Najważniejszą rzeczą na muzycznych urodzinach są oczywiście INSTRUMENTY.
Skorzystać można z prostych instrumentów, na przykład etnicznych, takich jak: bębny djembe, zaklinacze deszczu, okaryna lub bardziej klasycznych, jak dzwonki, tamburyny, grzechotki, cymbałki. Przyda się wszystko z czego można wydobyć dźwięk.
Nie trzeba ich koniecznie kupować, można popytać znajomych i wypożyczyć, może można je pożyczyć z przedszkola lub wykonać samemu. Można również prosić, żeby każde z dzieci przyszło z własnym instrumentem lub przygotować wersję domową:
Zaproszenia na muzyczne urodziny
TUTAJ możesz wydrukować muzyczne zaproszenie. Nie zapomnij poprosić, aby goście przynieśli także własne instrumenty – będzie weselej (i głośniej).
Co może nam się przydać:
– w roli bębenków i instrumentów perkusyjnych wystąpić mogą kartony, garnki, metalowe miski – chodzi o to by w środku po uderzeniu dudniło,
– plastikowe butelki po napojach różnej wielkości,
– drewniane łyżki kuchenne – spełnią rolę pałeczek perkusyjnych.
– patyki – również mogą stać się pałeczkami perkusyjnymi lub, pomalowane na kolorowo, mogą udawać zaklinacze deszczu
– grzechotki – można je zrobić wsypując do puszek po napoju ryż, sól, kaszę, metalowe kapsle i co tylko Wam wyobraźnia podpowie. Pamiętajcie tylko, żeby dobrze zakleić / zabezpieczyć otwór puszki, w przeciwnym razie zawartość może wysypać się z niej w najmniej oczekiwanym momencie i miejscu…
– dzwonki można stworzyć z plastikowych i metalowych guzików zawieszonych na krótkich sznureczkach o przytwierdzonych do patyka – im więcej guzików tym lepie będą „dźwięczały”.
Scenariusze muzycznych zabaw:
Tutaj również mamy spore pole do popisu i kreatywności. Przykładowe zabawy mogą być oparte na piosenkach, które dzieci dobrze znają i lubią np. z przedszkola, lub z repertuaru zespołu Fasolek. Dzieciom w wieku szkolnym Fasolki mogą już nie odpowiadać, warto więc razem z solenizantem zastanowić się nad repertuarem.
Oto kilka pomysłów na zabawy z muzyką w tle:
1. Taniec w lesie
Uczestnicy zabawy tańczą w rytm żywej muzyki. W nieoczekiwanym momencie prowadzący przerywa muzykę. Wszyscy muszą pozostać w bezruchu przez dziesięć sekund, zachowując tę samą pozycję, w której zastała ich przerwana muzyka. Inaczej zwabią drapieżnika, który będzie łaskotał poruszające się dziecko. W tej roli doskonale sprawdzi się starszy brat czy mama.
2. Taniec z balonikiem
Do tej zabawy potrzeba nieparzystej liczby dzieci. Jeśli jedno dziecko zostaje, może pomóc w obsłudze sprzętu muzycznego. Dzieci dobierają się w pary, a to bez pary otrzymuje balonik. Zostaje włączona skoczna muzyka, dzieci w parach i dziecko z balonikiem tańczą. Kiedy muzyka cichnie, dzieci muszą poszukać sobie nowej osoby do pary. Dziecko, które do tej pory tańczyło z balonem, również poszukuje sobie nowego partnera do tańca. Zabawę powtarza się kilkakrotnie, by każdy maluch miał szansę zatańczyć z balonem.
3. Znane tańce i zabawy
Zawsze dobrze sprawdzą się tańce, które większość dzieci będzie znała jak „Kaczuszki”, „Lambada”, „Makarena” lub wąż czy pociąg przy akompaniamencie znanej melodii. Można także bawić się w znane wszystkim uczestnikom zabawy np. „Mam chusteczkę haftowaną” , „Rolnik sam w dolinie”, „Miotlarz”, „Stary niedźwiedź” itp.
Więcej zabaw muzycznych publikujemy w naszych scenariuszach bali karnawałowych dla dzieci.
Jak się bawić instrumentami?
Ważne jest, żeby plan urodzin był dość luźny, czasem dzieci same pokierują zabawą i sprawią, ze przerodzi się ona w coś zupełnie odmiennego niż planowaliście, ale może okazać się równie, jeśli nie bardziej pasjonująca.
Ważne, żeby każde dziecko miało coś co lubi i aby dzieci mogły wymieniać się instrumentami – aby zabawa była udana nikt nie powinien być pokrzywdzony.
Instrumenty można wykorzystać do różnych zabaw, nie tylko muzycznych, ale można też bawić się:
– naśladując dźwięki w naturze: burza, deszcz, wiatr;
– spontaniczne tworzyć muzykę dołączając po kolei instrumenty – tutaj każdy uczestnik urodzin może zostać dyrygentem i samodzielnie decydować o utworze, który zagra orkiestra; dzieci mogą też tworzyć muzykę podzielone na mniejsze grupy;
– można wspólnie śpiewając piosenkę wygrywać jej rytm;
– do zabaw można wykorzystać różne instrumenty jako umówione sygnały/komendy.
Dzieciakom, które lubią śpiewać na pewno spodobałaby się zabawa w karaoke. W sklepach stacjonarnych i internetowych mnóstwo jest zestawów do takich muzycznych zabaw. Mają mikrofon, system podpowiedzi, dodatkowe ścieżki wokalne pomagające śpiewać najmłodszym. Ich koszt waha się w okolicach 50 zł.
Dekoracje
Warto zadbać również o menu i dekoracje nawiązujące do tematu zabawy. Pomogą nam w tym na przykład serwetki i kubeczki z nutkami, balony pomalowane w nutki czy zawieszenie girland z nut wyciętych z kolorowego papieru.
Wystarczy, że wydrukujecie i pokolorujecie obrazki z instrumentami, wytnijcie i udekorujcie nimi pokój:
Menu
Wiadomo, że tort to podstawa! Cukiernie prześcigają się w pomysłach na torty urodzinowe. Zajdą się a pewno i tematy muzyczne – nutki czy instrumenty. Zamawiając tort decydujemy o jego smaku, kształcie i motywie przewodnim. Biszkopt, bita śmietana i owoce? A może czekoladowe ciasto z ciemnym kremem? Czy ozdoby mają być z masy cukrowej, kremu, a może wybrany obrazek będzie wydrukowany na specjalnym opłatku? To tylko niektóre dylematy, z którymi co roku mierzą się rodzice i dzieci w ulubione cukierni.
Oczywiście zamówienie tortu to najłatwiejsza i najwygodniejsza opcja. Jednak nic przecież nie zastąpi smaku domowego ciasta. Dlatego jeśli czas i umiejętności pozwolą, warto samemu zabrać się za ciasto. To na pewno spora oszczędność. Co do ozdób – można kupić gotowe lub ozdobić według własnego gustu.
TUTAJ znajdziesz wiele pomysłów na urodzinowe menu.
Skorzystaj też z naszych rad przy samodzielnej organizacji urodzin dla dziecka!
UDANYCH URODZIN!
Przeczytaj także: