☰ menu

Depresja nastolatków. Recenzja książki

depresja-nastolatkow książka dla rodziców
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Widząc ten tytuł i uważasz, że nie jest on dla Ciebie? Masz dziecko, które na pewno nigdy nie będzie chore na depresję, bo ma normalny dom, rodzinę, przyjaciół? Krzywisz się, kiedy depresję nazywam chorobą? Z każdej strony słyszysz, jak głupia jest współczesna młodzież, dając się wciągać w niebezpieczne gry? To znaczy, że właśnie Ty powinieneś sięgnąć po tę książkę.

Właśnie dlatego, że jesteś rodzicem, nawet jeśli Twoje dziecko nie cierpi na depresję. Dlatego, że Twój wnuk nie tryska energią, a Twoja siostra przestaje ją przypominać.

Przede wszystkim to lektura dla rodziców, którzy chcą zrozumieć, co dzieje się z ich dzieckiem.

Autorzy porównują wejście w dorosłe życie z kroczeniem po polu minowym bez mapy i jakiejkolwiek wiedzy saperskiej. Takich prostych, obrazowych porównań jest tu wiele, więc może warto poświęcić czas na lekturę, jeśli jest, choć cień szansy, że nasza wiedza uchroni dziecko przed tą straszną chorobą. Bo depresja jest chorobą, zabijającą duszę. Niestety, czasem również ciało.

Autorzy krok po kroku wyjaśniają, przed jakimi wyzwaniami staje człowiek kończący okres dzieciństwa, tłumaczą, czym naprawdę jest depresja, gdzie ją diagnozować, w jaki sposób leczyć, jakich zachowań unikać a jak wspierać swoje dorastające dziecko.

Niebywałym atutem książki jest wybór jej adresata.

Została tak napisana, by sięgali po nią zarówno rodzice, bliscy, jak i osoby dotknięte depresją. Nie tylko skupia się na istocie choroby, ale ma pomóc zbudować porozumienie między cierpiącym nastolatkiem a jego rodziną. Pokonać strach, niepewność i bezsilność dając potężne narzędzia: wiedzę, empatię i poczucie, że depresja to nie wstyd. Świadomość, że za chorobą nie stoi ani dysfunkcyjny rodzic, ani nieporadne dziecko. Że w depresji jak przy każdej chorobie obowiązuje łańcuch: objawy — diagnoza — leczenie. Nie ma w nim miejsca na pytania: dlaczego, z czyjej winy, jak to się mogło stać?

Nigdy nie czytałam książki, która tak wiele, w prostych słowach, powiedziałaby mi o dziecku, nastolatku, rodzinie, empatii i … o mnie. Książki, której autor w ładnych słowach potrafi potrząsnąć rodzicem, kierując go na właściwe tory. Świetne połączenie literatury psychologicznej, pedagogicznej, poradnika, napisanej „ludzkim” językiem, z akademicką starannością.

Bardzo gorąco polecam.

Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać?
Autorzy: Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek
Liczba stron: 278
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Exit mobile version