☰ menu

Żyć jak w bajce – zimowa akcja edukacyjna on-line w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach

Żyć jak w bajce’ – zimowa akcja edukacyjna on-line w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach
wt.-pt.
01.02-25.02.2022

W lutym Oddział Odlewnictwa Artystycznego zaprasza na spotkania z ,,baśniowym życiem’’ w formie on-line. Przepustką do fantastycznego świata staną się zgromadzone na wystawie „Słusznie słyną dziś Gliwice…” żeliwne eksponaty, o których będziemy opowiadać. To m.in. żetony do gry, na których uwieczniono sceny z baśni Ezopa. Ten starożytny bajarz, nadając zwierzętom cechy ludzkie, pozostawił nam liczne wskazówki jakie zachowania przynoszą szkodę, a jakie budują przyjaźń. Z kolei plakiety żeliwne otworzą przed nami baśniowy świat wykreowany przez braci Grimm. Ale… to nie wszystko. Jako baśniowe możemy określić także XIX-wieczne rezydencje i pałace górnośląskich przemysłowców – zarówno tych wywodzących się z arystokracji, jak członkowie rodów Donnersmarck czy Ballestrem ale też tych, którzy majątek zdobyli dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i ciężkiej, wytrwałej pracy – jak Karol Godula, August Friedrich Holtzhausen czy John Baildon. Jak z bajki jest również historia ,,śląskiego Kopciuszka’’ – Joanny Gryzik, którą także poznamy podczas zajęć. Zapraszamy do odkrywania górnośląskich, baśniowych historii!

Zajęcia realizowane są do 01 lutego 2022 r. do 25 lutego 2022 r.( od wtorku do piątku) za pośrednictwem platformy ZOOM. Zapisy pod numerem telefonu 665 280 021. Zajęcia skierowane są do grup szkolnych, przedszkolnych, a także do osób indywidualnych, które mogą dołączać do zapisanych grup.

Tematy zajęć:

Śląscy przemysłowcy i ich baśniowe pałace

Gdzie można znaleźć baśniowe pałace? Wcale nie za siódmą górą, ani siódmą rzeką, a w samym sercu Górnego Śląska. Podczas zajęć opowiemy nie tylko o magnatach przemysłowych, ale przede wszystkim o ich reprezentacyjnych, eklektycznych i historyzujących siedzibach, które do dziś, otoczone lasami i parkami, stanowią enklawy spokoju i piękna w naszym industrialnym regionie. Pałace przemysłowej arystokracji – w Pławniowicach, Nakle, Brynku, Mosznej czy Świerklańcu to nie tylko idealny cel na niedzielną wycieczkę, ale też świetne miejsca, by poznać bliżej charakter XIX-wiecznej architektury, występującej bądź w historycznym kostiumie, bądź na bazie dawnych stylów tworzącej fantastyczne, nieoczekiwane „mieszanki”. W architekturze tej odzwierciedlają się tęsknoty i lęki ludzi pierwszej fazy tzw. „nowoczesności”, związanej z niezwykle agresywnym uprzemysłowieniem. Jak pisał Nicolaus Pevsner w „Historii architektury europejskiej”: „Wobec szybkiego rozwoju techniki i przemysłu, wobec coraz liczniej wystrzelających w górę fabrycznych kominów i pospiesznej, bezładnej zabudowy miast – łatwo zrozumieć, że ludzie wrażliwi pod względem estetycznym zwątpili w ten wiek, który przyniósł tyle brzydoty (…) i szukali ucieczki w przeszłości”. To paradoksalne, że fortuny przemysłowej arystokracji, które wzrosły właśnie dzięki postępowi technicznemu i uprzemysłowieniu, przeznaczone zostały miedzy innymi na stworzenie z pomocą architektury baśniowego świata, który z techniką i technologią nie chciał mieć nic wspólnego. Każdy uczestnik zajęć otrzyma mapę, na którą naklejać będzie wizerunki pałaców górnośląskiej arystokracji przemysłowej.

Materiały do pobrania: MAPA i WIZERUNKI PAŁACÓW

Zajęcia dla uczniów klas IV-VIII SP oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

Ojcowie śląskiego przemysłu – Reden, Baildon, Holtzhausen

Za każdym zakładem przemysłowym powstającym na Śląsku stali ludzie, którzy go tworzyli: robotnicy, którzy w nim pracowali ale również wybitne umysły, które wprowadzały w życie wszystkie XIX – wieczne nowinki techniczne. Gdyby nie ich praca i zaangażowanie w to, co robią nie byłoby postępu technicznego na Śląsku. I tu historia trzech wybitnych ludzi: Augusta Fryderyka Holtzhausena, którego uważa się dziś za jednego z najwybitniejszych niemieckich budowniczych pierwszych maszyn parowych, Friedricha Wilhelma von Reden, z inicjatywy którego wprowadzono na Górnym Śląsku innowacje technologiczne podpatrzone w Anglii i rozpoczęto wiele inwestycji przemysłowych, J. Baildon – projektant oraz nadzorca budowy wielkiego pieca hutniczego opalanego koksem. W części warsztatowej uczestnicy uzupełnią kartę pracy.

Zajęcia dla uczniów klas IV-VIII SP oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Karta pracy do pobrania TUTAJ

 

Żeliwne baśnie

Jak to się stało, że Ducha Gór Karkonoszy zaczęto przezywać Liczyrzepą? Co spotkało mieszczan z Hameln i dlaczego lepiej dotrzymywać obietnic, szczególnie jeśli składa się je tajemniczemu fleciście w czerwono – złotym stroju? Kim był baron Münchhausen – mistrz lotów na kuli armatniej, jakim sposobem wydobył się z bagna i w czym pomogła mu turecka fasola? I czego unikać, by nie trafić na wieczność na ziemskiego satelitę… Nowe warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zapraszają dzieci do świata opowieści i legend.
Do przygotowania zajęć zainspirowały nas ażurowe, żeliwne plakiety ze scenami z baśni, które podziwiać można na wystawie prezentującej zabytkowe wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza. Podczas warsztatów dzieci poznają sięgającą średniowiecza baśń o Duchu Gór – Liczyrzepie lub spisane przez braci Grimm ludowe podanie o Szczurołapie nazywanym również Flecistą z Hameln niezwykłe przygody barona Münchhausena albo staroniemiecką bajkę o Człowieku na księżycu. Na koniec dowiedzą się, dlaczego baśń przedłużyła życie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Uczestnicy zajęć będą mogli dobrej jakości ilustracje żeliwnych plakiet z przedstawieniami postaci z baśni braci Grimm, które wydrukowane posłużyć mogą jako baza do stworzenia papierowego witrażu.

Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.

 

Bajki Ezopa

Podczas zajęć dzieci poznają postać Ezopa – starożytnego bajarza i posłuchają jego opowieści. Wspólnie zastanowimy się jaka płynie z nich nauka. Powiemy również, czym jest baśń i co to takiego morał. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego scenami m.in. z bajek Ezopa dekorowano XIX-wieczne wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Uczestnicy zajęć będą mogli pobrać kolorowanki opracowane na bazie przedstawień z żetonów odlanych w gliwickiej hucie.

Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.

Exit mobile version