☰ menu

Pisanka woskiem malowana

Pisanka-woskiem-malowana

1. jajka – najlepiej od znajomej, która ma kury, jajka czyste, nie wymagające mycia – na takich wosk trzyma się najlepiej
2. metalowy spodeczek np. dekielek po paście do butów
3. wosk pszczeli
4. patyczek drewniany z końcówką do „pisania” (końcówką jest wbity w jeden koniec patyczka maleńki gwoździk lub szpilka – im mniejszy łepek, tym delikatniejszy wzór pisanki otrzymamy)
5. cebulak – w garnku (najlepiej takim, którego nie będzie nam żal, jeśli się zniszczy) gotujemy wodę z łupinami cebuli (oddzielnie łupiny z cebuli czerwonej i żółtej – otrzymamy na końcu dwa kolory pisanek)

Na palniku stawiamy metalowy spodeczek i wrzucamy kawałki wosku pszczelego. Czekamy aż się dobrze rozgrzeją (nie możemy doprowadzić do dymienia).

W rozgrzanym wosku maczamy metalową końcówkę patyczka i szybkim ruchem robimy kreskę (wzór) na jajku (jajo powinno być ogrzane do temperatury pokojowej, a ręce umyte i czyste – jakikolwiek tłuszcz powoduje, że wosk się nie przyjmuje do skorupki jajka). Dziecku trzeba myć ręce kilka razy podczas „pisania” jajek, bo jego dłonie pocą się szybciej niż dorosłego, pewnie trochę z przejęcia.

„Upisane” jajka odkładamy do miseczki.

Gotowy cebulak studzimy i przecedzamy, aby usunąć łupiny z cebuli. Do zimnego (to ważne) wkładamy delikatnie jajka i stawiamy garnek na wolnym ogniu.

Cały proces farbowania polega na tym, że farba z cebulaku przyjmuje się w miejsca na jajku, gdzie nie ma wosku, w gorącym cebulaku wosk odpada i pozostaje jasny wzór. Jajka gotujemy bardzo ostrożnie, aby nie popękały.

Wyjmujemy, wycieramy ściereczką z resztek wosku, nacieramy odrobiną oliwy, aby błyszczały i odkładamy do wystygnięcia.

Autorką małych dzieł sztuki na zdjęciach jest Pani Agnieszka Czapska-Pruszak. 
 

Exit mobile version