☰ menu

Zima w Mieście 2013

pon.-pt.
14.01-25.01.2013

poniedziałek – piątek, godz. 9.00-16.00
I turnus: 14 – 18 stycznia 2013  
II turnus: 21 – 25 stycznia 2013

Przeniesiemy młodych uczestników do najodleglejszych zakątków świata: mroźnej Północy, gdzie mieszkają Inuici, Wielkich Równin – krainy Indian Pawnee, afrykańskich sawann i Australii z Okresu Marzeń, po to, aby rozbudzić wyobraźnię, poszerzyć wiedzę, zainteresowania oraz zachęcić do własnoręcznego tworzenia i zdobienia przedmiotów w stylu etno. Tradycje, sztuka i rdzenne opowieści wybranych grup etnicznych staną się inspiracją do zajęć plastycznych, rękodzieła i warsztatów teatralnych.

Warsztaty teatralne (wieńczące każdy dzień) to unikatowy, autorski program, który opiera się na zabawach i spontanicznym tworzeniu etiud teatralnych inspirowanych opowieściami. To praca z ciałem i głosem, mająca na celu przełamywanie barier, rozwijanie ekspresji i swobody ruchu oraz naukę improwizacji. Dzieci podejmą próby interpretacji usłyszanych opowieści: od swobodnej zabawy w teatr inspirowanej tematem po odczytywanie znaczeń, teatr ciała i performance. NIE WYMAGANE SĄ ŻADNE UZDOLNIENIA I PREDYSPOZYCJE DO WYSTĘPOWANIA NA SCENIE. Warsztat ma służyć samym uczestnikom, jeśli będą mieli ochotę możliwe jest zorganizowanie pokazu na koniec turnusu.
Prowadząca warsztaty teatralne: Adrianna Koralewska – pedagog teatralny i performing arts, instruktor tańca i jogi. Ukończyła Theatre Training & Research Programme w PPAS w Singapurze. Od 2002 prowadzi interdyscyplinarne zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W latach 2006-2010 tworzyła i prowadziła programy (PYP, IB) teatralne, taneczne i performing arts w międzynarodowych szkołach (SSIS, BISS, SAS, JZ School) w Szanghaju. W pracy wykorzystuje elementy Kinezjologii Edukacyjnej (Edu-K), która jest metodą terapii i twórczej pracy z dziećmi.

RAMOWY PLAN DNIA:
9.00 – 9.30 – czytanie na dobudzanie
9.30 – 10.15 – wprowadzenie w temat dnia i część edukacyjna
10.15 – 10.30 – śniadanie (kanapki + napoje)
10.30 – 12.00 – warsztaty tematyczne (plastyczne, rękodzielnicze i techniczne związane z tematem dnia)
12.00 – 13.15 – wycieczki edukacyjne, gry integracyjne i zabawy nawiązujące do danej kultury
13.15 – 13.45 – obiad (zupa + drugie danie, napoje)
14.00 – 14.30 – opowieść ustna pochodząca z danej kultury
14.30 – 16.00 – warsztaty teatralne

Koszt uczestnictwa: 460 zł /cały turnus, 100 zł/ dzień.
Rabaty: 10 % zniżki dla rodzeństwa lub za drugi turnus, 10% zniżki dla uczestników poprzednich edycji półkolonii w Pracowni SztukaPuka.

Adres: Pracownia SztukaPuka
ul. Matejki 44/2, Poznań

Warunkiem rezerwacji miejsca jest pisemne zgłoszenie na adres: info@sztukapuka.pl z podaniem imienia i nazwiska dziecka, wieku oraz danymi kontaktowymi opiekuna oraz wpłata zaliczki w kwocie 100 zł bezpośrednio w Pracowni lub na konto. Pozostała kwota płatna w pierwszym dniu półkolonii. Zgłoszenia na pojedyncze dni będą przyjmowane od 7 stycznia, tylko w przypadku niepełnej grupy na cały turnus.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu: tel. 660 457 110 lub info@sztukapuka.pl

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PÓŁKOLONII „Ludy Świata"

PONIEDZIAŁEK: Inuici
Jak na ferie zimowe przystało rozpoczniemy od mroźnej Północy, zamieszkałej przez Inuitów. Poznamy niezwykłe inuickie rysunki, dowiemy się co to jest malarstwo rentgenowe i zainspirowani sztuką inuicką własnoręcznie wykonamy i ozdobimy dzienniki naszej „podróży", które będą przez cały tydzień zapełniane zapiskami i wrażeniami. Historia Kiviuka, który wyruszył w drogę, dzięki darowi przywoływania wiatru, stanie się inspiracją do pierwszych improwizacji i gier teatralnych.

WTOREK: Indianie Pawnee
Przeniesiemy się na Wielkie Równiny Ameryki Północnej, gdzie mieszkają Indianie Pawnee. Spróbujemy sił w rękodziele – wykonamy tradycyjną indiańską grę i rozegramy zawody. Odwiedzimy też Stowarzyszenie „Jeden Świat", gdzie dowiemy się, dlaczego warto troszczyć się o bogactwo kulturowe świata. Na koniec dnia czeka nas spotkanie z Człowiekiem-Niedźwiedziem.

ŚRODA:Arabowie
Na kolejnym etapie naszej podróży przyjrzymy się kulturze arabskiej. Podczas warsztatu plastycznego poznamy tajniki pisma arabskiego i próbując swoich sił w sztuce kaligrafii zapiszemy na deseczkach swoje imiona – powstaną unikatowe wizytówki na drzwi. Na perskim dywanie przeniesiemy się do opowieści o Trzech Książętach.

CZWARTEK: Bantu
Spośród bogactwa i różnorodności Afryki wybraliśmy kulturę ludu Bantu. Inspirując się sztuką i zwyczajami afrykańskiego plemienia stworzymy ręcznie malowane bawełniane chusty. A z tradycyjnej historii zuluskiej dowiemy się skąd pochodzą opowieści.

PIĄTEK: Aborygeni
Ostatni dzień półkolonii to tajemniczy Czas Marzeń – świat rytuałów, legend, wierzeń rdzennych mieszkańców Australii. Przykłady sztuki aborygeńskiej, zwłaszcza malowidła naskalne, zainspirują nas do stworzenia własnych form sztuki użytkowej. Jako, że piękna kultura Aborygenów opiera się na ustnych podaniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, nie zabraknie także opowieści. Niezwykła symbolika i atmosfera opowieści pochodzącej z „Okresu Marzeń/Snu" zainspiruje nas do zobrazowania tej kultury słowem, gestem, muzyką.

 

UWAGA: wszystkie prace indywidualne uczestnicy zabierają ze sobą do domu.


Ilość miejsc ograniczona
!
Zapisy i dodatkowe informacje:
info@sztukapuka.pl
oraz telefonicznie: 660 457 110
od pon. do pt. w godz. 13.00-19.00

Exit mobile version