Roch Urbaniak to absolwent Akademii Sztuk Pięknych, krakowski malarz zafascynowany mitologią, podróżami i pop kulturą. Elementy ulubionych motywów zawarł w historiach zainspirowanych jego własnymi obrazami. Mimo że swoją książkę wydał w 2018 roku, pierwszą część Papiernika – komiks – narysował już 4 lata wcześniej, zdobywając Grand Prix na 25. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Papiernik pracuje w pustej wieży, gdzie opiekuje się historiami. Co dzień wypuszcza w świat swoje papierowe ptaki, a kiedy wracają, słucha ich opowieści i szuka tych oryginalnych, jedynych, nigdy nieopowiedzianych. Jeśli taką znajdzie, pielęgnuje ją, dokarmia i pozwala się rozwinąć, by później ją sprzedać… Zanim jednak wyjedzie na Targowisko Opowieści, dzieli się z czytelnikiem kilkoma swoimi najpilniej strzeżonymi opowieściami, w których pojawiają się Pasterze Chmur, smoki, sfinksy, metalowa złota rybka i wiele, wiele innych bohaterów, o których nikt do tej pory nie słyszał.
Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści to zbiór czternastu historii, stylizowanych na współczesne baśnie, które mogłyby wydarzyć się wszędzie i w każdym czasie.
Chociaż Roch Urbaniak nie jest pisarzem, jego opowiadania są przemyślane, język dopracowany, a styl spójny. Z każdą historią czytelnik zostaje wciągnięty nie tylko w lekturę, ale w inny świat, obiecujący nowe przygody. Książka niejednokrotnie udowadnia, że należy jej się miejsce w naszych biblioteczkach.
Po pierwsze – zawiera elementy fantastyczne, które interesują czytelników w każdym wieku, wprowadzają tajemnicę i element zaskoczenia, wyzwalające marzycielskość.
Po drugie – bohaterowie, którzy wzbudzają ciekawość od pierwszych zdań. Nie są idealni, wręcz przeciwnie, każdy z nich ma własny problem, z którym musi się zmierzyć, w wyniku czego działają na czytelnika zupełnie inaczej. Co innego mu dają, inaczej wzmacniają, niezauważalnie przemycają moralistykę, która nie przybiera kształtu dosłownych pouczeń.
I po trzecie – to różnorodne, zachwycające rysunki o dużych walorach estetycznych, których autorem również jest Roch Urbaniak. Ilustracje stanowią tu ważną część każdej historii – pozwalają uchwycić sens opowieści, wzbudzają ciekawość, pomagają znaleźć „czarodziejskość” w każdej z nich. Są niczym bajkowe, kolorowe sny.
Podsumowując, Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści to książka, która spodoba się każdemu dziecku, gdyż wspiera fantazję oraz marzenia i intensywnie wpływa na emocje odbiorcy, przez co historie chłonie się jedna po drugiej. Książkę polecam także dorosłym. Z pewnością zapewni kilka chwil wytchnienia.
Eliza Idczak
Papiernik czyli skąd się biorą opowieści
autor: Roch Urbaniak
Premiera 15 marca 2018 r.
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa TADAM.