☰ menu

Mały poliglota: kiedy wprowadzić dziecku drugi język obcy?

Mały poliglota: kiedy wprowadzić dziecku drugi język obcy?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Znajomość języka angielskiego jest obecnie niemal tak ważna, jak znajomość swojego języka ojczystego. Globalizacja nie zwalnia. A zgłębianie nowych kultur, praca w międzynarodowym środowisku czy swobodne podróżowanie po świecie są możliwe głównie ze znajomością angielskiego. I to całkiem niezłą. Ale czy tylko angielskiego? Hiszpański, francuski, niemiecki, chiński… Inne języki obce również otwierają nam nowe możliwości. I dlatego warto je znać. Tylko czy będąc dzieckiem? Czy drugi język obcy w szkole podstawowej ma w ogóle sens? Jak przebiega nauka dwóch języków jednocześnie? Sprawdźmy!

Współcześnie w Polsce angielski najczęściej pojawia się już w przedszkolu. A drugi język obcy – w szkole podstawowej. Są jednak wyjątki od tej reguły. Czasem już we wczesnych latach rodzice decydują, że nauka dwóch języków jednocześnie będzie najlepsza dla ich dziecka. Ma zapewnić maluchowi lepszy start w przyszłość i łatwiejsze przyswajanie wiedzy na dalszych etapach edukacji. Jesteś tym typem rodzica i zastanawiasz się, czy to słuszne podejście? Zweryfikujmy tę kwestię wspólnie. 

Nauka angielskiego a lingwistyczne przepychanki teoretyków 

Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Nie oznacza to jednak, że z tej gąbki dużo da się wycisnąć po czasie. Nie są w stanie każdą przyswojoną informację odpowiednio wykorzystać – osadzić w kontekście. Pokazują to lata zmian nauczania w lingwistyce i spory badaczy, trwające do dzisiaj. Metoda gramatyczno-translacyjna, audiolingwalna, Berlitza, Krashena czy CO Merrill Swain… Początkowo wielkie odkrycia i napawające nadzieją teorie stopniowo odsłaniały swoje słabe strony. Dzisiaj wiemy, że nauka angielskiego będzie dla malucha wyzwaniem. Drugi język obcy na wczesnym etapie również nie sprawdzi się u wielu dzieci. W końcu nie bez powodu drugi język obcy w szkole podstawowej pojawia się po raz pierwszy. Czym innym jest osłuchanie dziecka z kolejnym językiem, zanurzenie go w obco brzmiących słowach, a jeszcze inną kwestię stanowi aktywne zdobywanie wiedzy – nawet poprzez zabawę. 

Zapisz się do newslettera Novakid i poznaj tajniki rodzicielstwa:

Uczyć czy nie uczyć? 

Są dzieci bilingwalne, które szybko zdobywają wiedzę o kolejnym języku obcym. Są też maluchy znające wyłącznie polski, które szybko opanują angielski, jak również hiszpański czy francuski. I to jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szkoły. Najlepsza metoda na sprawdzenie, jak sytuacja wygląda u Ciebie, to praktyka – np. wysłanie swojego dziecka na zajęcia z drugiego języka i zweryfikowanie, czy jest nim w ogóle zainteresowane. Taką lekcję warto poprzedzić seansem ulubionych bajek w innych językach obcych oraz zabawami z elementami kolejnego języka. Odpowiedz sobie tylko szczerze na pytanie, czy Twoje dziecko ma poświęcać kolejne minuty i godziny na naukę – nawet jeśli jego umysł jest plastyczny w młodym wieku. Jeśli samo tego chce, to sprawa jest prosta. W takim przypadku wybierz naukę przez zabawę, gry czy aplikacje online z tutorami. Dobrze spędzi czas, a jednocześnie – produktywnie. Jeżeli jednak nie wykazuje chęci, to cóż… Warto odpuścić. Na wszystko przyjdzie czas, nie martw się!

Kiedy drugi język obcy w szkole podstawowej sprawia trudności… 

Bywa i tak, że drugi język obcy w szkole podstawowej dostarcza dziecku trudności. Nawet jeśli jego wiek wskazuje na dobry moment do nauki, przyswajanie wiedzy wcale nie musi być proste. W takim przypadku sięgnij po wsparcie. Być może metoda nauczania nie jest odpowiednia dla Twojej pociechy, w końcu każdy człowiek inaczej zapamiętuje treści. Niestety w wielu szkołach nauka odbywa się w jeden, tradycyjny sposób. Jakby to zapewne skwitowało Twoje dziecko: nudny. Nie daj go więc zanudzić. Skorzystaj z atrakcyjniejszych metod nauczania, a efekty przyjdą szybciej. Czas poświęcony na zgłębianie języka obcego może być jednocześnie czasem wybornej zabawy z rodzicem lub mentorem. Po prostu znajdź odpowiednią szkołę językową, w której kadra stosuje nowoczesne metody nauki przez aktywność, gry i interaktywne quizy lub podejmij wyzwanie samodzielnie. 

Exit mobile version