Jesper Juul to duński terapeuta rodzinny, który zmienił podejście do współczesnego rodzicielstwa. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest odejście od wychowania autorytarnego, które opiera się na stosowaniu przemocy fizycznej i psychicznej. Jakie narzędzia daje rodzicom w zamian? Przede wszystkim zapewnienie, że dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, tylko autentycznych, którzy być może nie wiedzą wszystkiego, ale rozwijają się, pogłębiają temat wychowania i uczą się wzajemnie adekwatnego komunikowania własnych granic. W swoich książkach Jesper Juul podpowiada, jak podążać za potrzebami swoich dzieci. Przedstawiamy wam pięć przewodników, które warto znać.
Twoje kompetentne dziecko
Nasze dzieci rodzą się kompetentne, ale nie są mistrzami świata. Jeśli już od pierwszych dni życia wpajamy im, że są najlepsze, najmądrzejsze i najpiękniejsze, działamy na ich niekorzyść. Taka nauka czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Książka „Twoje kompetentne dziecko” jest najlepszym dowodem na to, że pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Dużo słuszniejszym zachowaniem jest wzniecanie u najmłodszych wiary w siebie, szanowanie granic (nie tylko swoich, ale też wszystkich członków rodziny) i przejmowanie odpowiedzialności za sprawy, które są jeszcze poza zasięgiem dziecka.
Twoja kompetentna rodzina
Zostajemy w przestrzeni kompetencji. Jesper Juul patrzy tym razem jeszcze szerzej, przygląda się całej rodzinie, nie tylko dziecku. W książce „Twoja kompetentna rodzina” wyjaśnia, jak rozwiązywać codzienne konflikty, budować równorzędne relacje i dzielić obowiązki domowe z innymi członkami rodziny. Jeśli zastanawiamy się też, co stoi za wszystkimi agresywnymi zachowaniami dziecka, tutaj znajdziemy odpowiedź.
Przestrzeń dla rodziny
Współcześni rodzice są zapędzeni w kozi róg. Z jednej strony wiemy, że dawniej dzieci kształtowały swoje umiejętności społeczne w zabawie z rówieśnikami, z drugiej – tak często słyszymy o porwaniach z placów zabaw, że boimy się spuścić własne dziecko z oczu. Poza tym zaczęło się w różnych środowiskach pedagogicznych mówić o potrzebie stawiania dzieciom granic, więc staramy się to robić. A przecież życie dzieci nigdy nie było bardziej ograniczone! Jesper Juul daje do myślenia, pisząc, że nie ma już drzewa, przy którym dzieci mogłyby bawić się same. O tym, dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej, jest książka „Przestrzeń dla rodziny”.
Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem
Przechodzimy do książki dla rodziców, która zrobiła rewolucję w metodach wychowawczych. Jesper Juul przekonuje, że wychowanie nie jest potrzebne. Zamiast tego stawia na rozwijanie relacji, która opiera się na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Dlaczego to takie ważne? Bo małe dziecko chce czuć, że jest rozumiane i akceptowane, a autorytarne wychowanie nigdy na to nie pozwalało. „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem” to dowód na to, że można inaczej.
Rodzic jako przywódca stada
Chcemy być elastyczni, empatyczni i otwarci na potrzeby dziecka, ale też wiemy, że, jako rodzice, odgrywamy bardzo ważną rolę – przywódców, którzy wyjaśniają, co jest dobre, a co złe. Obie postawy wydają nam się być tak odległe, że nie wiemy, jak znaleźć między nimi złoty środek. Książka „Rodzic jako przywódca stada” przynosi odpowiedź. Gorąco polecamy!