Pirackie zaproszenia
Jeżeli nie masz czasu na moczenie i opalanie – TUTAJ znajdziesz pirackie zaproszenia na urodziny.
Dekoracje i rekwizyty
– kolorowe balony
– pirackie flagi
– czekoladowe złote monety – będą świetnymi nagrodami w konkursach
– kolorowe chustki na głowę
– klapki na oko – wycinamy z materiału i doszywamy gumkę
Prostą i barwną piracką dekorację na stół zrobicie przygotowując łódeczki z kolorowego papieru i napełniając je np. lentilkami czy żelkami w tym samym kolorze.
Menu na pirackie urodziny
Możemy przygotować pokrojone owoce np. ananasa, kawałki mandarynek czy pomarańczy, orzechy, rodzynki, ciasteczka. Już kilka dni wcześniej możecie przygotować kruche ciasteczka w kształcie rybek, kotwic czy statków (foremki do wycinania są dostępne w Internecie) albo okrągłe ciastka (np. z tego przepisu) które tematycznie udekorujemy kolorowym lukrem. Zaletą kruchych ciasteczek jest to, że można je przygotować z kilkudniowym wyprzedzeniem – są wtedy nawet smaczniejsze. Ciastka i babeczki można ozdobić pirackimi flagami umocowanymi na wykałaczkach albo wizerunkami piratów wyciętymi z kolorowanek.
TUTAJ zobacz więcej pomysłów na urodzinowe menu.
Pirackie zabawy
Wybór pirackiego przydomka
Wymyślamy wraz z dziećmi prawdziwie pirackie imiona-przydomki np. Jednooki John lub Groźny Bill.
Robienie tatuaży
Groźne tatuaże to ważny atrybut pirata! Możemy je namalować czarnym flamastrem lub naklejamy gotowe tatuaże (kupmy kotwice, rekiny i inne morskie wzory).
Robienie pirackich noży
Być może niektórzy piraci stawią się na przyjęcie z własną bronią w postaci pirackiego noża, ale zawsze warto zrobić jeszcze jeden!
Potrzebny do tego będzie gruby karton – taki z mocnych kartonowych pudeł. Wycinamy z kartonu noże i malujemy je kredkami.
Budowanie statku pirackiego i pierwszy rejs
Zorganizuj kartony (pudła) w najróżniejszych rozmiarach i zbudujcie wspólnie wielki statek. Oprócz kartonów do budowy przydadzą się krzesła, taborety, kije od miotły, koce i prześcieradła. Pamiętajcie, że na rejs konieczne jest zabranie zapasów żywności!
Szukanie skarbu
Należy przygotować dużą mapę mieszkania lub ogrodu, zaznaczając na niej najważniejsze miejsca. Każde pomieszczenie lub zakątek może mieć na niej swoją tajemniczą nazwę np. Zakątek Wróżek lub Komnata Strachów (łazienka).
W zależności od wieku dzieci możemy zrobić tę zabawę w dwóch wersjach:
– dla młodszych – na mapie zaznaczamy wiele miejsc ze skarbami, a w każdym z tych miejsc ukrywamy drobne skarby typu lizak czy jajko niespodzianka.
– dla starszych – zaznaczamy tylko pierwsze miejsce. W pierwszym miejscu ukrywamy karteczkę ze wskazówkami jak odnaleźć kolejne, itd. Skarb może znajdować się dopiero w 10-tym odnalezionym miejscu.
Przejście przez bagno
Zadaniem małego pirata jest przejście całą długość pokoju lub trawnika stąpając tylko po dwóch kartkach papieru A4. Po wykonaniu każdego kroku trzeba podnieść kartkę z tyłu, położyć ją przed sobą żeby uczynić następny krok. I tak aż do mety. Pirat, który postawił nogę na dywanie lub trawniku poza kartką – „wpada do bagna” i odpada z gry.
Czytanie książki o piratach
Doskonałym wprowadzeniem będzie przeczytanie dzieciom groźnej pirackiej opowieści. Może to być na przykład Kapitan Sharky i morski potwór, 10 opowieści o piratach, jakich jeszcze nie znacie lub każda inna książka z piratami w roli głównej.
Piracki konkurs
Ile wiemy na temat piratów? Co powiecie na piracki konkurs? Pomysły na pytania możemy zaczerpnąć z książki 101 ciekawostek Piraci Domingueza Niko.
Malowanie pirackich kolorowanek.
TUTAJ możesz wydrukować pirackie kolorowanki do wspólnego malowania.
Więcej pirackich zabaw znajdziesz w naszych scenariuszach balu pirackiego dla dzieci i balu na wyspie skarbów.
Zobaczcie jak zrobić pirackie ozdoby z rolek po papierze toaletowym!
Macie inne pomysły na zabawy dla małych piratów? Napiszcie do nas: redakcja@miastodzieci.pl. Wykorzystane pomysły nagradzamy!