Zalety stosowania imbiru
Imbir jest doskonałym środkiem stosowanym do łagodzenia wielu objawów przeziębienia i grypy. W początkowym etapie gorączki, kiedy czujemy zimno, mocny napar imbirowy świetnie rozgrzewa nasze ciało
Imbir jest silnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym, dlatego też, podobnie jak czosnek, był tradycyjnie stosowany w kuchni, aby pomóc w dłuższym przechowywaniu żywności, szczególnie w gorącym klimacie.
Imbirowa herbatka może być pijana po posiłkach, aby wspomóc proces trawienia.
Imbir łagodzi różnego rodzaju bóle oraz skurcze – na przykład skurcze występujące przy miesiączce. Jako środek przeciwbólowy wykorzystywany jest w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Można spróbować czy nie złagodzi bóli głowy – dobrze działa na niektóre ich rodzaje.
Imbir pomaga przy chorobie lokomocyjnej – likwiduje nudności, dlatego warto zabierać kandyzowany imbir w każdą dłuższą podróż samochodem.
Reasumując, nasze cukierki są świetne na: przeziębienia, ból gardła, trawienie, ból głowy, nudności…. a przede wszystkim są po prostu pyszne!
Co potrzebujesz, żeby zrobić kandyzowane imbirowe cukierki:
– pół kilo imbiru
– około pół kilo brązowego cukru
– woda
– garnek
– sito
– odrobina soli
– waga kuchenna
Jak zrobić kandyzowany imbir:
Niektórzy obierają imbir przed kandyzowaniem, ale ja tego nie robię. Lubię gdy cukierki są nieco twardsze, no i mniej roboty z obieraniem. Myję go tylko dokładnie i wycinam mocno zgrubiałe miejsca.
Tniemy imbir na płatki i wrzucamy do garnka, zalewamy wodą tak, by zakrywała plastry. Dodajmy odrobinę soli. Gotujemy przez 30-40 minut, aż imbir stanie się bardziej przeźroczysty, a następnie odcedzamy. Wodę z gotowanego imbiru zachowujemy. Część z niej zostanie dalej użyta do kandyzowania, a resztę możemy wypić lub dodać do herbaty – napar jest bardzo mocny!
Zostawiamy imbir do wystygnięcia. Teraz ważymy ugotowany imbir na wadze kuchennej, gdyż będziemy potrzebować tyle samo cukru co imbiru.
Następnie ponownie wrzucamy płatki imbiru do garnka i dodajemy do niego mniej więcej 1/4 zachowanego wywaru imbirowego oraz cały cukier. Gotujemy na najmniejszym ogniu przez około 20 minut cały czas mieszając. Imbir stanie się przezroczysty, a z cukru i wody zrobi się słodki syrop, a następnie skrystalizuje się i woda całkiem wyparuje.
Teraz wykładamy imbir na blachę pokrytą papierem (lub nie) i czekamy do wystygnięcia.
Smacznego!