Nie lada gratka dla poszukujących książek nietuzinkowych, pięknie wydanych, gwarantujących świetną zabawę i pobudzających wyobraźnię.
„Złota różdżka” stała się prekursorką książek dla najmłodszych, które posługują się stylistycznymi zabiegami charakteryzującymi wcześniej głównie literaturę dla dorosłych. Konwencja zaznaczana przymrużeniem oka, absurd, wyolbrzymienie, surrealistyczne sytuacje, świat „na niby” – w literaturze dla dzieci pojawiały się przed Hoffmannem sporadycznie. Tymczasem tego typu literackie chwyty stosowane w literaturze dziecięcej przygotowują przyszłych odbiorców literatury dla dorosłych. Nie bez znaczenia jest też warstwa graficzna, która tworzy równoległą historię zapisaną za pomocą obrazów.
Tematyka książki, od momentu pojawienia się jej, dzieliła odbiorców i interpretatorów, wywoływała ostre spory.
„Złota różdżka” może stać się początkiem ważnej rozmowy w sferze publicznej – o roli literatury, o tym, co stanowi wartość książki, o sposobach wychowania dzieci. Otwiera przestrzeń na zadanie wielu z tych ważnych pytań, na które odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. Jak dziś zareaguje współczesny czytelnik? Co zatem spotkało Hanię, która wbrew zakazowi mamy bawiła się zapałkami, Kacperka co zupie mówił ciągłe – NIE!i Konrada, który obgryzał paznokcie…
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci
Ilustrator: Justyna Sokołowska
Przekład: Adam Pluszka, Karolina Iwaszkiewicz, Marcin Wróbel,
Zuzanna Naczyńska, Anna Bańkowska, Michał Rusinek
Materiały dodatkowe: szablon do odrysowania
Oprawa: twarda
Objętość: 112 stron
Format: 240×270
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Egmont na stronie Wydawnictwa Egmont