☰ menu

Zielony Jazdów

pt.-niedz.
21.06-23.06.2013

Po sukcesie pierwszej edycji, druga odsłona Zielonego Jazdowa kontynuuje zagadnienia związane z ekologią i zdrowym stylem życia, poszerzając je dodatkowo o refleksję i akcje artystyczne eksplorujące temat ciała i cielesności. Specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji projektu powstał pawilon, zaprojektowany przez włoskie studio Avatar Architettura.

 

Tematem przewodnim Zielonego Jazdowa są szeroko pojęte zagadnienia związane z ekologią, zdrowym stylem życia, alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji i konsumpcji oraz zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko. Podobnie jak w zeszłym roku podczas letnich weekendów goście CSW będą mieli okazję zarówno wziąć udział w dyskusjach, wykładach, koncertach i pokazach filmowych, jak i uczestniczyć w projektach artystycznych, spróbować sił w gotowaniu czy uczestniczyć w różnorodnych warsztatach i spotkaniach.

Druga edycja Zielonego Jazdowa poszerza jednak swoją formułę, poprzez otworzenie się na refleksję poświęconą zagadnieniu „ekologii ciała" i zaproszenie artystów, którzy używają ciała jako medium wyrazu, bądź w swojej pracy odnoszą się do problematyki cielesności. W tegorocznym programie Zielonego Jazdowa znajdują się więc spektakle tańca współczesnego, interwencje artystyczne, pokazy, warsztaty, dyskusje, a także cotygodniowe otwarte dla wszystkich, dancingi przy muzyce na żywo. Każdy weekend będzie się koncentrował wokół innego zagadnienia związanego z ciałem. Wśród eksplorowanych tematów znajdą się m. in.: ruch, jedzenie, ubranie, sport, mieszkanie czy ciała innych nie-ludzkich mieszkańców dzielących z nami środowisko życia. Ważnym aspektem programu Zielonego Jazdowa jest jego partycypacyjny charakter, otwarty na publiczność, która będzie współtworzyć zaproponowane przez artystów sytuacje.

Pawilon zaprojektowany przez Rirkrita Tiravaniję, który był centralnym miejscem poprzedniej edycji projektu, stanie ponownie na terenie Zielonego Jazdowa. Odbywać się w nim będą wydarzenia związane z jedzeniem i gotowaniem: warsztaty, pokazy, dyskusje oraz degustacje. W pawilonie będzie też działać kawiarnia prowadzona przez INSTALACJE Art Bistro, która w czerwcu rozpoczyna swoją działalność w CSW.

W tym roku powstanie także drugi pawilon zaprojektowany przez włoskie studio Avatar Architettura, specjalizujące się w architekturze ekologicznej i używające innowacyjnych technik recyklingu. Pawilon, który będzie służył jako parkiet do tańca i prezentacji spektakli, odwołuje się do tradycji miejskich dansingów.

 

Tegoroczna edycja Zielonego Jazdowa proponuje także bogaty program filmowy. Tym razem kinowy ekran stanie w zielonej przestrzeni parku. Repertuar będzie obfitował w filmy fabularne, odnoszące się do różnych aspektów cielesności – strachu przed „zemstą natury", transformacji ciała, jak i wizjom przyszłości, w której ciało oraz jego środowisko ulegają daleko idącym przemianom.

Zielony Jazdów będzie centralnym miejscem spotkań osób zainteresowanych ekologią i zdrowym stylem życia. Park przed CSW będzie gościł Le Targ, gdzie będzie można kupić ekologiczne produkty od lokalnych producentów i Garażówki, na których wszyscy chętni zaopatrzą się w ubrania, książki, meble i inne domowe gadżety z drugiego obiegu. W tym roku Zielony Jazdów zawita też do przestrzeni CSW – na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego powstanie ogród sensoryczny, plac zabaw dla dzieci zrobiony z naturalnych materiałów, a także mini-czytelnia z prasą i książkami poświęconymi ekologii.

Zielony Jazdów już po raz drugi realizowany jest bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW TV. CSW TV prezentuje szeroki zakres programów, który można oglądać na podstronie www.csw.art.pl i na kanale Vimeo pod adresem www.vimeo.com/cswtv

Szczegółowy program: www.csw.art.pl, www.facebook.com/ZielonyJazdow

Podczas trwania projektu Zielony Jazdów galerie CSW będę otwarte w piątek oraz sobotę do godziny 22.00.

Partnerzy: Sklep Internetowy whamaku.pl, Renault, Castorama, IKEA

Przy udziale: EUNIC

We współpracy z: Slow Food, Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Centrum w Ruchu, Fundacja Perform, Instalacje Art Bistro, Sie-Je w Mieście, Pracownia K, Instytut Filozofii Uniwersytet Warszawski, Anka Zawadzka&Jan Dowgiałło Pracownia MECH, Le Targ, Fundacja Nizio, Wydział Wzornictwa Akademia Sztuk Pięknych Warszawa, Pracownia Design, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, Jadalnia Warszawa, Marta Jagniewska, Akademia Kalaripayatt, Instytut Teatralny.

 

Exit mobile version