📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Ludzie badają nasz Układ Słoneczny od tysięcy lat, lecz dopiero w ciągu ostatnich kilku stuleci naukowcy powoli odkrywają, jaki on naprawdę jest. Jednak nowoczesne technologie pozwalają na coraz więcej – przykładowo na wysyłanie bezzałogowych statków kosmicznych poza Ziemię jako naszych oczu i uszy. Flota robotów kosmicznych znajdująca się w kosmosie bada różnorakie miejsca- począwszy od Słońca po odległe planety krążące wokół dalekich gwiazd.
Wiadomo już, że we wszechświecie istnieje wiele układów planetarnych podobnych do naszego, z planetami krążącymi wokół gwiazdy macierzystej. Nasz układ planetarny nazywa się układem słonecznym – Słońce to Sol od łacińskiego słowa „solis”. Układ Słoneczny składa się z gwiazdy – Słońca i wszystkiego, co jest z nią związane grawitacją — a są to planety: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, planety karłowate, takie jak Pluton, dziesiątki księżyców i miliony asteroid , komety i meteoroidy.
Poza naszym układem na nocnym niebie jest więcej planet niż gwiazd. Do tej pory odkryto tysiące układów planetarnych krążących wokół innych gwiazd w Drodze Mlecznej, przy czym cały czas znajduje się coraz więcej planet. Uważa się, że większość z setek miliardów gwiazd w naszej galaktyce ma własne planety, a Droga Mleczna jest tylko jedną z około 100 miliardów galaktyk we wszechświecie.