój czas spędzony z dzieckiem. A skoro możesz w nim zmieścić walor edukacyjny, to jest to sytuacja win-win.