☰ menu

Częste gazy u dziecka

Przyczyny gazów u dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Nadmierne gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym może być objawem jakiejś choroby. Jednak najczęściej jest wynikiem niewłaściwego stylu życia, w tym sposobu żywienia. Gazom sprzyja życie w napięciu i pośpiechu.

Inne możliwe przyczyny gazów to:


– nietolerancja cukru mlecznego – laktozy,
– alergie pokarmowe,
– zespół jelita nadwrażliwego,
– celiakia i zapalenia jelit
– zarażenie się pasożytami (szczególnie lamblią).

Czasami też zdarzają się dziedziczne predyspozycje do większej produkcji gazów. W przypadku synka powody do niepokoju mogą pojawić się, gdy gazy będą pojawiać się częściej niż 25 razy na dobę (bez wyraźniej przyczyny tkwiącej w jadłospisie), wiatry wydają się bardziej cuchnące niż wcześniej, a dodatkowo towarzyszą im dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – bóle lub skurcze jelit, biegunka albo utrata masy ciała. W takich sytuacjach warto wybrać się do lekarza.

Aby zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się gazów i wzdęciom należy stosować się do pewnych zasad żywieniowych i reguł stylu życia.

Posiłki należy spożywać regularnie – 4-5 razy dziennie, w niewielkiej objętości, w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu.

Przed połknięciem pokarm powinien być dokładnie przeżuty i pogryziony. Połykanie powietrza podczas jedzenia w pośpiechu może być bowiem jedną z przyczyn gromadzenia się w przewodzie pokarmowym nadmiaru gazów. Z podobnego względu zaleca się również unikanie picia napojów gazowanych. Ale najczęściej dolegliwości wynikają z błędów żywieniowych.

Nadmierna ilość gazów powstaje w przewodzie pokarmowym na skutek wytwarzania zbyt dużych ilości dwutlenku węgla – dzieje się tak szczególnie po posiłkach obfitujących w białko oraz tłuszcz.

Istotną rolę odgrywają też nasilone procesy fermentacyjne, które zachodzą ze wzmożoną intensywnością po spożyciu niektórych produktów i potraw, takich jak brokuły, kalafior , brukselka, fasola czy kapusta. Dlatego należy ograniczyć je w diecie. Oprócz wcześniej wymienionych, do produktów powodujących nadmierną produkcję gazów jelitowych należą również suszone śliwki, otręby, pory, cebula oraz grzyby. Gazotwórcze mogą wyroby cukiernicze.

U osób z nietolerancją laktozy nadmierną produkcję gazów może stymulować mleko.

W takim przypadku – w zależności od indywidualnej tolerancji – należy je zastąpić w diecie fermentowanymi napojami mlecznymi: kefirami lub jogurtami.

Do nieprawidłowej pracy jelit przyczynia się również nadmierne spożycie cukrów prostych, a więc cukru i słodyczy.

Aby pomóc dziecku proszę przez jakiś czas stosować gotowanie, duszenie, pieczenie w folii. Przed spożyciem warzyw i owoców usunąć się z nich usunąć pestki i skórki. Należy je rozdrabniać i podawać do spożycia dobrze rozgotowane albo w postaci przecierów.

Istnieją też pokarmy, które mają zdolność absorpcji substancji lotnych, zmniejszając w ten sposób nieprzyjemne zapachy. Są to: zielona sałata, natka pietruszki, żurawina, a także mleczne napoje fermentowane – jogurty lub kefiry.

W profilaktyce wzdęć ważna jest odpowiednia ilość płynów w diecie – ponad 1,5 litra .

Wpływa ona na prawidłową perystaltykę jelit. Warto przy tym sięgnąć po napary ziołowe – z mięty, rumianku lub koperku.

Exit mobile version