Oprócz arcyciekawych ksiąg zostaną zaprezentowane również bezcenne monety, miniaturowe portrety, a także gra planszowa sprzed ponad 150 lat. Spotkanie odbywać się będą we wtorki i czwartki o godz. 12.00. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna: 71 335 64 83.
17. 01. 2012 (wtorek), godz. 12.00
W starych manuskryptach z Działu Rękopisów można odnaleźć nie tylko łacińskie modlitwy i pieśni, ale również całe średniowieczne bestiaria. Razem dokładnie przyjrzymy się fantastycznym krainom, które powstawały na marginesach i w inicjałach najstarszych ksiąg. W czasie warsztatu plastycznego będziesz miał okazję wykazać się pomysłowością w wymyślaniu „Stworów z bordiury".
19. 01. 2012 (czwartek), godz. 12.00
Rzut kostką przez polskie dzieje – gra planszowa „Piast".
Zagramy w grę planszową sprzed 100 lat! Kostka, pionki, żetony i plansza do gry sprzed stu lat zapewnią mnóstwo emocji podczas kontaktu z dziejami Polski. Rozgrywki zostaną poprzedzone prezentacją najważniejszych i najciekawszych pól planszy, a każde z nich odpowiada jakiemuś wydarzeniu z historii.
24. 01. 2011 (wtorek), godz. 12.00
Ciekawostki ossolińskie.
Czy wiesz, że kiedyś książki ozdabiano prawdziwym złotem, ręcznie je ozdabiano, a ich strony nie zawsze były z papieru? W ossolińskich zbiorach można odnaleźć niezwykłe książki o przedziwnych kształtach i okładkach. Jest też mapa, która ma kształt długiej wstęgi, inna z kolei przedstawia świat jako płaskie koło. Są też monety, którymi zamiast płacić, ozdabiano sobie palce i nadgarstki. Po prezentacji zbiorów każdy będzie mógł wykonać papierową bransoletkę lub pas z monet.
26. 01. 2011 (czwartek), godz. 12.00
Małe jest piękne – najmniejsze zabytki z ossolińskich zbiorów.
Książeczka, którą można schować w jednej dłoni, a czytać ją trzeba przez szkło powiększające. Portret, który zmieścił się w pierścionku. Widoki miast, greccy bogowie i portrety królów na srebrnych i złotych monetach. Bogate w szczegóły miniatury w średniowiecznych manuskryptach. Czasem opłaca się pochylić dłużej nad niewielkim przedmiotem, by dostrzec jego piękno! Na zakończenie każdy stworzy swoją miniaturę portretową.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 – wejście od Zaułka Ossolińskich
Miejsce spotkania: w holu, na parterze – wejście od Zaułka Ossolińskich.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
– wykonywanie miniatury portretowej (wypożyczyć miniatury od Anity)