☰ menu

Zostań wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego

wt.-śr.
09.07-31.07.2013

Muzeum Powstania Warszawskiego od 8 lat organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz budowy i renowacji mogił powstańczych oraz miejsc pamięci Powstania Warszawskiego. Tegoroczna kwesta potrwa do 31 grudnia 2013. Każdy, kto chce wesprzeć Muzeum powinien wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej www.1944.pl/o_muzeum/news/szukamy_wolontariuszy i przesłać na adres wolontariat@1944.pl. Zbiórkę można również wesprzeć poprzez wpłaty na specjalny numer rachunku bankowego nr 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191

lub wrzucając pieniądze do skarbon stacjonarnych ustawionych w Muzeum Powstania Warszawskiego.

:: Celem zbiórki jest budowa i renowacja zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich 1944 roku oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego pochowanych na cmentarzach na terenie Warszawy oraz budowa i renowacja miejsc pamięci – przede wszystkim tablic pamiątkowych związanych z Powstaniem Warszawskim 1944 roku.

2013 rok: Obecnie priorytetem jest wyremontowanie ok. 30 grobów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w tym 22 mogiły wymagają zbudowania od podstaw, a pozostałe należy odrestaurować. Groby te są zdewastowane, zarośnięte, często nie posiadają żadnych śladów wskazujących na istnienie w tym miejscu mogiły. Obecnie Muzeum jest na etapie weryfikacji kolejnych kwater na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na Cmentarzu Powązkowskim (cywilnym). Równocześnie staramy się rozpocząć kwerendę w zakresie zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich na innych warszawskich nekropoliach, przede wszystkim Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli.

Szczególnie pilnej renowacji wymaga nagrobek plutonowego Lucjana Fludera ps. „Topór", ur. 1912, który zginął na Pl. Wilsona 30.09.1944. Był żołnierzem „Żywiciela" w zgrupowaniu „Żaglowiec".

2004-2012: Dotychczas zebrano ponad 200 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom udało nam się wyremontować 53 zaniedbane i zniszczone mogiły Powstańców Warszawskich na Cmentarzach Cywilnym i Wojskowym na Powązkach, Cmentarzu Bródzieńskim oraz Cmentarzu Służewieckim, w tym: 44 mogiły powstańcze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz groby Powstańców Warszawskich: 2005 – grób Piotra Lędziakowskiego na Cmentarzu Powązkowskim, 2006 – grób Juliana Kulskiego na Cmentarzu Powązkowskim, 2007 – grób rodziców i braci Andrzeja i Jana Romockich na Cmentarzu Powązkowskim, 2008 – grób rodziny Gąssowskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, 2009 – nagrobek-grób Zgrupowania „Róg" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, 2009 – pomnik Przysposobienia Obronnego Kobiet i Minerek na Cmentarzu Powązkowskim, 2009 – zbiorowa mogiła 84 ofiar na Cmentarzu Bródzieńskim, 2010 – grób Tadeusza i Eleonory Jasińskich na Cmentarzu Służewieckim.

:: Rokrocznie zbiórka do puszek kwestarskich prowadzona jest przez wolontariuszy współpracujących z Centrum Wolontariatu MPW.