„Miód” to urzekająca kolorystyką rodzinna gra karciana, której projektantką jest GrAlutka. Stworzona została z myślą o maksymalnie 4 zawodnikach, którzy wcielając się w bartników, mają za zadanie zadbać o swoje ule i pszczoły w taki sposób, by zapełnić miodem ule w pasiece, korzystając z dostępnych kart i żetonów. Zwycięzcą zostaje osoba, która zdobędzie najwięcej punktów. Gra zawiera dwa warianty rozgrywki – podstawowy dla początkujących graczy oraz zaawansowany, przewidujący grę z bonusowymi żetonami, rozbudowanymi kartami ula i dodatkową postacią Szerszenia.
Projektantce gry należą się słowa uznania, gdyż wymyśliła planszówkę wciągającą oraz dynamiczną, opartą na prostych zasadach, która zdobędzie uznanie każdego – i małego, i dużego. Mimo informacji na pudełku, że gra przeznaczona jest dla dzieci od szóstego roku życia, jestem pewna, że poradzą z nią sobie również pięciolatki, które mają za sobą niejeden karciany pojedynek. Górna granica słusznie nie została określona, ponieważ Miód jest rozrywką dla każdego.
W małym pudełku gracze znajdą ponad 150 elementów, a dzięki jasnej instrukcji i grafikach z przykładowym umieszczeniem kart, uczestnicy zabawy szybko przygotują się do gry i rozpoczną pierwszą rozgrywkę. I z pewnością nie ostatnią, ponieważ losowość „Miodu” wpływa na jej wysoką regrywalność.
Szerokie grono odbiorców i przystępne zasady to nie jedyne argumenty przemawiające na korzyść planszówki. Gra wymaga od uczestników tylko pół godziny pełnego zaangażowania, a każda rozgrywka jest szansą na ćwiczenie logicznego myślenia, taktyki i spostrzegania wzrokowego. Na atrakcyjność zabawki wpływa także jej kolorowa szata graficzna, przywołująca na myśl wakacje. Różnobarwne żetony kwiatów i miodu oraz pomysłowe karty z pszczołami o wyrazistych kolorach przykuwają dziecięcą uwagę i cieszą oko dorosłego, a trwałe wykonanie sprawia, że gra staje się jeszcze bardziej chwytliwa i wystarcza na wiele godzin zabawy.
Dodatkowo Miód idealnie wpisuje się w zasadę nauki poprzez zabawę i wpływa na podnoszenie umiejętności intelektualnych dziecka, ponieważ może, a nawet musi, być fundamentem do rozmów o znaczeniu pszczół w przyrodzie. Po grze warto poruszyć ważny temat pozyskiwania żywności i produktów o właściwościach leczniczych, a także zwrócić uwagę na zagrożenia dla tych pożytecznych owadów.
Podsumowując, gra Miód to idealna propozycja dla rodzin, które cenią sobie wspólne rozgrywki i dobrą zabawę, przy jednoczesnym ćwiczeniu koncentracji, planowania i kontrolowania emocji. To obowiązkowy przedmiot, który musi się znaleźć w waszych wakacyjnych walizkach.
Eliza Idczak
– Format: 130x200x35
– Oprawa: pudełko
– Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zielona Sowa