Dzieci nie rodzą się z instrukcją obsługi. Pomocną dłoń wyciągają jednak najlepsi w Polsce eksperci, związani zawodowo z różnymi aspektami rodzicielstwa. To twórcy Serii Rodzicielskiej – książek pierwszego wyboru dla rodziców.
Początki rodzicielstwa zwykle kojarzą się z wiecznym przemęczeniem, brakiem czasu na kąpiel i bezwarunkową przyjaźnią z dostawcą pizzy. Szukamy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, jednak nie zawsze potrafimy je odnaleźć. Pamiętajmy, że nie jesteśmy zdani sami na siebie. Możemy liczyć na wsparcie nie tylko po urodzeniu dziecka, ale już w czasie ciąży.
Poznajcie Serię Rodzicielską – bestsellerowe książki pierwszego wyboru dla rodziców wydane przez NATULI dzieci są ważne.
Najlepsze książki dla rodziców o porodzie
Po dziewięciu miesiącach oczekiwania na dziecko przychodzi czas na pierwszy poważny egzamin związany z rodzicielstwem – poród. Powinniśmy się do niego solidnie przygotować z dużym wyprzedzeniem, niezależnie od tego, czy planujemy rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Świadome przygotowanie do porodu zwiększa poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że bardziej ufamy w niezwykłe możliwości swojego ciała. Na wszystkich rodziców czekają napisane przystępnym językiem poradniki dla rodziców, które są świetnym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkole rodzenia. To Poród naturalny
Poradniki dla rodziców o karmieniu piersią
Dla wielu mam karmienie piersią jest tak naturalną i intuicyjną czynnością, że przygotowania do niej mogą wydawać się zupełnie niepotrzebne. To prawda, że niemal wszystkie mamy mogą z powodzeniem karmić swoje dziecko wyłącznie piersią. Na różnych etapach laktacji często pojawiają się jednak rozmaite trudności – kryzysy laktacyjne, przejściowe spadki ilości produkowanego pokarmu, zatkane kanaliki mleczne, a nawet zapalenie piersi. Warto przeczytać o nich wcześniej, zanim jeszcze się pojawią. Magda Karpienia, autorka książki Karmienie piersią, dzieli się z nami wieloma trudnymi doświadczeniami związanymi z laktacją. Udowadnia, że do udanego karmienia potrzebna jest tylko mama, dziecko i pierś, a wszystkie tak popularne dzisiaj gadżety – m.in. laktatory czy muszle laktacyjne – bywają pomocne, choć nie są niezbędne.
Jak wychować najszczęśliwsze dziecko? Wartościowa książka o noszeniu dzieci
Dzieci potrzebują naszej bliskości. Noszenie na rękach bywa jednak męczące, często skutkuje też bólem ramion i kręgosłupa. To jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po chustę. Choć może się wydawać, że motanie dzieci jest chwilowym trendem, należy pamiętać o tym, że tradycja ta sięga początków naszego gatunku. Noszenie dziecka w chuście (lub prawidłowo dobranym nosidle) odgrywa ogromną rolę w harmonijnym rozwoju dziecka, sprawia, że czuje się ono bezpieczniej, jest spokojniejsze i mniej płacze. Wszystkim rodzicom, którzy chcą żyć pełnią możliwości, podarować swoim dzieciom czuły dotyk i bliskość, polecamy lekturę Noszenie dzieci. To książka napisana przez Martę Szperlich-Kosmalę, doradczynię noszenia dzieci.
Książki na temat wychowywania dzieci
Przygotowując się do roli rodzica, warto dowiedzieć się, jak wspierać rozwój dziecka. O tym, co należy robić, a czego unikać w wychowaniu dzieci, a także jak rozwija się mózg dziecka, możemy przeczytać w książce Jak zrozumieć małe dziecko. To nietuzinkowa, ciesząca się wyjątkową popularnością pozycja na rynku, nad którą pracowało aż siedem związanych zawodowo z rozwojem dziecka szczęśliwych mam (a wśród nich m.in. Aga Nuckowska i Ewa Krogulska). Prostym językiem, zrozumiałym dla każdego rodzica, wyjaśniają, jak zbudować z naszymi dziećmi szczęśliwą relację. Bliska jest im pozytywna dyscyplina, rodzicielstwo bliskości, wychowanie bez nagród i kar. Szczegółowo opisują, jak rozmawiać z dziećmi i reagować na ich potrzeby – wszystko po to, by każdy z nas stał się lepszym rodzicem. Ciekawą propozycją dla wszystkich rodziców jest również Rozwój seksualny dzieci autorstwa Karoliny Piotrowskiej. To kolejna książka wydana przez NATULI dzieci są ważne, w której znajdziemy wiele informacji dotyczących kształtującej się seksualności dziecka.
Jak kochać dziecko i być kochanym? Książki o komunikacji w rodzinie
Każdy rodzic wie, że komunikacja w rodzinie to coś znacznie więcej niż tylko nadawanie i otrzymywanie informacji. Rozmawiając z bliskimi, budujemy wyjątkową, niepowtarzalną więź. Jeśli zależy nam na tym, by nasze relacje z partnerem i dziećmi były jak najlepsze, starajmy się jasno przedstawiać swoje potrzeby. O tym, jak to zrobić, możemy przeczytać w dwóch książkach – Jak zrozumieć się w rodzinie Moniki Szczepanik i Uwaga! Złość Ewy Tyralik-Kulpy. Nie są to łatwe lektury, ponieważ większość z nas znajdzie tam opisy popełnianych przez nas samych błędów. Mimo to warto się im przyjrzeć i nauczyć się mówić o swoich uczuciach i potrzebach wprost.