☰ menu

20 filmów na Gwiazdkę dla całej rodziny

20 filmów na Boże Narodzenie dla całej rodziny
📖 Czyta się średnio w 9 min. 🕑

Filmów o tematyce świątecznej nie brakuje. W tej grupie każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy filmy romantyczne, jak Holiday

, To właśnie miłość czy Listy do M. Są też takie, w których Boże Narodzenie potraktowane jest iście po amerykańsku i sprowadzone do całkowicie skomercjalizowanej roli, tutaj królują obrazy takie jak W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju, Świąteczna Gorączka czy Wesołych Świąt, gdzie sąsiedzi walczą o to, czyj dom będzie bardziej udekorowany na Święta. No i oczywiście klasyka dla dorosłych, co roku serwowana przez telewizję – Szklana Pułapka.

My proponujemy Wam filmy dla dzieci, tych młodszych i starszych, a także dla całej rodziny. Wszystkie traktują o świętach, są opowieściami z głębszą treścią lub po prostu sposobem na miłe spędzenie popołudnia. No to zaczynamy!

  • Opowieść wigilijna Myszki Miki (reż. Burny Mattinson, 1983)

Bez tego filmu nie obejdą się żadne Święta Bożego Narodzenia. Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa doczekała się wielu ekranizacji. Dzieciaki zapewne najbardziej zainteresuje film rysunkowy z 1983 roku, w której postaci z tej niezwykłej powieści grają disnejowscy bohaterowie, jak kaczor Donald, Myszka Miki, Goofy i inni. Jestem pewna, że każdy, i duży i mały, obejrzy tę opowieść z wypiekami na twarzy, a może i uroni łezkę…

Inne znane polskim widzom wersje tej powieści to na przykład animowany obraz z 2009, w którym sknerowatemu wujkowi głosu udziela Jim Carrey, czy też wiekowy już film ze wspaniałym Michaelem Cainem (Ebenezer Scrooge), którego ubogiego pracownika gra… żaba Kermit!

  • Grinch. Świąt nie będzie (reż. Ron Howard, 2000)

Kolejny film, w którym głównemu bohaterowi głosu użycza Jim Carrey. Grinch mieszka na obrzeżach miasteczka o nazwie Ktosiowo. W przeciwieństwie do mieszkańców Ktosiowa Grinch nie znosi Świąt i pragnie uczynić wszystko, żeby je zepsuć. Wszystko się jednak zmienia, kiedy mała Cindy Lou Ktoś postanawia się z nim zaprzyjaźnić. Sfilmowana klasyka spod pióra niezrównanego Dr. Seussa.

  • Ekspres polarny (reż. Robert Zemeckis, 2004)

Pozostajemy w temacie filmów animowanych. Ekspres polarny to kolejny film, w którym głosu jednemu z głównych bohaterów użycza znany i lubiany aktor, tym, razem wspaniały Tom Hanks. W tym filmie bardzo pięknie ukazana została kwestia wiary w Świętego Mikołaja i ducha Świąt. Film opowiada o chłopcu, który magicznym pociągiem podróżuje do krainy Mikołaja, a po drodze poznaje nowych przyjaciół i dowiaduje się, na czym polega magia Gwiazdki.

  • Cud na 34 ulicy (reż. Les Mayfield, 1994)

Pozostając w sferze nostalgicznej magii, polecamy kolejną klasykę – Cud na 34. ulicy z 1994 roku. Władze uznają Krisa Kringle za obłąkanego, ponieważ twierdzi on, że jest prawdziwym Świętym Mikołajem. Mała Susan, która dotychczas nie bardzo wierzyła w ducha Świąt, zaprzyjaźnia się z Krisem i odkrywa, na czym polega magia Gwiazdki. Hmmm, a może warto sięgnąć do uroczej czarno-białej wersji z 1947?

 

  • Magiczne Święta (reż. Phillip Borsos, 1985)

Rodzina Grainger przechodzi trudne chwile. Pan Grainger został zwolniony z pracy, utrzymanie domu jest na głowie jego żony, co powoduje ciągłe kłótnie, których świadkami są dzieci. Nie tracą one jednak świątecznego ducha, w przeciwieństwie do mamy, która nie czuje świątecznego klimatu. Tutaj wkracza anioł Gideon, który pomoże Ginny Grainger odnaleźć w sobie moc wiary w Boże Narodzenie.

 

  • Renifer Świętego Mikołaja (reż. John D. Hancock, 1989)

Piękna, wzruszająca opowieść o małej dziewczynce, która za wszelką cenę pragnie uratować znalezionego w lesie rannego renifera i umożliwić mu powrót do Mikołaja, zanim bezduszny ojciec zdoła pokrzyżować jej plany. Ten film, w piękny sposób ukazujący siłę przyjaźni i poświęcenie, przepełniony jest prawdziwym świątecznym duchem.

 

  • Cudowne Święta Jonatana (reż. Bill Clark, 2007)

10-letni chłopiec traci drewnianą stajenkę, która związana była ze zmarłym ojcem. Matka prosi zgorzkniałego stolarza, aby zrobił dla jej syna nową stajenkę. Chłopiec i pan Toomey nawiązują więź, która pozwala znowu cieszyć się ze Świąt.

  • Rok bez Mikołaja (reż. Jules Bass i Arthur Rankin Jr., 1974)

Przyjemny film animowany wykonany techniką poklatkową. Mikołaj widząc, że dzieci przestają w niego wierzyć, postanawia zrobić sobie wolne i w tym roku nie dostarczyć żadnego prezentu. Elfy muszą znaleźć sposób, aby pokazać Mikołajowi, jakie jest prawdziwe znaczenie Świąt i że w dzieciach ciągle tli się duch Gwiazdki. Możecie również sięgnąć po film fabularny z 2006 roku, z Johnem Goodmanem w roli Mikołaja.

  • Śnięty Mikołaj (reż. John Pasquin, 1994)

Tym razem trochę lżejsza propozycja. Scott Calvin (jego inicjały są dość znamienne…) po wypadku Mikołaja przejmuje jego obowiązki i powoli zamienia się w siwego poczciwego Świętego, dzięki któremu nie trzeba odwoływać Gwiazdki. W kolejnej części (2002) Scott wedle kontraktu musi się ożenić. Wybór pada na dyrektorkę szkoły jego syna, która musi uwierzyć w magię. W trzeciej części (2006) na świat ma przyjść dziecko Mikołaja i jego żony Carol, a tymczasem na biegunie zdradziecki Jack Frost chce przejąć mikołajowy biznes. Każda z trzech części to ciepła, rodzinna opowieść. Jeśli lubicie filmy łączące normalne życie bohaterów i ich przygody z pogranicza bajki, to film dla Was.

  • Walnięty Święty (reż. William Dear, 2000)

Dość niefortunny tytuł kryje bardzo ciepły film o Mikołaju, który podczas przejażdżki wypada z sań i traci pamięć. Opiekuje się nim pewien dziennikarz i jego narzeczona Claire. Tylko syn Claire podejrzewa, kim tak naprawdę jest starszy pan. Kiedy Mikołaj stara się dojść do siebie wśród ludzi, na Biegunie Północnym rozpoczynają się przygotowania do poszukiwań. W roli Mikołaja wspaniały Leslie Nielsen!

 

  • Renifer Niko ratuje Gwiazdkę (reż. Michael Hegner i Kari Juusonen, 2008)

Animowana propozycja dla najmłodszych widzów. Mały Niko pomimo strachu pobiera lekcje latania, aby udać się na Biegun Północny i poznać swojego ojca, który pracuje dla Świętego Mikołaja. Tam, rzecz jasna, będzie musiał bohatersko uratować święta i swoich towarzyszy przed watahą wilków, które zagrażają Gwiazdce.

  • Rudolf Czerwononosy Renifer (reż. William R. Kowalchuk Jr., 1998)

Film animowany o najbardziej znanym reniferze Świętego Mikołaja. Rudolf rodzi się ze świecącym czerwonym nosem, co sprawia, że pozostałe renifery wyśmiewają się z niego. Próbując udowodnić, że jest prawdziwym reniferem, zostaje uwikłany w niebezpieczną przygodę, która daje mu miejsce w zaprzęgu Mikołaja. Ciepła opowieść z wpadającymi w ucho piosenkami. Zachęcamy również do sięgnięcia po oryginalną wersję z 1964 roku wykonaną w technice poklatkowej, w której renifer Rudolf trafia na Wyspę Zapomnianych Zabawek.

  • Elf. Rozśpiewane Święta (reż. Mark Caballero i Seamus Walsh, 2014)

Pozostając w temacie muzycznym, proponujemy kolejną świąteczną bajkę. Ta animacja z 2014 roku wykonana techniką poklatkową to nowa rozśpiewana wersja broadwayowskiego musicalu oraz znanego filmu Elf z 2003. Główny bohater wychowywany wśród elfów na Biegunie Północnym ze względu na swój wzrost zostaje wysłany do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu swojej prawdziwej rodziny. Przy okazji Buddy przywraca w mieście ducha świąt. Warto dodać, że w oryginalnej wersji głosów głównym bohaterom użyczyli Jim Parsons i Mark Hamill. (Kliknij w obrazek po zwiastun)

  • Życzenie Annabelli (reż. Roy Wilson, 1997)

Jeszcze jeden ciepły film o przyjaźni z motywem muzycznym. Na farmie przychodzi na świat cielaczek, który za sprawą Świętego Mikołaja trafia do niemego chłopca. Wszystko, o czym marzy mała krówka Annabella, to nauczyć się latać i dołączyć do zaprzęgu reniferów Świętego Mikołaja.

 

  • Elmo ratuje Boże Narodzenie (reż. Emily Squires, 1996)

Święta na ulicy Sezamkowej to propozycja dla najmłodszych widzów. Za uratowanie z opresji, Elmo otrzymuje od Świętego Mikołaja kulę spełniającą trzy życzenia. Jednym z życzeń jest, aby święta trwały cały rok… Co z tego wyniknie?

 

  • Charlie Brown. Przyjaciel na gwiazdkę (reż. Larry Leichliter i Bill Melendez, 2003)

Powstało wiele świątecznych filmów z uwielbianymi przez dzieci Fistaszkami. Tym razem głównym bohaterem nie jest Charlie Brown, a ReRun, młodszy brat Lucy i Linusa. ReRun chce dostać pieska pod choinkę. Na horyzoncie pojawia się brat Snoopy’ego – Spike…

  • Miasteczko Halloween (reż. Henry Selick, 1993)

Trochę bardziej mroczna wersja Świąt czeka na miłośników twórczości Tima Burtona. Niech nie zwiedzie Was tytuł, oryginalny bowiem brzmi „The Nightmare Before Christmas”. Film polecany wszystkim, którzy lubią się bać… i mają nie mniej niż 7 lat (specyficzne dla Burtona postaci, szkielety i inne potworności…) Król Miasteczka Halloween znużony coroczną rutyną wybiera się do Miasteczka Bożego Narodzenia. Z pomysłem świętowania Gwiazdki wraca do swojego miasta i próbuje wprowadzić nowy zwyczaj. Nie za bardzo jednak pojmuje, co tak naprawdę kryje się za Świętami Bożego Narodzenia, co nieuchronnie prowadzi do katastrofy…

 

  • Przyjaciel Świętego Mikołaja (reż. Robert Vince, 2010)

Podczas pobytu w Nowym Jorku Święty Mikołaj traci pamięć. Pies Łapa, dziewczynka o imieniu Quinn i ich przyjaciele muszą ruszyć na pomoc, aby ratować Święta. Film doczekał się drugiej części: Przyjaciel Świętego Mikołaja 2: Świąteczne szczeniaki. Późniejsze przygody Łapy i jego syna Łapki można śledzić w filmie Świąteczne Psiaki.

  • Wigilijna opowieść o 12 pieskach (reż. Kieth Merrill, 2005)

Pozostajemy w temacie psów… Opowieść o dwunastoletniej Emmie, która zostaje wysłana na święta do ciotki. Atmosfera nie jest przyjazna, a na dodatek w miasteczku władze chcą zakazać posiadania psów. Emma wystawia przedstawienie pod nazwą „12 Świątecznych Psów,” czym sprawia, że mieszkańcy zaczynają rozumieć, na czym naprawdę polega Boże Narodzenie.

  • Artur Ratuje Gwiazdkę (reż. Sarah Smith, 2011)

Na koniec zabawna historia o synu Św. Mikołaja, Arturze, który z pomocą dziadka i zaprzęgu reniferów na własną rękę stara się dostarczyć zapomniany prezent. Jest to wspaniała, ciepła opowieść w świątecznym klimacie, która przypomina, co tak naprawdę się liczy. Ta produkcja to doskonała rozrywka zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

 

Jeśli Wam mało, mamy jeszcze propozycję  filmów dla dzieci na Halloween!

Exit mobile version