☰ menu

Zima 2016

pon.-niedz.
25.01-31.01.2016

W Starym Browarze lubimy kreować rzeczywistość jak nikt inny. Nie szukamy wzorców. Sami je wyznaczamy. Pomysł stworzenia miejsca zabaw wspólnie z dziećmi chodził nam po głowach od dłuższego czasu. W tym roku uda nam się go zrealizować dzięki współpracy z tworzącą pełne wdzięku, poruszające serce i wyobraźnię projekty Izą Rutkowską. – mówi Barbara Banat, rzecznik Starego Browaru.

O projekcie:

Każdy chyba doświadczył rozmów z dziećmi o rysunkach, które wykonały. Dorosły mówi „o jaki piękny krokodyl", a dziecko zdziwione odpowiada „to nie jest krokodyl, to jest dom". Kiedy z kolei dorosły widzi na jakimś rysunku dom, dziecko z rozbawieniem odpowiada, że przecież to orangutan. I tak dorosły stara się nadążyć za wyobraźnią dziecka, która jest wolna, niczym niezmącona i bardzo inspirująca. Idąc tym tropem uznałam, że chciałabym pokazać dzieciom mój rysunek budynku i zapytać przewrotnie: Jakie to zwierzę? – mówi o projekcie autorka, Iza Rutkowska.

Rysunkiem wykorzystanym jako punkt wyjścia każdych warsztatów będzie rzut budynku Starego Browaru z lotu ptaka. Zajęcia prowadzone przez Izę Rutkowską rozpoczynać będą otwarte pytania, pozwalające dzieciom na wymyślenie zwierzaka, nieoczywistego i możliwe, że trudnego do zaklasyfikowania do jakiegokolwiek gatunku przez osoby dorosłe. W trakcie pracy dzieci wraz z prowadzącą będą zastanawiać się nad dalszymi szczegółami stworzenia: która część budynku jest głową, która żołądkiem, a także jaki ma charakter, czy łatwo je oswoić i jak się z nim bawić.

Powstałe w czasie ferii w Starym Browarze projekty posłużą Izie Rutkowskiej, artystce słynącej z takich projektów jak „Przytulanka" – kilkumetrowego misia, którego zadaniem było rozbudzanie pozytywnych emocji w nieoczekiwanych miejscach wielu europejskich miast, do zbudowania zwierzęcej instalacji. Stworzony wspólnie z dziećmi nietypowy plac zabaw pojawi się w parku Starego Browaru wraz z rozpoczęciem corocznej akcji „Lato w mieście by Stary Browar". Towarzyszyć mu będzie album, w którym znajdą się efekty ich pracy i przemyślenia oraz historie będące kluczem do zrozumienia cech nadanych „wielozwierzowi", a także wskazówki do zabaw.

Autorka projektu Iza Rutkowska to polska artystka, założycielka Fundacji Form i Kształtów. Jej działania z pogranicza designu, architektury i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej, angażują społeczności lokalne i często zyskują rozgłos międzynarodowy. Jej instalacje i projekty prezentowane były m.in. w Brazylii, Włoszech, Austrii, Czechach czy Portugalii. Została nominowana do tytułu Człowieka Roku 2011 w plebiscycie Wdechy Gazety Wyborczej. O jej działaniach pisały między innymi Corriere della Sera, La Repubblica, Designboom, Cut magazine, Polityka czy Wysokie Obcasy. Realizowała projekty m.in. dla Muzeum Narodowego, Centrum Nauki Kopernik, Instytutu Adama Mickiewicza, Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii. Współpracowała z samorządami miast, wieloma organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz galeriami sztuki w kraju i zagranicą.

Zapisy:

Warsztaty jakie to zwierzę?
18-24 stycznia, godz. 12:00-14:30, dla dzieci od lat 5, Szachownica Starego Browaru.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w Punktach Informacyjnych osobiście lub telefonicznie, tel. 61 667-14-00 i 61 859-60-50.

W drugim tygodniu ferii zajęcia poprowadzi uwielbiana przez dzieci Kura Domowa. Tematem warsztatów będą zwierzęta. Stary Browar zapewnia wszystkie materiały plastyczne.

Zapisy:

Kura Domowa i inne zwierzęta
25-29 stycznia, godz. 12:00-13:30, 30 i 31 stycznia godz. 12:00-13.30 i 14:00-15:30, dla dzieci od lat 5, Szachownica Starego Browaru.

25 stycznia: Śpiąca maskotka
26 stycznia: Zakładki/okładki – prosimy dzieci o przyniesienie ulubionej książki lub tej, którą aktualnie czytają.
27 stycznia: Ja zwierzę/maski
28 stycznia: Las