☰ menu

Zimowa Majsternia, czyli ferie w Warsztatach Kultury – Lublin

niedz.-sob.
19.01-01.02.2014

Rodzinne seanse wzbogacone będą o różnego rodzaju warsztaty, na które zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, babciami. Jeśli przyjeżdżają do Państwa na ferie wnuki i wnuczki, proponujemy spędzić ten czas aktywnie podczas zajęć z dramy, tworzenia animacji poklatkowych, zajęć plastycznych czy seansów familijnych.

Wszystkie warsztaty i projekcje filmów odbywają się w Warsztatach Kultury, przy ul. Grodzkiej 5 a na II piętrze. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prowadzimy zapisy, co zaznaczamy przy każdej z propozycji programu, pod numerem tel. 81 533 08 18 w godzinach 10.00-16.00 (od poniedziałku do piątku). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Podczas realizowanego programu wymagana jest obecność opiekunów dzieci.

 

PROGRAM ZIMOWEJ MAJSTERNI:

19-20 stycznia, godz. 11.00-14.00
Majsternia Filmu. Warsztaty tworzenia animacji
Grupa I: dla dzieci w wieku 7-10 i opiekunów
Prowadzenie: Maciej Wyczański, Ala Bąk
Obowiązują zapisy

Warsztaty będą polegały na zabawie w tworzenie filmu animowanego. Najpierw wybierzemy historię, na podstawie której powstanie film. Wspólnymi siłami wymyślimy scenografię i wygląd bohaterów. Następnie, za pomocą rozmaitych materiałów zrealizujemy nasze pomysły. Ustawimy kilka planów filmowych. W międzyczasie spróbujemy zrozumieć, na czym polega animacja i jakich sztuczek można użyć do osiągnięcia hollywoodzkich efektów. Dalej „wejdziemy na plan" i krok po kroku nakręcimy nasze dzieło. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostanie nam jeszcze strona dźwiękowa filmu, czyli kwestie dialogowe i muzyka. Do jej nagrania zmienimy się w orkiestrę, żeby wszystko miało odpowiedni rozmach. Ostatnim elementem pracy będzie montaż, o którym trochę sobie opowiemy. Na końcu otrzymamy film, który w zasadzie będzie tylko produktem ubocznym. Głównym zadaniem tych warsztatów będzie rozwijanie wyobraźni, uwrażliwianie i ćwiczenie spostrzegawczości, umiejętności społecznych, kreatywności, a przede wszystkim dobra zabawa!

Maciej Wyczański o sobie – Jestem aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie uczyłem się pod okiem Anny Seniuk, Zbigniewa Zapasiewicza i Krzysztofa Kolbergera. Współpracuję m.in. z teatrem NeTTheatre w Lublinie i Wrocławskim Teatrem Pantonimy. Z aktorstwem jestem związany od najmłodszych lat. Zawsze miałem dryg do występowania. W szkole podstawowej zacząłem zgłębiać tajniki sceny na poważnie. Na zajęciach w warszawskim Ognisku Teatralnym przy Teatrze Ochoty odkrywałem rozmaite aspekty pracy w teatrze. To właśnie tam poznałem podstawy animacji, czyli ożywiania przedmiotów. Później wielokrotnie jeszcze miałem styczność z tą fantastyczną dziedziną. Po ukończeniu Akademii Teatralnej pracowałem w teatrach niemal w całej Polsce. Udało mi się wystąpić aż w Indiach, na deskach sceny w New Dehli! Jestem szczęśliwy, że zawód który wykonuję jest jednocześnie moją pasją. Prowadzenie warsztatów to dzielenie się radością tajemnicy, bo Teatr jest wielką tajemnicą, nasza wyobraźnia tworzy świat fascynujący i tajemniczy, dlatego zapraszam do wspólnej zabawy.

Alina Bąk – animatorka kultury, prezeska Fundacji Kultury Audiowizualnej „Beetle" (www.beetle.pl), pracuje w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN" jako specjalistka ds. edukacji. Zajmuje się działaniami na styku kultury, edukacji, sztuki opartymi na nowych technologiach, multimediach i mediach. Organizuje warsztaty filmowe, animacyjne. Jako operatorka i montażystka pracuje dla Kaiju.pl

 

20 stycznia, godz. 15.00-19.00, 21 i 22 stycznia, godz. 10.00-14.00
Majsternia Filmu. Warsztaty animacji poklatkowej
Grupa II: dla dzieci w wieku 8-12 i opiekunów
Prowadzenie: Anna Chabros-Piłat
Obowiązują zapisy

23, 24, 25 stycznia, godz. 10.00-14.00
Majsternia Filmu. Warsztaty animacji poklatkowej
Grupa III: dla dzieci w wieku 8-12 i opiekunów
Prowadzenie: Anna Chabros-Piłat
Obowiązują zapisy

Animacja poklatkowa to cykl zdjęć zawierający poszczególne fazy ruchu postaci lub przedmiotów, które wyświetlane w tempie 24 klatek na sekundę dają wrażenie samodzielnego poruszania się.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi technikami animacji poklatkowej, takimi jak: animacja lalkowa, plastelinowa, wycinankowa, rysunkowa, pikselacja, techniki kombinowane. Poznają krótką historię animacji oraz stworzą krótki film animowany. Warsztaty z animacji to wyjątkowe zajęcia pozwalające rozwijać wyobraźnię, pobudzają kreatywność, odkrywają nowe możliwości twórcze. To doskonała zabawa, która uczy cierpliwości i pracy w grupie.

Anna Chabros-Piłat – artysta plastyk, grafik, twórca krótkometrażowych filmów animowanych, magister sztuki, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, laureatka nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne" 2013 w kategorii „Obraz". Swoją przygodę z filmem animowanym rozpoczęła na studiach, gdzie stworzyła pierwsze filmy, wykorzystując różne techniki animacyjne. W tym okresie stworzyła swój pierwszy film festiwalowy „Zielona alternatywa". Od tego momentu postanowiła rozwijać swój warsztat, kontynuując naukę w oskarowym studiu filmowym SEMAFOR w Łodzi. Jej najnowsza produkcja „Kołowrotek" kontynuuje bogatą tradycję polskiej szkoły animacji poklatkowej.

 

24 stycznia, godz. 15.00-16.30
Majsternia Filmu. Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków
Walt Disney Pictures, 83 min., 1939 r.

Scenariusz wyprodukowanego w 1937 roku filmu animowanego został oparty na znanej i lubianej baśni braci Grimm. Prace nad filmem rozpoczęły się w 1934 roku. W tworzeniu kolorowych obrazów (wykorzystano w filmie ok. 250 000) brało udział ponad 750 utalentowanych artystów. Dzięki ich precyzji po raz pierwszy mieliśmy okazję podziwiać na ekranie poruszające się postaci Królewny Śnieżki i siedmiu zaprzyjaźnionych z nią indywidualistów.

Fabuła filmu opowiada o losach Królewny o alabastrowej cerze, która zostaje zmuszona do ucieczki z królestwa.  Zazdrosna macocha Śnieżki nie może pogodzić się z jej urodą i postanawia zabić dziewczynę, która ucieka do lasu… Tam natrafia na chatkę, w której mieszkają Mędrek, Gapcio, Śpioszek, Wesołek, Nieśmiałek, Gburek i Apsik. Ich przygody odkryjemy wspólnie. Zapraszamy!

 

24 stycznia, godz. 17.00-18.30
Królewna, śnieg i krasnoludki warsztaty malowania na szkle 
Warsztaty dla dzieci 6-10 lat oraz ich opiekunów
Prowadzenie: Ewelina Zajączkowska
Obowiązują zapisy

Inspirując się przygodami Królewny Śnieżki i siedmiu Krasnoludków, namalujemy na szkle obrazki z bajki.  Jak wyobrażacie sobie Apsika, Gburka czy Nieśmiałka? Który Krasnoludek znajdzie się na obrazku? Czy Królewna Śnieżka jeździła na sankach?

Ewelina Zajączkowska – Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej). Pracuje w Warsztatach Kultury w dziale Organizacyjnym. Lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. Jej pasją jest scrapbooking i przywracanie do życia starych mebli.

 

26 stycznia, godz. 11.00
Miasto Movie Dzieciom: Przygody Tintina
reż. Steven Spielberg, 107 min., 2011 r.

Pierwsze komiksy z przygodami Tintina i jego wiernego psa Milou pojawiły się już pod koniec lat 20 zeszłego stulecia. Ich autorem i pomysłodawcą był belgijski artysta Herge. Perypetie młodego reportera-podróżnika przetłumaczono na niemal 100 języków, stały się one jedną z najpopularniejszych serii komiksowych na świecie i do dziś należą do kanonu przygodowej literatury dziecięcej. Także dwaj mistrzowie tzw. „kina nowej przygody" czyli Steven Spielberg i nieco młodszy Peter Jackson, byli w dzieciństwie zagorzałymi fanami Tintina. Ten pierwszy, już w latach 70 dwudziestego wieku przymierzał się do ekranizacji komiksu, nie miał jednak dokładnego scenariusza i potrzebnych ku temu narzędzi. W między czasie Spielberg stworzył jednak tak kultowe dzieła jak „Indiana Jones", „E.T." czy „Park jurajski", wyznaczając tym samym nowe kierunki w kinie przygodowym. Wreszcie w roku 2011, łącząc siły ze wspomnianym Jacksonem (opromienionym wielkim sukcesem tolkienowskiej „Trylogii pierścienia"), reżyser zrealizował w końcu pierwszą część kinowych „Przygód Tintina" i trzeba przyznać, że efekt jest znakomity. Mamy tu wszystko czego potrzeba – szybkie tempo, sympatycznych bohaterów, pozytywne przesłanie i morał, a przy tym dużo dobrego humoru i szczyptę adrenaliny. Jednym słowem inteligentną rozrywkę dla całej rodziny.  Do tego dodać należy, iż film jest wręcz olśniewający od strony wizualnej, głównie za sprawą wykorzystania najnowocześniejszych zdobyczy animacji oraz techniki motion capture.

 

26 stycznia, godz. 13.00-14.30
Kropka, kreska i mamy pieska, czyli sztuka tworzenia komiksów dla najmłodszych
Warsztaty dla dzieci od lat 7 do 13 oraz dla ich opiekunów
Prowadzenie: Ewelina Zajączkowska
Zapisy zakończone.

Po projekcji odbędzie się warsztat kreatywny dla dzieci i rodziców – „Kropka, kreska i mamy pieska, czyli sztuka tworzenia komiksów dla najmłodszych". Inspirując się przygodami Tintina i jego wiernego towarzysza – psa Milou zajmiemy się tworzeniem własnych opowieści rysunkowych. Krótka forma oraz sekwencja historyjek z komentarzem w postaci dymków z tekstami to podstawowe cechy komiksu, z którymi samodzielnie będą się mierzyć uczestnicy warsztatów. Pracować będziemy nad wkomponowywaniem tekstu w obraz, powiązaniem ze sobą poszczególnych kadrów oraz kreowaniem ikonicznych znaków.

Ewelina Zajączkowska – Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej). Pracuje w Warsztatach Kultury w dziale Organizacyjnym. Lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. Jej pasją jest scrapbooking i przywracanie do życia starych mebli.

 

27 stycznia, godz. 11.00-12.50
Majsternia Filmu. WALL·E
Pixar Animation Studios, 98 min., 2008 r.

Co się stanie, jeżeli ludzie opuszczą kiedyś Ziemię i pozostanie na niej jedynie mały robot? WALL·E (Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący·E-klasa) przez siedemset lat w samotności oczyszcza Ziemię z odpadów pozostawionych przez ludzi. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – nowoczesna, przepiękna, myśląca maszyna. Tego dnia życie WALL·E′ego zupełnie się zmienia i nabiera nowego sensu. Jego podróż przez galaktykę, przyjaźń z EVE, zabawne przygody oraz nowi, niekiedy niezwykli przyjaciele stali się tematem najnowszej komedii Studia Pixar.  (źródło Filmmaster.pl)

 

27 stycznia, godz. 13.00-15.00
Robotomania warsztaty konstruowania tekturowych robotów
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Prowadzenie: Anna Kieszko
Obowiązują zapisy

Jeśli zawsze marzyliście o tym, aby konstruować roboty, na tych warsztatach będziecie mogli spełnić swoje marzenia. Podczas tworzenia tekturowych robotów możecie inspirować się tymi, które pojawiły się w filmie WALL·E, ale możecie wymyślić również zupełnie nowe. Ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Anna Kieszko – z wykształcenia jest pedagogiem wychowania przedszkolnego, pracuje w przedszkolu jako nauczycielka języka angielskiego. Mama dwójki szalonych dzieciaków, wolne chwile spędza kreatywnie: szyje, szydełkuje, robi na drutach, tańczy i kręci hula! Przy okazji spotkań zaraża swoją pasją i optymizmem.

 

28 stycznia, godz. 11.00-13.00
Różne przygody Gąski Balbinki, Dramą w świat bajek
Grupa pierwsza dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Prowadzenie: Magdalena Zylik, Małgorzata Winiarek-Kołucka
Obowiązują zapisy

28 stycznia, godz. 17.00-18.30
Dramą w świat bajek
Grupa II dla dzieci w wieku 10-12 lat i opiekunów
Prowadzenie: Magdalena Zylik, Małgorzata Winiarek-Kołucka
Obowiązują zapisy

29 stycznia, godz. 11.00-13.00
Różne przygody Gąski Balbinki Dramą w świat bajek
Grupa III dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Prowadzenie: Magdalena Zylik, Małgorzata Winiarek-Kołucka
Obowiązują zapisy

Spędź twórczo czas ze swoimi dzieckiem. Zobacz, jak dramą pracować z dzieckiem nad bajką. Zainspiruj dziecko do czytania książek. Zapraszamy na dwugodzinne warsztaty dzieci w wieku 7-10 lat wraz z opiekunami!

Magdalena Zylik – praktyk dramy stosowanej rekomendowana przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP – KLATKA, trener umiejętności społecznych. Przeprowadziła ponad 150 godzin warsztatów z zakresu umiejętności miękkich m. in.: współpraca, komunikacja, budowanie zespołu. Pracowała z różnymi grupami wiekowymi: młodzież, dorośli, seniorzy. Pracuje metodami aktywizującymi oraz wykorzystuje i eksperymentuje  z potencjałem dramy stosowanej.

 

28 stycznia, godz. 15.00-16.40
Majsternia Filmu. Odlot
Pixar Animation Studios, 96 min., 2009 r.

Pewnego dnia Carl Fredricksen postanawia zrealizować marzenie swego życia i wyrusza w podróż do tajemniczej krainy w Ameryce Południowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Carl podróżuje we własnym domu unoszonym przez setki balonów, a w wyprawie przypadkowo towarzyszy mu pewien ośmiolatek. Jednak prawdziwe przygody zaczynają się dopiero po dotarciu na miejsce, gdzie dwóch podróżników spotyka dziwacznego ptaka i mówiącego ludzkim głosem psa. (źródło www.ekino.tv)

 

30 stycznia, godz. 11.00-12.10
Majsternia Filmu. Bambi
Walt Disney Pictures, 70 min., 1942 r.

Wraz z pierwszym słonecznym blaskiem poranka, oświetlającym zieloną łąkę w środku lasu nowy książę puszczy przyszedł na świat. Tak rozpoczyna się Bambi – ponadczasowa opowieść o niewinności i marzeniach, ukazująca piękno natury i nieposkromioną siłę miłości i przyjaźni. Nominowany aż do trzech Oscarów film zachwyca klasyczną disneyowską animacją, cudowną muzyką, wspaniałą fabułą, i uroczymi postaciami. (filmweb.pl, opis dystrybutora)

 

30 stycznia, godz. 12.30-14.00
Filcozwierz warsztat wesołych filcowych breloczków
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Prowadzenie: Anna Kieszko
Obowiązują zapisy

Podczas warsztatów zrobimy filcowe zwierzątka, przyjaciół z lasu jelonka Bambi. Breloczki można zaczepić przy torbie czy plecaku tak, żeby leśny przyjaciel zawsze nam towarzyszył.

Anna Kieszko – z wykształcenia jest pedagogiem wychowania przedszkolnego, pracuje w przedszkolu jako nauczycielka języka angielskiego. Mama dwójki szalonych dzieciaków, wolne chwile spędza kreatywnie: szyje, szydełkuje, robi na drutach, tańczy i kręci hula! Przy okazji spotkań zaraża swoją pasją i optymizmem.

 

31 stycznia, godz. 11.00-12.30
Majsternia Filmu. Mała syrenka
Walt Disney Pictures, 83 min., 1989 r.

Disneyowska wersja „Małej syrenki" przedstawia przygody niezależnej syrenki o imieniu Ariel, która za wszelką cenę chce trafić do świata ludzi. Działając pod wpływem emocji, zawiera więc układ ze złą czarownicą morską Urszulą, oddając swój głos i ogon w zamian za parę nóg i szansę ponownego spotkania przystojnego księcia Eryka, którego uratowała po katastrofie statku. Działając wbrew radom swojego mądrego ojca, króla Trytona i kraba Sebastiana, który miał za zadanie ją chronić, Ariel popada w nie lada tarapaty, odkrywając, że milczenie wcale nie jest złotem, a korzyści, które odniosła dzięki układowi z Urszulą są co najmniej wątpliwe… (opis dystrybutora)

 

31 stycznia, godz. 13.00-14.30
Cuda na kiju – filcowy świat podwodny
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Prowadzenie: Ewelina Zajączkowska
Obowiązują zapisy

Podczas warsztatu dzieci zaprojektują morskie rybki, które następnie z pomocą rodziców czy dziadków razem uszyjemy. Z powstałych rybek stworzymy filcowy podwodny świat pełen niesamowitych istot.

Ewelina Zajączkowska – Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej). Pracuje w Warsztatach Kultury w dziale Organizacyjnym. Lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. Jej pasją jest scrapbooking i przywracanie do życia starych mebli.

 

1 lutego, godz. 11.00-12. 20
Majsternia Filmu. Zakochany kundel
Walt Disney Pictures , 76 min., 1955 r.

Ciocia Sara wraz ze swoimi przebiegłymi kotami, Ai i Am, dostaje pracę opiekunki do dziecka w nowym domu. Dla mieszkającej tam suczki oznacza to surową dyscyplinę i noszenie kagańca. Zbuntowana cockerspanielka poznaje czarującego kundla-ulicznika. Wspólnie z jego przyjaciółmi (Jockiem, Trustym i Peg) przeżywają pasjonujące nocne przygody. Poznaje smak swobody, braku pana i smyczy. Znakomita animacja Walta Disneya, niezapomniana oprawa muzyczna i szczęśliwe zakończenie. (opis źródło ekino.tv)

 

1 lutego, godz. 13.00-14.30
Zakochani w psach. Dogoterapia
Spotkanie z członkami "Fundacji Canituus" i ich czworonożnymi przyjaciółmi
Spotkanie dla dzieci i opiekunów
Obowiązują zapisy

Podczas warsztatów zrobimy filcowe zwierzątka, przyjaciół z lasu jelonka Bambi. Breloczki można zaczepić przy torbie czy plecaku tak, żeby leśny przyjaciel zawsze nam towarzyszył.

Warunkiem udziału w spotkaniu jest podpisana zgoda opiekuna. Formularz jest dostępny na stronie warsztatów Kultury pod adresem: http://warsztatykultury.pl/wp-content/uploads/2014/01/zgoda_opiekuna.pdf

Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
 

Exit mobile version