☰ menu

Zmiany w przechodzeniu na edukację domową

Zmiany w przechodzeniu na edukację domową.  Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza zmiany
czw.-czw.
14.05-28.05.2020
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza zmiany

W związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek oświaty Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło w ostatnim czasie decyzję o zmianie sposobu przepisywania dziecka na edukację domową.

Na podstawie § 13 pkt 16 Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nie stosuje się art. 37 ust. 2 pkt 2 lit. z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Wyłączenie tego przepisu oznacza, że do wniosku o wydanie zezwolenia rodzic w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nie ma obowiązku dołączania opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Brak konieczności posiadania opinii z publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej to wspaniała wiadomość dla wszystkich przyszłych edukatorów domowych. Tymczasowe pominięcie tego kroku w procesie przepisywania dziecka na tryb nauczania domowego znacznie skraca całą procedurę.

Najszybszy sposób przepisania dziecka na edukację domową

Centrum Nauczania Domowego, czyli projekt wspierający rodziny znajdujące się w edukacji domowej, przedstawia najprostszy sposób zapisu na tę alternatywną formę nauczania.

Aby móc rozpocząć edukację z dzieckiem w domu i zyskać całoroczną opiekę dydaktyczną Centrum Nauczania Domowego należy:

  1. Skontaktować się z sekretariatem projektu: sekretariat@domowi.edu.pl i poprosić o przesłanie dokumentów aplikacyjnych.
  2. Przesłane przez Centrum dokumenty podpisać i odesłać skanem do szkoły, w której dziecko jest zapisane.
  3. Na podstawie dokumentów aplikacyjnych szkoła wystawia decyzję dotyczącą edukacji domowej dziecka.
  4. Rodzic zobowiązany jest dosłać do szkoły w późniejszym czasie oryginały dokumentów aplikacyjnych.

 Centrum Nauczania Domowego

Centrum Nauczania Domowego to projekt edukacyjny z siedzibą w Krakowie, którego misją jest wspieranie rodziców, uczących dzieci w domu. Zespół nauczycieli motywuje i służy dydaktycznym oraz merytorycznym doświadczeniem. Podpowiada, jak uczyć, oprowadza po świecie wymagań edukacyjnych i pokazuje, że nauka zgodna z podstawą programową może być ciekawa. Projekt łączy kreatywne metody  nauczania z nowoczesnymi technologiami i daje edukatorom domowym narzędzie elastycznie dopasowujące się do  indywidualnych potrzeb ich dzieci. Rodzice mogą korzystać z gotowych scenariuszy zajęć, repetytoriów i poradników.  Do dyspozycji pozostają również zajęcia on-line z nauczycielami: Webinaria oraz Wideospotkania, a także system motywacyjny i program Kolega z Ławki.

Edukacja domowa? Żadna nowość

Edukacja domowa to ogromne wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice sprawują w niej bowiem opiekę nad dzieckiem przez całą dobę. Mimo to ta droga kształcenia jest coraz częściej wybierana przez rodziców. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2017 roku liczba dzieci w edukacji domowej w Polsce wynosiła 13 955 uczniów, co stanowiło wzrost o 26 proc. wobec roku poprzedniego. Wiele wskazuje na to, że liczba ta nadal będzie wzrastać, szczególnie teraz, kiedy formalności związane ze zmianą trybu nauczania są dużo prostsze niż zazwyczaj. Kto od dawna zastanawiał się nad przepisaniem dziecka na edukację domową, ma ku temu dobrą okazję. Warto jednak pospieszyć się z decyzją, ponieważ tymczasowa zmiana procedury zapisu potrwa do 24.05. bieżącego roku.

Exit mobile version