Dawno nie czytałam tak dobrej książki dla młodzieży, powiem więcej – według mnie jest jeszcze lepsza niż pierwsza część serii autorstwa Artura Pacuły Gdzie jest korona cara?, a wiadomo, że z kontynuacjami bywa różnie. Aż żałuję, że nie mam do dyspozycji kolejnych przygód czwórki szalenie sympatycznych dzieciaków i ich nauczyciela.
Napisanie dobrej pozycji skierowanej do dzieci i młodzieży jest trudnym zadaniem , bowiem wiadomo, że młody czytelnik jest bardzo wymagający. Tu nie wystarczy świetny temat, niezbędne są szybkie zwroty akcji, tajemnica, wyraziści bohaterowie, umiejętnie przemycone opisy i charakterystyki – inaczej dzieci szybko się znudzą i odłożą lekturę, która ich nie wciągnie.
Dlatego bardzo przypadły mi do gustu powieści Artura Pacuły, bo im niczego nie brakuje, by stać się się przebojami książkowymi – idealnymi i na lato, spakowane do plecaka na wakacyjne wojaże, jak i na długie jesienne czy zimowe wieczory do poduszki.
Zatem znów spotykamy Monikę, Alę, Igora, Mirasa oraz ich opiekuna – nauczyciela historii Mariusza Krygiera, trafnie nazywanego Bossem. Spędzają razem wakacje pod namiotem obok leśniczówki w okolicach Tarnowa – wybrali to miejsce, bowiem tam leśniczym jest wujek Ali. I oczywiście po raz kolejny trafiają na niesamowitą zagadkę – naturalnie historyczną, bo takie tajemnice stały się specjalnością Autora. Tym razem żądni przygód młodzi ludzie są na tropie najcenniejszej i największej monety, wybitej na terenie Polski – dukata Zygmunta III Wazy. Dawnym właścicielem leśniczówki był hrabia Semechowski, który miał kolekcję monet, a okoliczna legenda głosi, że był wśród nich był właśnie dukat króla Zygmunta.
Już na samym początku pojawia się również wątek związany z ochroną przyrody, bowiem leśniczy Adam ma problem z motocrossowcami niszczącymi las. Bohaterowie rzecz jasna angażują się w sprawę motocyklistów, a przy okazji spotykają poszukiwaczy skarbów z wykrywaczami metalu.
Czy to właśnie oni nocami dewastują las na swoich quadach? Czas pokaże…
Niespodziewania zjawia się ciemnoskóra studentka polonistyki z Francji, Senegalka Samira, która – jak się okazało – doskonale mówi po polsku. Samira znała hrabiego Semechowskiego i przybyła w jego rodzinne strony w konkretnym celu. Po niedługim czasie dziewczyna dołącza do naszej wakacyjnej ekipy poszukiwaczy zaginionych monet, by wraz z nimi odkrywać kolejne zagadki z przeszłości i… teraźniejszości. Jednak wiele zdradzać nie będę, żeby nie psuć Wam przyjemności.
Dodam, że oprócz mnóstwa intrygujących przygód poczujemy wiew historii – zwłaszcza tej z okresu I i II wojny światowej. Krygier świetnie snuje opowieści na tematy z dawnych lat, rozpala ciekawość i dzieciaków, i czytelnika.
Nauczyciel tak układa plany, by pokazać młodym bohaterom ciekawe historyczne miejsca. Dzięki temu można poznać i ciekawostki z tego regionu Polski, choć nie tylko…
Książka napisana jest lekko, dowcipnie, a całość urozmaicają kreślone delikatną kreską biało-czarne ilustracje, zresztą sama okładka jest pięknie zaprojektowana – zastosowana czcionka, kompozycja i kolorystyka oddają „ducha” powieści. Ogromnym plusem lektury jest optymizm i pozytywne nastawienie do świata, wakacyjna atmosfera, a jej bohaterowie budzą ogromną sympatię. Bardzo trafiony jest też zabieg retrospekcji – niedługie wstawki o zdarzeniach sprzed lat bardzo wzbogacają historię.
Gorąco polecam!
Artur Pacuła
Gdzie jest dukat króla Zygmunta?
Premiera 6 maja (wznowienie)
Oficyna 4 em