Podczas pobytu u babci Olek siada na ulubionym fotelu Aleksandra Fredry i… pokonuje dwa wieki, żeby poznać najważniejsze momenty z życia polskiego twórcy. Śledzi wydarzenia z jego dzieciństwa, młodości i późniejszego wieku. Poznaje go nie tylko jako twórcę utworów, które zyskały popularność, ale również jako żołnierza, ziemianina, męża, ojca, dziadka. I przede wszystkim – człowieka. Jego osobowość, charakter, system wartości, sposób postrzegania świata. Książka nie jest bowiem zbiorem faktów i dat, a opowieścią o człowieku i jego życiu, na które złożyło się wiele różnych elementów.
Fotel czasu to lektura, którą czyta się jednym tchem.
Różnorodne rekwizyty to ślady z przeszłości.
Są świetnym uzupełnieniem obrazu, który kreślimy w swojej wyobraźni w trakcie lektury. Nie brakuje również słownictwa charakterystycznego dla czasów, w których żył Fredro, dzięki czemu jeszcze bardziej odczuwamy różnice między współczesnością a przeszłością. Z treścią doskonale komponują się ciepłe, jakby szkicowane na delikatnym tle ilustracje. Na końcu książki znajdziemy też kalendarium z życia Fredry, najważniejsze wydarzenia w jego biografii. Zamieszczony został również wykaz wydarzeń rozgrywających się w czasach, w których żył komediopisarz. Dzięki temu mamy szerszą perspektywę, poznajemy rzeczywistość, w której funkcjonował opisywany bohater. Książkę zamykają znane utwory Fredry takie, jak „Małpa w kąpieli”, „Osioł” czy „Paweł i Gaweł”.
Fotel czasu to książka, po którą z pewnością warto sięgnąć.
Zyskamy także my, siadając z dzieckiem do lektury. Myślę, że sporo informacji będzie dla dorosłych nowością. Oby jak najwięcej było takich „foteli”, które będą nas zabierać w podróż po literaturze i ożywiać pomniki.
Katarzyna Klimek-Michno
Fotel czasu
Autor: Anna Czerwońska – Rydel
Wydawca: Fundacja Rodu Szeptyckich, Pelplin 2014 r.
Dane techniczne: 145 x 200, s. 144 oprawa twarda
Książka dostępna w dobrych księgarniach, Empiku oraz na www.bernardinum.com.pl