NIE TYLKO REKSIO
dla dzieci. Pozostałe prezentacje pokazują klasykę polskiej animacji oraz współczesne polskie animacje zarówno te profesjonalne, jak i niezależne.
– Są wśród nich produkcje zrealizowane metodą rysunkową, wycinankową, lalkową, plastelinową, technikami specjalnymi oraz najnowszymi, jak 2D i 3D mówi Tomek Szabelski, organizator imprezy. – Po raz pierwszy na tak szeroką skalę śląska publiczność będzie mogła poznać prawdziwe perły polskiej sztuki animowanej. W programie znalazły się wczesne filmy laureata Oscara, Zbigniewa Rybczyńskiego. Będzie można zobaczyć produkcje Waleriana Borowczyka, który w następnych latach dał się poznać jako autor wyrafinowanego artystycznie kina erotycznego. Będzie także duma młodej polskiej animacji czyli dzieła Tomasza Bagińskiego, którego sława już dawno przekroczyła granice naszego kraju – dodaje Szabelski.
Cykl Nie tylko Reksio to filmy najnowsze, ale i tytuły klasyczne, które przed laty kształtowały wysoką jakość polskiej sztuki animowanej. Są to filmy ze wszech miar odważne i jednocześnie głęboko zapadające w pamięć. Trudno bowiem zapomnieć historię miłosną ze „Zmiany warty” w której gorące uczucie doprowadza do… autentycznego pożaru, czy zaskakujący rozwój akcji z „Bankietu”. Autorzy pokazywanych filmów nie tylko eksperymentowali z formą, lecz także przekazywali głębsze treści. Stąd też polska szkoła animatorów nazywana jest filozofującą.
Specjalne bloki w programie przeglądu poświęcono animacjom ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz produkcjom niezależnym. – W przypadku SFR chcemy pokazać, że powstające w bielskim studio filmy to nie tylko produkcje z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, lecz także wiele wartościowych produkcji dla dorosłych – mówi Tomek Szabelski.
Program przeglądu pogrupowany jest w bloki tematyczne składające się z kilku do kilkunastu filmów animowanych (w zależności od czasu trwania pojedynczego utworu). Łączny czas trwania wszystkich filmów w cyklu wynosi ok. 90 min. Każdego dnia przeglądu będą prezentowane trzy bloki tematyczne.
Terminy projekcji:
Kinoteatr Rialto, Katowice: 17-19 X
Kino Andromeda, Tychy: 21-23.X
Kino Panorama, Chorzów: 24-26 X.
Kino Amok – Gliwice: 7-9 XI.
Kino Kadr, Dąbrowa Górnicza: 12 -14 XI
Kino Piast, Cieszyn: 17-19 XI
Ośrodek Kultury Filmowej, Częstochowa: 21-23 XI
Kino Janosik, Żywiec: 25-17 XI
Kino Patria, Ruda Śląska: 28 – 30 XI