☰ menu

ALE KINO – Program Festiwalu

ALE-KINO-Program-Festiwalu
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

W konkursie festiwalu, podzielonym na dwie części: filmów dla dzieci i filmów młodego widza, weźmie udział 18 filmów pełnometrażowych (16 aktorskich i 2 animacje) i 36 krótkometrażowych animacji. 

Niektóre z konkursowych filmów robią już karierę w świecie, inne na pewno ją zrobią. Program Festiwalu jest już zamieszczony na stronie internetowej Festiwalu www.alekino.com.

Konkursowe fabuły reprezentują między innymi startujące właśnie do światowej kariery kino estońskie (Nasza klasa

) czy rzadko kiedy goszczące na naszych ekranach kinematografie Brazylii (Jeszcze jedna historia o miłości) lub Australii (Cześć, jestem Esther). Są wśród nich obrazy reżyserów o słynnych nazwiskach (Budda runął ze wstydu Hany Makhmalbaf) i twórców, których obrazy podobały się w Poznaniu w latach ubiegłych (Somers Town Shane Meadowsa, Dwa światy Nielsa Ardena Opleva). Na ekranie pojawią się także gwiazdy: fantastyczny Ben Kingsley w The Wackness oraz Toni Collette w dwóch filmach: Cześć, jestem Esther i Czarny balonik. Wśród konkursowych animacji dwa filmy nominowane w 2008 roku do Oscara: Madame Tutli-Putli i Nawet gołębie idą do nieba. W Maratonie animacji widzowie będą mogli obejrzeć również film Billa Plymptona pt. Hot Dog. Film z tej samej serii nominowany był w 2005 roku do Oscara.

Festiwal to także bogaty program towarzyszący, a w nim między innymi nowe sekcje: Ale Kino! straszy z dwoma ambitnymi horrorami (Dreszcz z Hiszpanii i Strach(y) w ciemności, animowany horror z Francji) oraz Ale Kino! ale historia również z dwoma filmami fabularnymi, poruszającymi ważne wątki historii współczesnej Europy: A na koniec przyszli turyści z Niemiec i Rewolucja Pani Ratcliffe z Anglii.

Do dorosłych widzów skierowana jest Panorama w stronę dzieciństwa (Ten drugi chłopak z Niemiec oraz Kwiatek w kieszeni z Malezji), a do najmłodszych, już dwuletnich dzieci Ale Kino! najnajmłodszego widza: Bajki dla najmniejszych ze Szwecji, Mały miś mówi: Oj! z Danii oraz Nowe przygody Misia Uszatka z Polski.

W Panoramie dzieci między innymi ciąg dalszy przygód małej Chinki w Holandii (Gdzie jest konik Świętego Mikołaja?) i zabawne przygody animowanych komarów z Danii (Opowieść o dwóch komarach) a także najprawdziwszy western, tyle że z dziećmi w rolach głównych zamiast dorosłych (Big City).

Z okazji roku klimatu i środowiska podwoje otwiera kolejna nowa sekcja – Klimatyczne Ale Kino! (Biała Łatka, Zew północy, Misa i wilki oraz Grizzly Man). Natomiast po raz trzeci zaprasza Ale Kino z Piłką (między innymi Boisko bezdomnych, Zidane: portret XXI wieku czy dwa niezwykłe klasyki kina biało-czarnego: Kto zdobędzie puchar?, Anglia 1965 i Paragon gola, Polska 1969).

Z okazji 60-lecia polskiej animacji na Festiwalu zaprezentowany zostanie przegląd animacji dla dzieci: ZAPOMNIANE BAJKI, przygotowany wspólnie z Kinem Polska zestaw filmów z lat 1947-1966 oraz BAJKI MISTRZÓW, wybrane przez dyrektorów pięciu studiów animacji filmy powstałe po 1989 roku.

Wszystkich kinomanów zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji, ponieważ sprzedaż biletów ruszyła już 14 listopada i miejsc jest coraz mniej.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na stronie internetowej Festiwalu www.alekino.com/pl/festiwal/program

Bilety na Festiwal można nabyć w kasach Multikina 51 i Multikina Stary Browar

Informacje dla grup zorganizowanych, Marta Trzeciak (tel. 061 646 44 79)

 

 

ORGANIZATORZY

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Multikino

 

MECENAT

Miasto Poznań
Wspólnota Europejska – Program Media 2007
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

PARTNERZY

Novotel Poznań Centrum
KKS Lech Poznań
Stary Browar
Centrum Kultury Zamek

 

PATRONI MEDIALNI

TVP 1
TVP Kultura
TVP Poznań
Gazeta Wyborcza
IKSTrójka Polskie Radio
Radio Merkury Poznań
Interia.plStopklatka.pl
Miasto Dzieci

 

60 LAT ANIMACJI POLSKIEJ
Polskie Wydawnictwo Audiowizualne
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Exit mobile version