Dnia 2 lutego przypada kolejna rocznica ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii księstwa, gdy książę pomorski poślubił córkę polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka.
Z tej okazji Zamek przygotował specjalną ofertę – promocyjną cenę biletu wstępu 2 zł na zwiedzanie każdej ekspozycji, zarówno stałych wystaw: Komnaty księcia Jerzego I (wejście B, D), Muzeum Zamkowego, a w nim Dzieje siedziby książęcej w Szczecinie, Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów, Gabinet Lubinusa, Cela Czarownic, jak i czasowych: Symbole pamięci. Powstanie Styczniowe 1863, Malowane światłem – wystawa malarstwa Wiesławy Markiewicz, Nadbałtyckie zamki – wystawa Stowarzyszenia Zamków i Muzeów Regionu Morza Bałtyckiego.
Dnia 3 kwietnia przypada natomiast okrągła 760-rocznica nadania Szczecinowi w 1243 roku praw miejskich przez księcia pomorskiego Barnima I. Oprócz promocyjnej ceny biletu wstępu na zamkowe ekspozycje zostaną zorganizowane również imprezy okolicznościowe.
Para książęca: Bogusław X (1454-1523) i Anna Jagiellonka (1476-1503)
Przed wejściem do Zamku stoi pomnik najznamienitszej pary książęcej Bogusława X i jego małżonki Anny Jagiellonki, którzy witają przybywających do ich książęcej siedziby. Pomnik odsłonięty w 1974 roku jest dziełem Anny Paszkiewicz i Leonii Chmielnik. Ostatnio przeszedł gruntowną renowację.
Książę Bogusław X, zwany "wielkim” zjednoczywszy kraj – od czasów Barnima I podzielony na dzielnice szczecińską i wołogoską – przeprowadził liczne reformy. Umocnił swą władzę kosztem miast i stanów pomorskich, a nade wszystko zwiększył dochody książęcego skarbu. Na stolicę zjednoczonego księstwa obrał Szczecin, gdzie postanowił zbudować nową, okazalszą rezydencję.
Bezpośrednim impulsem do jej wzniesienia były przygotowania do ślubu księcia z Anną Jagiellonką, córką króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka. Układ małżeński podpisano w Grodnie 7 marca 1490 roku i tam też odbył się ślub per procura, co było w zwyczaju przed ślubami ważnych osobistości. Oczekując na swą małżonkę przystąpił książę do budowy „dużego domu”, czyli obecnego skrzydła południowego zamku. W rezultacie powstała okazała dwuwieżowa rezydencja o wnętrzach nakrytych stropami i sklepieniami gwiaździstymi.
Budowla stanowić mogła godne tło dla powitania polskiej królewny oraz planowanych uroczystości weselnych. Anna Jagiellonka przybyła do Szczecina z licznym i bogatym orszakiem. Dnia 2 lutego 1491 roku odbyło się w dopiero co ukończonych salach zamkowych książęce wesele. Data roczna ślubu została wyrzeźbiona na cokole pomnika pary książęcej. Uroczystość zaszczycili liczni książęta Rzeszy oraz wybitni panowie polscy. Wraz z Anną przybył na zamek jej dwór, a z nim pojawiła się moda na bogate stroje oraz na słuchanie muzyki – wykonywanej obecnie często przez polskich skrzypków.
Dzięki małżeństwu księcia z królewną, ród Gryfitów istniał prawie 150 lat dłużej. Anna i Bogusław mieli ośmioro dzieci. Związek ten sprawił, że Bogusław X został szwagrem cesarza i trzech polskich królów.
Anna zmarła w Zamku we Wkryujściu (Ueckermuende). Młodo zmarła księżna została pochowana w klasztorze Eldena pod Gryfią (Greifswald). Pochówek księżnej upamiętnia tablica wmurowana na ruinach klasztoru.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ogłosił akcję: Dołącz do 4 tysięcy fanów i zwiedzaj Zamek za darmo!
Facebook to najchętniej odwiedzany na świecie portal społecznościowy. Jest przede wszystkim miejscem, dzięki któremu ludzie z całego świata mogą tworzyć sieci kontaktów lub wymieniać się zdjęciami, filmami lub artykułami. Własne strony na portalu posiada m.in. Kancelaria Premiera oraz tak znani ludzie jak prezydent Stanów Zjednoczonych Barrack Obama. Aby odwiedzić nasz profil na portalu nie trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem Facebooka. Wystarczy kliknąć w poniższy odnośnik http://www.facebook.com/zamek.szczecin . Na stronie znajdziecie Państwo aktualności z życia Zamku, fotorelacje i niepublikowane nigdzie indziej materiały. Aktywnych użytkowników Facebooka zapraszamy również do współtworzenia naszej społeczności – dzielenia się opiniami oraz polecania materiałów znajomym.
Przygotowaliśmy dla użytkowników Facebooka specjalną ofertę. Aby z niej skorzystać wystarczy polubić profil Zamku i udostępnić poniższe wydarzenie na swojej tablicy. Jeśli do dnia 1 lutego przekroczymy liczbę 4 tysięcy fanów to z tej okazji w sobotę 2 lutego wszyscy uczestnicy wydarzenia będą mogli bezpłatnie zwiedzić zamkowe muzeum, książęce komnaty i galerie wystawowe.
ZAPRASZAMY!