Czy znacie historię Dnia Świętego Patryka
Św. Patryk urodził się około 390 n.e. w Brytanii za panowania rzymskiego. Jako młody chłopak został porwany i sprzedany do niewoli. Gdzie jak mówią legendy poprzez modlitwę zbliżył się do Boga. Po sześciu latach uciekł z niewoli do Gali i wstąpił tam do klasztoru. Po kilkunastu latach życia w zakonie wrócił do Irlandii jako misjonarz (rok 432). Spotkał się z Druidami w Tarze i zniósł ich pogańskie rytuały. Nawrócił wodzów i książęta chrzcząc ich i tysiące ich poddanych. Chrzest odbył się w świętych Studniach, które po dziś dzień tak są nazywane.
Druidzi byli jedną z najwyższych klas celtyckiej społeczności. Byli doradcami królów, czuwali nad sprawami religii, wróżyli, składali ofiary, byli kosmologami i kapłanami. Nawracając druidów i ówczesnych władców Irlandii na wiarę chrześcijańską Św. Patryk zmienił bieg historii tego kraju.
Dzień Św.Patryka
Dzień Św. Patryka kojarzony jest z wszechobecną zielenią, koniczynkami oraz wróżkami Leprekonami, które chodzą po świecie pod postacią staruszka o niewielkim wzroście, w szewskim skórzanym fartuchu, z charakterystycznym kapeluszem na głowie, z dwiema magicznymi sakiewkami i młotkiem w ręku.
Legendy opowiadają o tym jak Św. Patryk nauczał pogan o Trójcy Świętej (Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym) używając dla zobrazowania tej świętej postaci w trzech osobach, zwykłej trójlistnej koniczynki. Dziś na pamiątkę tamtych wydarzeń dzieci i dorośli 17 marca przyozdabiają się koniczynkami i ubierają się na zielono. Zieleń będąc zarówno symbolem wiosennej nadziei na odrodzenie się życia po zimowych chłodach, jak i kolorem koniczynki stała się symbolem Irlandii. Inna legenda głosi, że to właśnie dzięki Św. Patrykowi nie ma na wyspie węży – wyprowadził je z wyspy uderzając patykiem, za którego głosem podążały.
Tutaj Legenda o Świętym Patryku do czytania dzieciom.
Zachęcamy do lektury legend irlandzkich: O Osjanie i tajemniczym lądzie zwanym Tir-na-nÓg oraz Dzieci króla Lira
W Irlandii…
W dniu Św. Patryka w miastach Irlandii i nie tylko (również w Stanach Zjednoczonych Ameryki) odbywają się huczne parady okraszone irlandzką muzyką. Podaje się zielone piwo (z dodatkiem zielonego barwnika), a nawet czasami farbuje się na zielono rzeki. W Irlandii z uwagi na religijny charakter święta przed właściwymi obchodami wielu ludzi uczestniczy we Mszy św. tradycyjnie ofiarowanej w intencji misjonarzy całego świata.
Dzień Św. Patryka to również ulubione święto dzieci.
Ubierają się w tym dniu na zielono, składają sobie nawzajem życzenia, (wysyłając np. e-kartki), ozdabiają domy i szkoły (a nawet monitory swoich komputerów – tapety), koniczynkami, tęczami, garnuszkami ze złotem, który jest skarbem wróżki Leprekona i noszą zielone kapelusze.
Zastawiają też przed domami pułapki na Leprekona. Nie wygląda on niestety sympatycznie. Mieszka samotnie, a czas mu mija na robieniu butów. W jednej ze swoich dwóch sakiewek ma srebrne szylingi, które zawsze, gdy je wydasz, wracają do portfela. W drugiej ma złoto, którym usiłuje przekupić tego, kto go schwyta. Niestety złoto to w obcych rękach zamienia się w liście lub popiół. Jeśli komuś uda się go pochwycić może siłą lub groźbą wydobyć z Leprekona informację o tym gdzie ukrył swój wielki, stary skarb, lecz trzeba być bardzo uważnym, bo wystarczy na chwilę odwrócić od Leprekona wzrok, by zaczął on znikać.
Zielono mi…
Żeby zapewnić sobie szczęście w tym dniu dzieci szukają czterolistnych koniczynek (jeśli jest to możliwe), ubierają się na zielono (jeśli tego nie zrobią koledzy mogą je szczypać, żeby na drugi raz nie zapomniały) i próbują schwytać Leprekona.