☰ menu

11 patriotycznych gier planszowych na Dzień Niepodległości

flaga polska pixabay
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
11 listopada to dzień wyjątkowy.  Właśnie w tym dniu nasze myśli w szczególny sposób skłaniają nas do refleksji na temat patriotyzmu. Dzieci i młodzieży powinny od wczesnych lat poznawać losy państwa polskiego, by identyfikować się z krajem, który tak solidarnie 11 listopada odśpiewuje hymn: „Marsz, marsz Dąbrowski…”

Opowiedzcie dzieciom o pięknej historii naszej ojczyzny, jaką budowały poprzednie pokolenia Polaków!

Pomóc mogą w tym również gry – zarówno gry o Polsce, jak i te uczące o historii naszego kraju, jego kulturze, ważnych wydarzeniach dziejowych czy typowo historyczne,  przenoszące w czasy wielkich bitew,

Oto nasze propozycje gier patriotycznych:

Quiz o Polsce

Quiz o Polsce to gra i emocjonująca zabawa, w której można sprawdzić i wzbogacić są wiedzę na temat polskiej historii, geografii, kultury i przyrody. Dodatkowym urozmaiceniem są zadania sprawdzające znajomość ortografii, umiejętność wymowy trudnych polskich zdań i próba zręczności.

Mali powstańcy

Gra jest próbą przeniesienia na planszę funkcjonowania Harcerskiej Poczty Polowej, która działała w czasie Powstania Warszawskiego. Młodzi harcerze przenosili pocztę i rozkazy pomiędzy oddziałami powstańczymi, pomagając w ten sposób w walce z okupantem.

Na Grunwald

Gra opowiada o przygotowaniach do wojny z Zakonem Krzyżackim, podczas której doszło do bitwy pod Grunwaldem. Twoim zadaniem jest zgromadzenie dla króla Jagiełły jak najwięcej rycerzy i zapewnienie im prowiantu.

Kocham Cię Polsko!

Gra towarzyska, która powstała na bazie programu nadawanego przez TVP 2. Pasjonująca gra o Polsce – o tym co kochamy, co nas śmieszy i co nas wzrusza. O polskiej kuchni, o polskim filmie, o polskim sporcie i o polskiej piosence. O smakach, dźwiękach i zapachach, które pamiętamy z dzieciństwa, wśród których dorastamy i żyjemy na co dzień.

gra dla 2-20 graczy

7 dni Westerplatte

Wojenna gra kooperacyjna. Gracze wcielają się w bohaterskich obrońców Składnicy i współdziałając ze sobą, wspólnie starają się stawić czoła samej grze. Naloty Stukasów, ostrzał z pancernika i haubic oraz atak jednostek lądowych stanowią nie lada zagrożenie dla polskiej placówki.

gra dla 1-4 graczy

Wielki Quiz – Historia Polski

Emocjonująca gra edukacyjna dla całej rodziny. Na 191 kartach znajdują się 764 pytania i 1528 odpowiedzi. W trakcie gry jej uczestnicy poruszają się pionkami po torze planszy i odpowiadają na pytania z wyciągniętych kart, w zależności od koloru pola na którym postawili swój pionek. Dodatkowe punkty można zdobyć odgadując jakie ważne wydarzenie historyczne miało miejsce pod datą widniejącą na wyciągniętej karcie z talii ” kart ważnej daty”.

Bohaterowie Wyklęci

W Bohaterach Wyklętych gracze wcielą się w dowódców oddziałów walczących z nielegalną władzą komunistyczną. Ich zadaniem będzie walka z okupantem poprzez wykonywanie misji skierowanych przeciwko Władzy Ludowej oraz realizacja tajnych celów. Stań na czele takiego oddziału i walcz o “Wolną, Niepodległą, Szczęśliwą Polskę!”

Odbudowa Warszawy 1945-1980

Gra o prostych zasadach, która zapewni dobrą zabawę całej rodzinie, a jej wariant zaawansowany spodoba się również doświadczonym graczom. Stawisz w niej czoła wyzwaniu, jakim jest budowa miasta na gruzach powojennej Warszawy. Wcielisz się w pracownika Biura Odbudowy Stolicy, a Twoją misją będzie realizowanie norm i zadań mających pomóc w racjonalnej rekonstrukcji zniszczonego miasta.

gra dla 2-5 graczy

Kolejka

Zadanie graczy wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożoną z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste… W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar. Czy masz odwagę zmierzyć się z codziennością lat 80?

gra dla 2-5 graczy
wiek 12+

Boże Igrzysko: MAGNACI

Gra planszowa dla 2 – 5 graczy, szybka, pozbawiona losowości, a w zamian pełna sarmackiego klimatu i interakcji. Przeniesie Cię w świat magnackich intryg i walki o władzę, które targały Rzeczpospolitą Obojga Narodów od jej rozkwitu w okresie Unii Lubelskiej, aż po Targowicę i upadek państwa polsko – litewskiego.

gra dla 2 – 5 graczy

Ale Historia!

Czy Mieszko I był królem? Czy Kolej Warszawsko-Wiedeńska dojeżdżała do Lwowa? Ile nagród Nobla zdobyła Maria Skłodowska-Curie? Czy Fiata 126P produkowano na Śląsku?
Na te – i wiele innych pytań – znajdziecie odpowiedź w rodzinnej grze planszowej, którą Granna przygotowała na jubileusz 1050-lecia początków Państwa Polskiego. „Ale Historia!” to niezwykła podróż poprzez wieki!

wiek 12+

A jeśli lubicie quizy, to zapraszamy do rozwiązywania quizu przygotowanego z okazji Święta Niepodległości.