Niech same przygotowania– wymyślanie zabaw, wspólne tworzenie dekoracji czy gotowanie i pieczenie będą dobrą zabawą dla wszystkich i miło spędzonym rodzinnym czasem. Podzielmy obowiązki między członków rodziny – tata może na przykład zająć się zaopatrzeniem lub posprzątać mieszkanie, a starsze rodzeństwo zająć się dekoracjami czy przygotowaniem zabaw.
TUTAJ więcej wskazówek
od czego zacząć przygotowywanie urodzin dla dziecka.
Impreza urodzinowa – goście
Ustal liczbę gości mając na uwadze zarówno możliwości lokalowe jak i wiek dziecka, optymalną liczbą będzie pięcioro-sześcioro dzieci w podobnym wieku. Łatwiej wtedy przygotować dla nich zabawy i rozrywki.
Porozmawiaj z dzieckiem – zapytaj go kogo chciałoby zobaczyć na swoim przyjęciu urodzinowym. Możesz się zdziwić gdyż może się okazać, że dziecko nie chce wcale zapraszać przyjaciół z przedszkola czy żłobka i woli spędzić urodziny w rodzinnym gronie.
Zobaczcie szablony zaproszeń urodzinowych do pobrania.
Impreza urodzinowa – termin
Przyjęcie nie powinno być dla dziecka (i dla rodziców!) zbyt męczące. Najlepiej zaplanować je na sobotnie lub niedzielne przedpołudnie, przed drzemką maluchów. To również dobry czas dla rodziców – większość osób ma jednak wolne weekendy.
Jak długo powinno trwać przyjęcie? Z doświadczenia wiemy, że maluchy nie wytrzymają dłużej niż 1-1.5 godziny, starsze dzieci – do 3 godzin.
Impreza urodzinowa – wybór menu
Menu dla maluchów to po prostu zestawy przekąsek – potrawy, które można porwać do małej rączki i pobiec dalej. Nie podajemy niczego co trzeba jeść widelcem czy łyżką (no może oprócz tortu).
TUTAJ znajdziesz mnóstwo pomysłów na urodzinowe menu.
Stroje i rekwizyty
Jeżeli nie jest to impreza tematyczna i goście nie są proszeni o odpowiedni strój – przygotuj dla maluchów kolorowe czapeczki na gumce, piszczałki, baloniki.
Niezbędne są także dekoracje. Girlandy i konfetti, urodzinowy napis z wyciętych literek udekorowany np lampkami choinkowymi – to wszystko wprowadzi maluchy w radosny nastrój.
Zobacz jak zrobić dekoracje własnoręcznie:
Urodzinowe zabawy dla maluchów
Zabawa w imiona
Dzieci ustawiają się w kółko. W środku kółka stoi dziecko z balonikiem. Woła imię innego dziecka z kółka i rzuca balon do góry. Ten, którego imię zostało wywołane musi złapać balonik. Jeśli mu się uda, w kolejnej rundzie zajmuje miejsce w środku i wywołuje kolejnego gracza. Jeśli zaś nie – zostaje w kółku.
Puszczanie baniek mydlanych
Co powiecie na konkurs na największą i najdłużej utrzymującą się bańkę?
Nadmuchiwanie balonów
Kto najszybciej nadmucha swój balon?
Mistrz równowagi
Nadmuchany balon można podrzucać tylko jednym palcem lub spróbować utrzymać go jak najdłużej na jednym palcu w powietrzu.
Zabawne twarze
Malowanie zabawnych lub strasznych min pisakami na balonach.
Posągi
Dzieci tańczą w rytm muzyki. Nagle muzyka się urywa. Wszyscy muszą zastygnąć w bezruchu zachowując tę samą pozycję, w której zastała ich przerwana muzyka. Ten, kto zachwieje się lub upadnie odpada z gry.
Zabawy z piosenkami
„Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Chodzi lisek koło drogi…”, „Baloniku nasz malutki” czy „Kółko graniaste” – te zabawy nigdy nie wyjdą z „mody”. Podobnie jak tańce „Kaczuszki”, „Lambada”, „Macarena” czy „Jedzie pociąg z daleka”.
Zabawa w ciepło, zimno
Jedno z dzieci wychodzi na chwilę z pokoju, a w tym czasie chowany jest jakiś przedmiot. Dziecko wraca, a wszyscy starają się pomóc mu znaleźć schowany przedmiot wołając „ciepło ” lub „zimno.
Konkurs rysunkowy
Przyklejamy taśmą do ściany lub szafy dużą kartkę papieru, a dzieci z zawiązanymi oczami próbują narysować na niej kota, psa, motyla czy kwiatek ( kierując się tylko podpowiedziami widzów).
Wyścigi samochodowe
Zbierz wszystkie samochody (takie na których można siedzieć) lub takie do popychania na podłodze i urządź wyścigi.
Namiot
Wszystkie dzieciaki kochają namioty. Możesz rozłożyć im mały namiocik plażowy lub zbudować tipi z kijów i prześcieradła.
Zabawa z pudłami
Wystarczy przyniesienie kilku-kilkunastu pudeł kartonowych a zabawa będzie trwała bez końca! Budujemy zamek, statek lub samolot.
Macie inne pomysły na zabawy dla małych gości? Napiszcie do nas: redakcja@miastodzieci.pl. Wykorzystane pomysły nagradzamy!