Moja córka niestety z całej tej listy wyrażeń słyszała zaledwie 6, może 8. Nie dziwię się więc, że po paru pierwszych kartkach poczuła znudzenie i niechęć. Za to ja z wielkim entuzjazmem dobrnęłam do samego końca i dzięki temu odkryłam wiele ciekawych oraz interesujących wyjaśnień.
„Słowa do rzeczy” to doskonała, podręczna encyklopedia związków frazeologicznych. Poprzez krótkie opowiadania Autorki znakomicie objaśniły, co znaczą sformułowania takie, jak „uderz w stół” czy „zapuszczać żurawia”, których często używamy w naszym języku nie zastanawiając się nad ich pochodzeniem.
W bardzo ciekawy sposób została przedstawiona historia powstania tych wyrażeń – skąd się one tak naprawdę wzięły, jakich np. przedmiotów dotyczyły. Wyjaśnione zostało również, w jakim kontekście współcześnie można użyć tych związków frazeologicznych.
Książka jest bardzo kolorowa i zawiera mnóstwo zabawnych rysunków ułatwiających zrozumienie czytanego tekstu. Język jest dość prosty i zrozumiały jak dla 7-letniego dziecka, mojej córce w trakcie czytania nie musiałam nic tłumaczyć.
Żałuję tylko, że ją ta książka nie zaciekawiła, no ale to już inna sprawa. Wierzę, że jak podrośnie i zacznie się prawdziwa szkoła będzie zadowolona z tej lektury.
Katarzyna Jakuszko
Słowa do rzeczy
Teksty: Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer
Ilustracje i projekt graficzny: Monika Grubizna
Konsultacje: dr Antoni Bartosz, dr Anna Machwic-Adamkiewicz, Katarzyna Piszczkiewicz, dr Maciej Rak, Małgorzata Szczurek
Miękka okładka ze skrzydełkami
100 stron
Format 19 x 24 cm
Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Kraków 2014
Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci!