Szkoła to ludzie.
To oczywiście grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice, cały personel. Podstawowym zadaniem szkoły jest kształcenie, wychowanie i opieka, więc też wsparcie we wszystkich trudnościach oraz rozwój. A trudno o te kwestie byłoby bez logopedy. Jednak czy istnieje przestrzeń, gdzie ci specjaliści mogliby się spotkać, podzielić inspiracjami, wspólnie poszukać rozwiązań w trudnych sytuacjach, wymienić doświadczeniem i rozwinąć swoje kompetencje oraz poszerzyć wiedzę?
Centrum Specjalistyczne ma być właśnie taką przestrzenią. Stworzoną dla specjalistów i przez specjalistów.
Centrum Specjalistyczne powstaje we współpracy Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge i Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańsk. Pierwsza edycja kompleksowego programu informacji (przede wszystkim dotyczącej możliwości rozwoju poza własną szkołą), inspiracji i integracji w ramach wsparcia i rozwoju psychologów, pedagogów i logopedów szkolnych odbędzie się w 2019 roku.
W jego ramach zaplanowano 6 bezpłatnych spotkań o różnym charakterze i tematyce. Poniżej prezentujemy zarys spotkań wraz z terminami (spotkania będą odbywać się w godz. 17.00-19.00):
1) Zadania i standardy pracy psychologa/pedagoga/logopedy szkolnego (17.06.) – zebranie potrzeb i integracja. wypracowanie tego, czym realnie powinien zajmować się psycholog/pedagog/logopeda w szkole, kiedy należy do niego skierować ucznia, jakie powinny być standardy jego pracy
(z uwzględnieniem przepisów).
2) Metody pracy (28.08.) – wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, stworzenie wspólnego banku metodycznego (który następnie zostanie udostępniony uczestnikom w formie elektronicznej).
3) Szkolenie metodyczne 1 (18.09.) – szkolenie przeprowadzone przez zaproszonego specjalistę, tematyka i zakres szkolenia zostaną stworzone po analizie potrzeb z pierwszego spotkania, gdyż chcemy by warsztat był skrojony na miarę.
4) Szkolenie metodyczne 2 (09.10.) – szkolenie przeprowadzone przez zaproszonego specjalistę, tematyka i zakres szkolenia zostaną stworzone po analizie potrzeb z pierwszego spotkania, gdyż chcemy by warsztat był skrojony na miarę.
5) Szkolenie metodyczne 3 (30.10.) – szkolenie przeprowadzone przez zaproszonego specjalistę, tematyka i zakres szkolenia zostaną stworzone po analizie potrzeb z pierwszego spotkania, gdyż chcemy by warsztat był skrojony na miarę.
6) Spotkanie podsumowujące edycję 2018/2019 (20.11.) – podsumowanie programu, weryfikacja realizacji celów, zebranie rekomendacji na kolejną edycję i ewaluacja.
Zapraszamy do zapisu już dziś wysyłając mail na adres info@educhallenge.pl.
więcej informacji