☰ menu

pt.
10.02.2012

"Krokodyle z przedmieścia"

(zasoby Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – Program Mała Dystrybucja)
film dla widza młodszego
3 lutego 2012 (piątek) godz. 13.00
Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16, Sopot
Historia niepełnosprawnego chłopca, który wprowadził się wraz z rodzicami do domu na przedmieściu. Nie zna nikogo w okolicy, więc próbuje zaprzyjaźnić się z paczką uprzedzonych do niego rówieśników.

tytuł oryginału: Die Vorstadtkrokodile
autor: Christian Ditter
czas: 98 min.
rok produkcji: 2009
tematyka: dyskryminacja, niepełnosprawność
Dziesięcioletni Hannes wychowuje się tylko z mamą. Jego największym marzeniem jest przyłączenie się do gangu "Krokodyli", do którego należą jego rówieśnicy. Musi jednak wcześniej przejść próbę. Ta okazuje się jednak niebezpieczna dla jego życia… Z opresji ratuje go Kai, który przeprowadził się na przedmieścia wraz z rodzicami. Chłopiec również marzy o tym, by stać się jednym z Krokodyli. Jednak fakt, że jeździ na wózku, początkowo sprawia, że dzieciaki go nie akceptują. Sytuacja się zmienia, kiedy Kai wchodzi w posiadanie informacji o prawdziwym gangu, który napadł na okoliczny sklep. Jego wiedza może pomóc Krokodylom rozwiązać zagadkę i przekonać się, że niepełnosprawni są sprawni.

"Punam"
(zasoby programu Jeden świat – kluby filmowe)
film dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych

10 lutego 2012 (piątek) godz. 17.30

Miejska Biblioteka Publiczna, Filia 2, ul. Kraszewskiego 26, Sopot
Dziewięcioletnia Punam Tamang z Nepalu opowiada o swoim życiu pełnym nauki, pracy i nadziei.

tytuł oryginału: "Punam"
autor: Lucian i Natasa Muntean
czas: 27 min.
rok produkcji: 2006|

tematyka filmu: prawa dziecka, prawo do edukacji, praca dzieci

Nepalskie miasto Bhaktapur. Punam Tamang ma dziś dziewięć lat. Gdy miała pięć, zmarła jej matka, zostawiając Punam z ojcem, nowonarodzoną siostrą Rabiną i dwuletnim bratem Kriszną. Dzieci rzadko widzą ojca, pracującego od świtu do nocy, by zarobić na ich szkolne czesne (1,5 dolara amerykańskiego za jedno dziecko miesięcznie). Dlatego w ciągu dnia to Punam pełni rolę głowy rodziny. Uboga, pięcioklasowa szkoła jest dla niej symbolem nadziei na łatwiejszą przyszłość.