Pasożyty mogą bytować w organizmie dziecka lub żyć poza nim (na skórze lub włosach). Niezależnie jednak od tego, w którym miejscu występują, łączy je jedno – one czerpią korzyść, a dziecko, jako żywiciel, ponosi straty. Do występujących w Polsce chorób pasożytniczych możemy zaliczyć m.in. owsicę, glistnicę, wszawicę, tasiemczycę, bąblowicę, toksoplazmozę i świerzb. U małych dzieci najczęściej diagnozuje się pierwsze trzy. Jak pasożyty wnikają do organizmu dziecka? Jak się przenoszą?
Owsica. Leczenie farmakologiczne. Jak objawiają się choroby pasożytnicze u dziecka?
Owsica jest najczęściej występującą chorobą pasożytniczą, zwłaszcza wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Chorobę wywołują owsiki ludzkie, które dostają się do przewodu pokarmowego. Nocą samica składa jaja w okolicy odbytu dziecka.
Małe dziecko skarży się na świąd okolicy odbytu (zwłaszcza w godzinach nocnych), możemy zaobserwować u niego również brak apetytu, cienie pod oczami, bladą skórę. Inne niepokojące objawy to m.in.: częsty płacz, zgrzytanie zębami, trudności z koncentracją i bezsenność. Dziecko, które drapie swędzącą skórę, może później przenieść jaja owsika do ust lub rozsiewać je w środowisku. Warto przy tym pamiętać, że owsica w części przypadków przebiega zupełnie bezobjawowo.
Owsicę można potwierdzić za pomocą obserwacji kału oraz badania wymazu z odbytu. Leczenie należy przeprowadzić u wszystkich członków rodziny. Polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych (albendazolu, mebendazolu lub pyrantelu) i przestrzeganiu zasad higieny osobistej.
Wszawica. Jak wykryć pasożyty u dzieci?
Wszawica jest chorobą skóry i włosów. Wywołuje ją wesz ludzka głowowa, wesz ludzka odzieżowa lub wesz łonowa. Pasożyty przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub odzieżą. Dorosłe osobniki żyją na owłosionej skórze głowy, żywiąc się krwią człowieka. Jaja, które składają samice, przez trzy tygodnie dojrzewają do dorosłej postaci.
Ponieważ wszawica występuje najczęściej w dużych skupiskach, dzieci w przedszkolach i szkołach są na nią szczególnie narażone. Jej najczęstszym objawem jest świąd skóry głowy, na której można zaobserwować dodatkowo zadrapania, czerwone plamki w miejscu ukłucia, a nawet – w przypadku nadkażenia bakteryjnego – zmiany ropne.
Rozpoznanie jest łatwe, nie wymaga dodatkowych badań na obecność pasożytów. Leczenie pasożytów, a precyzyjnie – wszawicy – polega na stosowaniu u wszystkich domowników preparatów na bazie dimetykonu. Terapia powinna być przeprowadzona dwukrotnie. Do mycia głowy można stosować specjalne szampony lub ocet, który, wraz z mechaniczym usuwaniem, ułatwia odklejanie się pasożytów od włosów.
Glistnica. Objawy pasożytów – objawy zarażenia glistą ludzką
Ostatnie zakażenie pasożytami, o którym czasami mogą usłyszeć rodzice małych dzieci, to glistnica. Wywołuje je glista ludzka. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Po spożyciu jaj (mogą znaleźć się m.in. na nieumytych truskawkach czy sałacie), larwa uwalnia się w jelicie cienkim. Następnie wędruje do wątroby i płuc, by znów wrócić do jelita.
Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet kilka godzin po zakażeniu, a ich charakter zależy od miejsca bytowania pasożytów w organizmie. Każde dziecko będzie zatem skarżyć się na inne dolegliwości – do najczęstszych należą stany podgorączkowe, wymioty, suchy kaszel, wysypki czy zgrzytanie zębami.
Chorobę potwierdza morfologia krwi obwodowej z rozmazem. Leczenie polega na włączeniu leków przeciwpasożytniczych: albendazolu, mebendazolu lub pyrantelu. Skuteczność jednej kuracji wynosi nawet 90%, jednak po dwóch tygodniach zaleca się kontrolne badanie kału. W czasie kuracji należy ograniczyć węglowodany i wprowadzić dietę bogatą w białko.
Naturalne sposoby na choroby pasożytnicze
Pasożyty u dzieci sieją ogromne spustoszenie w organizmie, a nieleczone choroby pasożytnicze mogą prowadzić do poważnych powikłań. Właśnie dlatego należy obserwować zachowanie dziecka, a po potwierdzeniu zarażenia przeprowadzić zalecaną przez pediatrę kurację. Warto przy tym pamiętać, że istnieje wiele naturalnych substancji, które mogą wspomagać prowadzone leczenie. Należą do nich m.in. dobrane z homeopatą leki homeopatyczne, wyciąg z czarnego orzecha, olejek z oregano i olejek goździkowy. Dużą rolę w profilaktyce chorób pasożytniczych odgrywa również zmodyfikowanie diety. Do produktów, których pasożyty „nie lubią”, zaliczamy: czosnek, cebula, olej kokosowy, ogórki kiszone, sok z kapusty kiszonej i tymianek. To smaczny i bezpieczny sposób na to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia robaczycy.