Miasto – słowo znane, oznaczające miejsce gdzie mieszkamy, gdzie jedziemy na wakacje, gdzie pracujemy albo uczymy się. Miejsce, o którym umiemy zazwyczaj powiedzieć kilka słów, wymienić najważniejsze zabytki, budynki, wyjątkowe restauracje. Niestety coraz częściej to również teren, na którym z powodzeniem można się zgubić – świat pełen pstrokatych kolorów, reklam, samochodów i okazałych wieżowców.
Dokładnie tak samo wygląda Miastoszewo, do którego trafił groźny potwór – bohater książki Miasto Potwór. Oczekując wielkiej uczty, zwierzę przemierza ulice miasteczka, szukając miejsca z widokówki. Niestety szybko okazuje się, że Miastoszewo nie wygląda już tak smakowicie jak na pocztówce. Brak roślinności, brud i ilość reklam na budynkach zniechęcają potwora, obawiającego się zatrucia pokarmowego. Nie rezygnując jednak z posiłku, potwór (i zarazem najlepszy ekspert od miast) postanawia nauczyć mieszkańców podstaw estetyki oraz pomóc im posprzątać miasto. Nieoczekiwanie wychodzi też na jaw, że jego wygląd ma ścisły wpływ na smutki oraz radości mieszkańców. Jak zakończy się sprzątanie miasta? Miastoszewo stanie się kolacją dla potwora czy może mieszkańcy obronią je i nauczą się właściwie o nie dbać? Tego wszystkie dowiecie się, sięgając po książkę.
Opowiadanie Joanny Guszty to niezwykle ciekawa, dydaktyczna propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zwracająca uwagę na problematykę przestrzeni miejskiej. Za sprawą prostej narracji i zabawnych wypowiedzi mieszkańców miasta, książkę czyta się szybko i z przyjemnością. Dodatkowo, uwagi potwora i mieszkańców, którzy w trakcie lektury zaczynają rozumieć sens współodpowiedzialności za miejski krajobraz, oprócz wielu chwil dobrej zabawy i śmiechu, korzystnie wpłynie na postępowanie młodych czytelników i wzbudzi troskę o środowisko. W uporządkowaniu wiedzy i niełatwych pojęć pomoże podsumowanie wszystkich zasad, zawarte na końcu książki.
Słowa uznania należą się również za jakość wydania: twardą oprawę, duży format oraz żywe, oddające sens opowiadania ilustracje Przemka Liputa, pełne wielu zabawnych szczegółów.
Miasto Potwór to zatem bardzo dobra lektura dla wszystkich, którym najbliższe otoczenie i tereny wspólne nie są obojętne. Czegoś takiego w księgarniach jeszcze nie było. Zapewniam, że podczas lektury nauczycie się niejednej rzeczy. Sprawdźcie sami, jakie rady ma dla was nasz książkowy potwór. Kto wie, może i was, podobnie jak mieszkańców Miastoszewa, przekona, że zmiany powinniśmy zacząć od siebie i najbliższego otoczenia.
Eliza Idczak
Miasto Potwór
Data wydania: 20.05.2020
oprawa twarda
Format 230×280 mm
Stron 40
Wydawnictwo Kropka