Podejście drugie, siadam ze starszą córką. Po piątym pytaniu już wiemy, że wspólne czytanie to strzał w dziesiątkę, więc dołącza młodsza i małżonek. Przy 68 stronie, dwie godziny później, zmuszamy się do przerwania rodzinnej zabawy, żeby zostało coś na jutro. Lektura ma nie tylko drugie dno. Ma trzecie, czwarte i kilka kolejnych. Jest też swoistą grą z wariantami dla dwóch uczestników oraz dla większej liczby osób.
To przede wszystkim wspólny, niewymuszony czas.
Wystarczy rzucić kilka zabawnych pytań, by zebrać wokół siebie towarzystwo. Szybko okazało się, że wybieramy różne odpowiedzi, a ich uzasadnienie pozwala nam się poznać jeszcze bliżej. Moje ulubione to: Co wolisz? Być fajnym czarodziejem, który nie ma żadnych magicznych mocy, czy brzydkim goblinem obdarzonym niesamowitymi mocami? i Być królową lub królem i nie mieć żadnych przyjaciół czy mieszkać w domu, w którym nikt nie ma własnego kąta, ale wszyscy świetnie się dogadują? Przed nami decyzje dotyczące węży, krokodyli, różowych jednorożców, owłosienia, deserów, obrzydliwych obrzydliwości i wielu innych kwestii. Wszystko uzupełnione czarno białymi rysunkami.
Jak sami autorzy twierdzą, stworzyli książkę zapewniającą dobrą zabawę, rozwijającą umiejętności komunikacyjne, budującą pewność siebie, wdrażającą do krytycznego myślenia, rozwijającą słownictwo, a także budującą postawę akceptowania różnorodności bez dyskryminacji. Najprawdopodobniej nikt z nas w prawdziwym życiu nie będzie musiał wybierać między całowaniem żaby, a przytulaniem włochatego pająka, ale kto wie? Lepiej być przygotowanym. Książka rusza z nami na wakacje.
Co wolisz?
Przekład: Dominika Rychel
Ilustracje: Anna Aldüz
Ilość stron: 120
Oprawa: miękka
Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa INSIGNIS