☰ menu

ZIELONY JAZDÓW. Zielony rynek

pt.-niedz.
25.07-27.07.2014

Piąty weekend projektu "ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek" rozpocznie się już w najbliższy piątek o godz. 10.00 rano. Otworzą go Targi Książki Kulinarnej, organizowane przez Martę Gessler i jej restaurację Qchnia Artystyczna. To już druga edycja trzydniowego święta łączącego książki i gotowanie. Odbywające się pod hasłem EDUKU-JEMY! wydarzenie to nie tylko okazja, by uzupełnić swoją kuchenną biblioteczkę korzystając z oferty polskich wydawców, księgarń i antykwariatów, ale przede wszystkim możliwość spotkania z niesamowitymi osobowościami: szefami kuchni, autorami książek, badaczami, krytykami kulinarnymi, blogerami i pasjonatami kuchni. Oprócz udziału w licznych debatach będzie można wysłuchać wykładu Marka Cecuły o nowych kierunkach w projektowaniu porcelany, nabyć podczas specjalnej akcji Stragan unikatowe kuchenne produkty stworzone przez polskich projektantów, odwiedzić kulinarny ogród, zobaczyć wystawę makatek kuchennych, a także wziąć udział w jednym z trzech wymienników lub w którymś z licznych konkursów organizowanych przez wystawców i organizatorów. Targi potrwają do niedzieli, do godz. 20.00.

W piątek, o godz. 17.30 Adrianna Marczewska, szefowa kuchni Instalacje Art Bistro poprowadzi kolejne Międzypokoleniowe Warsztaty Kulinarne, tym razem dotyczące letnich przetworów. Uczestnicy zatrzymają w słoikach smaki lata na cały rok – w czasie spotkania poznają łatwe i sprawdzone przepisy na oryginalne weki, między innymi ogórki kiszone z miodem, bakłażany na ostro, cukinię z goździkami i truskawki z imbirem.

O godz. 19.00 rozpocznie się debata, zatytułowana "Autonomiczne przestrzenie kultury – od radykalizmu do egalitaryzmu", w której wezmą udział: przedstawicielka warszawskiego Autonomicznego Domu Aktywnego i poznańskiego skłotu Od:Zysk – Anna Depczyńska, oraz Michał Wolny z Autonomicznego Centrum Społeczne Cicha4 z Lublina. W ostatnim czasie na mapie polskich miast przybywa miejsc programowo niezależnych od instytucji, programów, projektów czy dotacji. Tworzone są one przez społeczników, aktywistów, animatorów bez, albo z minimalną ilością środków finansowych, głównie dzięki darom i zaangażowaniu wielu osób, które gotowe są poświęcić swój czas i pracę. Celem takich miejsc jest działalność kulturalna, artystyczna i edukacyjna. Zaproszeni goście to twórcy odrębnych „instytucji" z różnych miast Polski. Podczas debaty będą mówić o swojej misji, o tym dlaczego autonomia jest dla nich tak istotną wartością i o jaki świat walczą.

Wieczorem w przestrzeni Zielonego Jazdowa będzie grał DJ – Jan Zielke, a o 22.00 rozpocznie się plenerowy pokaz filmu "Rocky" wyreżyserowanego przez Johna Avildsena. Na początku tytułowego bohatera miał grać Robert Redford lub Burt Reynolds. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałby teraz świat, gdyby Sylwester Slallone tak mocno nie obstawał przy tym, że to właśnie on musi wcielić się w główną postać. Zrobiona za niecały milion dolarów opowieść o podrzędnym bokserze o gołębim sercu zarobiła do dziś na świecie ponad 225 razy tyle, zgarniając trzy Oskary i dziesięć nominacji, w tym dwie dla Slya za rolę pierwszoplanową oraz scenariusz. Rocky Balboa bardzo szybko stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci popkultury, a sam film zyskał miano jednego z najważniejszych w historii filmów akcji. "Rocky" to kopalnia hollywoodzkich ikonicznych scen filmowych i kolejne wcielenie realizacji "amerykańskiego snu". To także opowieść o poszukiwaniu własnej wartości, zrealizowana w duchu kina niezależnego.

Cykl sobotnich wydarzeń rozpoczną Targi Książki Kulinarnej, które potrwają przez cały dzień. Otwarte będzie również targowisko Różyc Bazaristan Aleksandy Wasilkowskiej, na którym tego dnia będzie można kupić m.in.: warzywa, sery kozie, tradycyjne ukraińskie przetwory owocowe, przetwory warzywne, oliwki z Maroka, miody, ziołowe kosmetyki i pasty. O 14.00 rozpoczną się rodzinne warsztaty szachowe "Szachy na trawie", organizowane przez Miejsce Spotkań Warszawa. Podczas interdyscyplinarnych warsztatów organizatorzy poszukają odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące sztuki gry w szachy. Uczestnicy zaś poznają reguły poruszania się na szachownicy, podstawowe debiuty i posunięcia taktyczne, które pomogą w zamatowaniu przeciwnika. Poznają również historię gry, odkryją sekrety najsłynniejszych arcymistrzów, a także opanują podstawy "szachowego slangu". O godz. 16.00 rozpocznie się warsztat kolektywu Kipi Kasza "Alert-śniadaniówki", podczas którego uczestnicy będą mogli zaprojektować oryginalne opakowanie na drugie śniadanie. Wykorzystają papier, tekturę, tkaninę, sznurki i makulaturę, i stworzą ulubioną formę – pudełko, koszyk, worek lub plecaczek.

Późnym popołudniem w przestrzeni Zielonego Jazdowa odbędzie się wykład dr Krzysztofa Nawratka zatytułowany "[Radykalnie inkluzywna] Architektura Dobra Wspólnego". Podział na przestrzeń publiczną i prywatną jest przyjmowany przez architektów i urbanistów jako oczywistość, co dziwi, choćby w świetle feministycznego hasła "Prywatne jest polityczne", powtarzanego od lat 60. zeszłego stulecia. Upór architektów by wciąż trzymać się określonej typologii przestrzeni wprost wskazuje na konserwatywny rdzeń myślenia o architekturze i mieście. Architekt, urbanista i teoretyk miasta, dyrektor studiów magisterskich w School of Architecture, Design and Environment w Plymouth University, w Wielkiej Brytanii podczas wykładu podda redefinicji podział na prywatne i publiczne w kontekście przestrzeni miejskiej. Nie po to, by zniszczyć to co intymne, lecz by tworzyć architekturę, w której każdy gest chroniący jednostkową wolność był zarazem gestem tworzącym wspólnotę.

O godz. 21.00 odbędzie się koncert zespołu Kopyt/Kowalski. To poznański duet elektroakustyczny, który tworzą Szczepan Kopyt – poeta i gitarzysta oraz Piotr Kowalski – perkusista i producent muzyczny. Ich debiutancki album "buch" z 2011 roku stanowi połączenie nowej poezji z muzyką elektroniczną i alternatywną. W tym roku światło dzienne ujrzał nowy płytomik "kir". Przynosi on zupełnie inne, surowe, bluesowo-psychodeliczne kompozycje. Muzycy poddali radykalnej redukcji ilość obsługiwanych instrumentów – z całego arsenału pierwszej płyty i setu koncertowego zostały gitara i perkusja, a środek ciężkości został przeniesiony na dobrze rozegrany aranż. To nowa poezja śpiewana, wzbogacona akustycznym rockowym brzmieniem.

Wieczorem na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz filmu "Wejście smoka", wyreżyserowanego przez Roberta Clouse. To pierwszy film wschodnich sztuk walki wyprodukowany w Hollywood, który rozpoczął okres międzynarodowej świetności "kina kopanego" i wyniósł na panteon sławy charyzmatycznego mistrza gatunku, Bruce′a Lee. Historia turnieju walk na tropikalnej wyspie należącej do demonicznego handlarza narkotyków z metalowym szponem zamiast dłoni jest tu tłem dla serii efektownych pojedynków, akrobatycznych popisów i spektakularnych gestów, min. smakowania pierwszej krwi z rany. Całość uzupełnia znakomita funkowo-jazzowa muzyka Lalo Schiffrina, oraz niezapomniane, ekstatyczne jęki i okrzyki walczących.

W niedzielę Targi Książki Kulinarnej odbędą się w godzinach 10.00- 20.00, natomiast targowisko Różyc Bazaristan będzie czynne w godzinach 11.00-18.00. Niedzielny poranek otworzą warsztaty jogi, prowadzone przez fundację Wybieram Zdrowie. Zaś podczas cyklicznych warsztatów, czyli Śniadań Literackich Zielonego Jazdowa omawiane będą fragmenty książki Oty Pavela "Śmierć pięknych saren". Organizatorki chcą sprawdzić, w jaki sposób światowa i polska literatura mierzy się z problemami ekologii i ekonomii. Warsztaty mają formę luźnej wymiany myśli między uczestnikami zajęć w gościnnej, domowej atmosferze śniadań. Niedzielne południe to również czas dla najmłodszych. Podczas najbliższej edycji "Teatranek", czyli warsztatowych zabaw dla dzieci współorganizowanych przez Instytut Teatralny maluchy dowiedzą się, czy teatru można dotknąć, jak smakuje i czy w teatrze potrzebne nam są wszystkie zmysły. To zabawa sensoryczna, podczas której najmłodsi poczują teatr z zamkniętymi oczami, odkryją czym pachnie i jaką ma fakturę.

Program piątego weekendu projektu "ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Piątek, 25 lipca

10.00 – 20.00 Targi Książki Kulinarnej, Qchnia Artystyczna
Już 25 lipca Marta Gessler i Qchnia Artystyczna zapraszają na II edycję Targów Książki Kulinarnej – trzydniowego święta łączącego książki i gotowanie. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło EDUKU-JEMY! Które jest wyrazem poszukiwania najlepszych dróg kulinarnego rozwoju.

Program II Targów Książki Kulinarnej – piątek
10.00 – 20.00
Kulinarny Ogród na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – projekt stworzony przez Martę Gessler i Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy
10.00 – 20.00 Wystawa starych makatek kuchennych stworzona przez Ośrodek Kultury w Działoszynie – Qchnia Artystyczna i księgarnia Pępek sztuki
10.00 – 20.00 Czytelnia czasopism i strefa relaksu – dziedziniec restauracji Qchnia Artystyczna
16.00 Spotkanie z redakcją magazynu Specjalność Zakładu poświęcone trudom tworzenia magazynu kulinarnego oraz tajemnicom kuchni wschodniej Polski. W programie również degustacja smakołyków podlaskich.
17.00 "Jak smakuje literatura i jak o jedzeniu piszą literaci" – spotkanie z udziałem Cezarego Polaka i Pawła Bravo
19.00 Debata: "Czy książki kulinarne mają sens", w której wezmą udział prof. Jarosław Dumanowski – popularyzator wiedzy o dawnej kuchni, Joanna Mroczkowska -mantropolożka jedzenia, Grzegorz Trubiłowicz – pomysłodawca i jeden z autorów aplikacji i serwisu Cooklet .

Przez całe Targi w Qchni Artystycznej oraz księgarni Pępek Sztuki można będzie oglądać wystawę starych makatek kuchennych zebranych przez Ośrodek Kultury w Działoszynie, zwiedzać ogród kulinarny zaprojektowany i stworzony przez Martę Gessler i Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy, korzystać z czytelni czasopism nie tylko kulinarnych oraz brać udział w licznych konkursach organizowanych przez wystawców.
 

17.30 – 19.00 Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne: Smaki lata przez cały rok, Fundacja Zaczyn i Instalacje Art Bistro
Prowadzenie: Adrianna Marczewska oraz goście

Ogórki kiszone z miodem? Bakłażany na ostro, cukinia z goździkami, a może truskawki z imbirem? – zatrzymajmy w słoikach smaki lata przez cały rok. W czasie spotkania poznamy łatwe i sprawdzone przepisy na oryginalne weki oraz poeksperymentujemy z przepisami babci.
W warsztatach może brać udział do 15 osób.
Zgłoszenia przyjmujemy najpóźniej dzień przed warsztatami e-mail: gotujemy@zaczyn.org

19.00 – 20.30 Debata: "Autonomiczne przestrzenie kultury – od radykalizmu do egalitaryzmu"
Uczestnicy: Anna Depczyńska (Autonomiczny Dom Aktywny, Warszawa); Bartek (skłot Od:Zysk, Poznań); Michał Wolny (Autonomiczne Centrum Społeczne Cicha4, Lublin)

W ostatnim czasie na mapie polskich miast przybywa miejsc programowo niezależnych od instytucji, programów, projektów czy dotacji. Tworzone są one przez społeczników, aktywistów, animatorów bez, albo z minimalną ilością środków finansowych, głównie dzięki darom i zaangażowaniu wielu osób, które gotowe są poświęcić swój czas i pracę. Celem takich miejsc jest działalność kulturalna, artystyczna i edukacyjna. Świadome odcinanie się od oficjalnej polityki kulturalnej idzie w parze z krytycznym stosunkiem wobec publicznych instytucji kultury. Taka pozycja wynika z głęboko krytycznej postawy wobec mainstreamu społeczno-ekonomicznego. Autonomiczne instytucje dążą do rozwijania kultury, która ma być nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu ale przedefiniowaniem całego systemu wartości stojącego u podstaw porządku społecznego, który również funduje działalność instytucji publicznych. Postawa radykalna łączą się tu z totalną otwartością i egalitaryzmem. Na spotkanie zapraszamy twórców autonomicznych "instytucji" z różnych miast polski. Chcemy porozmawiać z nimi o ich misji, zapytać dlaczego autonomia jest dla nich tak istotną wartością i o jaki świat walczą.  

21.00 – 24.00 DJ: Jan Zielke

DJ Jan Zielke – należy do krakowsko-warszawskiego składu Vibrationez, który miksuje techno, minimal, house, elektro i garage. Puszcza muzykę wyłącznie z płyt winylowych!
 

22.00 – 24.00 Pokaz filmu "Rocky", reż. John G. Avildsen, USA 1976
Rocky′ego na początku miał grać Robert Redford lub Burt Reynolds. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałby teraz świat, gdyby Sylwester Slallone tak mocno nie obstawał przy tym, że to właśnie on musi wcielić się w tytułową postać w filmie, który miał powstać na podstawie własnego, napisanego podobno w trzy dni, scenariusza. Z jednej strony to kopalnia hollywoodzkich ikonicznych scen filmowych i kolejne wcielenie realizacji "amerykańskiego snu", z drugiej utrzymana w duchu kina niezależnego opowieść o poszukiwaniu własnej wartości. Zrobiona za niecały milion dolarów opowieść o podrzędnym bokserze z gołębim sercem zarobiła do dziś na świecie ponad 225 razy tyle, zgarniając trzy Oskary i dziesięć nominacji, w tym dwie dla Slya za rolę pierwszoplanową oraz scenariusz.

Sobota, 26 lipca

10.00 – 20.00 Targi Książki Kulinarnej, Qchnia Artystyczna
Marta Gessler i Qchnia Artystyczna zapraszają na II edycję Targów Książki Kulinarnej – trzydniowego święta łączącego książki i gotowanie. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło EDUKU-JEMY! Które jest wyrazem poszukiwania najlepszych dróg kulinarnego rozwoju.

Program II Targów Książki Kulinarnej – sobota

10.00 – 20.00 Wymiennik magazynu Kuchnia. Część 1. – wymień swoje przetwory na książki kucharskie
10.00 – 20.00 Kulinarny Ogród na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – projekt stworzony przez Martę Gessler oraz Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy
10.00 – 20.00 Wystawa starych makatek kuchennych stworzona przez Ośrodek Kultury w Działoszynie – Qchnia Artystyczna i księgarnia Pępek sztuki
10.00 – 20.00 Czytelnia czasopism i strefa relaksu – dziedziniec restauracji Qchnia Artystyczna
11.00 "Atrakcje kulinarne Nowej Zelandii", Ilona Zdziech, Pacific Kai
12.00 "Kuchnia azjatycka dla początkujących i zaawansowanych", Magdalena Tomaszewska-Bolałek, wydawnictwo Hanami
13.00 Wydawnictwo Burda zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Puzio, autorką książki "O kuchni bez chemii"
14.00 Debata: "Poznawanie przez smakowanie" – o poznawaniu krajów i kultur przez kuchnię z udziałem Macieja A. Brzozowskiego, autora książki "Włosi. Życie to teatr" oraz Juliusza Podolskiego, dziennikarza, autora bloga "Smaczny turysta"
15.30 Spotkanie z Elizą Mórawską, poświęcone jej nowej książce "O jabłkach"
16.30 "Żółte, słomiane i gotowane" – o nieznanych winach opowie Stowarzyszenie Sens Wina 17.00 Wykład Marka Cecuły o nowych kierunkach w projektowaniu porcelany
18.30 Panel "Koniec języka za przewodnika" z udziałem Agaty Godlewskiej, redaktor naczelnej magazynu Food Service, Moniki Brzywczy, redaktor naczelnej magazynu Usta oraz Natalii Sitarskiej i Łukasza Smolińskiego prowadzących blog Tasteaway
19.15 Spotkanie z kuchnią portugalską, Janusz Andrasz, Luzomania Przez całe Targi w Qchni Artystycznej oraz księgarni Pępek Sztuki można będzie oglądać wystawę starych makatek kuchennych zebranych przez Ośrodek Kultury w Działoszynie, zwiedzać ogród kulinarny zaprojektowany i stworzony przez Martę Gessler oraz Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy, korzystać z czytelni czasopism nie tylko kulinarnych oraz brać udział w licznych konkursach organizowanych przez wystawców.
 

11.00 – 18.00 Targowisko: Różyc Bazaristan

Instalacja artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej "Różyc Bazaristan" polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta. Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy SLOW FUTURE.

Tego dnia będzie można kupić m.in.: warzywa, sery kozie, tradycyjne ukraińskie przetwory owocowe, oliwki z Maroka, miody, ziołowe kosmetyki, pasty i przetwory.
 

14.00 – 16.00 Szachy na trawie – warsztat rodzinny
Prowadzenie: Martyna Sowińska

Podczas interdyscyplinarnych warsztatów poszukamy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące sztuki gry w szachy. Przede wszystkim jednak poznamy reguły poruszania się na szachownicy i podstawowe debiuty, a także posunięcia taktyczne, które pomogą nam w zamatowaniu przeciwnika. Będziemy świadkami odwiecznego sporu o ojczyznę królewskiej gry, odkryjemy sekrety najsłynniejszych arcymistrzów, a także opanujemy podstawy "szachowego slangu". Jeżeli masz ochotę na niebanalną intelektualną przygodę – dołącz do nas i przekonaj się, że "64 pola szachownicy otwierają w umyśle ogrom możliwości, podobnie jak 32 litery alfabetu w kulturze".
Zachęcamy do zabrania ulubionej szachownicy.
Zapisy e-mail: kontakt@miejscespotkan.waw.pl
 

16.00 – 18.00 Warsztaty designersko-kulinarne: Alert-śniadaniówki
Prowadzenie: Zuza Sitkowska

Zajęcia praktyczno-techniczne: wspomnienie podstawówki. Zaprojektujemy opakowanie na drugie śniadanie. Wykorzystaj papier, tekturę, tkaninę, sznurki, makulaturę i stwórz ulubioną formę – pudełko, koszyk, worek i plecaczek. Dumnie noś własną śniadaniówkę do szkoły czy pracy. Przekonaj się, że transport kanapek jeszcze nigdy nie był tak estetyczny i łatwy. Według prognoz dziewczyn z Kipi Kasza Eko-śniadaniówki staną się hitem roku szkolnego 2014/2015., nie tylko dla dzieciaków.

Kolektyw Kipi Kasza to praktyczno-techniczny projekt kulinarny i artystyczny. Grupa składa się z czterech dziewczyn, specjalizujących się w różnych dziedzinach twórczych, które nie chcą zamykać się w żadnej z nich na stałe. Na warsztatach KIPI KASZY teoria uzupełnia praktykę, sztuka kulinarna spotyka się z designem, gotowanie jest projektowaniem, a twórczość literacka, czy wykład dietetyczny łączy się z jedzeniem i performancem. KIPI KASZA wypływa z garnka, wciąż szuka inspiracji, łączy składniki, miesza smaki. 
Grupa warsztatowa założona przez Martę Jagniewską, do której dołączyły: Agata Elsner – Szpagata (aktorka, dietetyczka) oraz designerki: Zuzanna Sitkowska i Gocha Masłowska.
Zapisy e-mail: kolektywkipikasza@gmail.com

19.00 – 20.00 Wykład: "[Radykalnie inkluzywna] Architektura Dobra Wspólnego"
Prowadzenie: Krzysztof Nawratek

Podział na przestrzeń publiczną i prywatną jest przyjmowany przez architektów i urbanistów jako oczywistość, co dziwi, choćby w świetle feministycznego hasła "Prywatne jest polityczne", powtarzanego od lat 60tych zeszłego stulecia. Upór architektów by wciąż trzymać się określonej typologii przestrzeni wprost wskazuje na konserwatywny rdzeń myślenia o architekturze i mieście. Architektura mocno oddzielająca to co prywatne od tego co publiczne jest fundamentalnie architekturą kapitalizmu – jak pisał John Holloway – "Kapitał jest przede wszystkim procesem oddzielania". Jeśli więc chcielibyśmy pomyśleć (i tworzyć) architekturę kwestionującą hegemonistyczną pozycję kapitalizmu, podział na to co prywatne i to co publiczne musi być przemyślany na nowo.

dr Krzysztof Nawratek – architekt, urbanista i teoretyk miasta, dyrektor studiów magisterskich w School of Architecture, Design and Environment w Plymouth University, w Wielkiej Brytanii. Pracował w Polsce, na Łotwie (m.in dla UM Ryga, w pracowni architektonicznej NAMS oraz na wydziale geografii Uniwersytetu Łotewskiego), w Irlandii (w National Institute for Regional and Spatial Analysis w Maynooth University oraz w biurze planistycznym Colin Buchanan). Był członkiem Rady Ekspertów European Prize for Urban Public Space 2012 oraz 2014, członkiem jury polskiej wystawy na Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji w roku 2012 oraz 2014. Autor trzech książek: "Ideologie w Przestrzeni. Próby demistyfikacji" (Kraków 2005, e-book Kraków 2013), "Miasto jako idea polityczna" (Kraków 2008, wydanie w języku angielskim Plymouth 2011), "Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji" (Warszawa 2012, wydanie w języku angielskim Winchester 2012) oraz kilkudziesięciu esejów, felietonów i tekstów naukowych w czasopismach polskich, łotewskich oraz brytyjskich. Zainteresowania badawcze Krzysztofa Nawratka dotyczą teorii miasta w kontekście filozofii post-sekularnej, ewolucji miasta post-socjalistycznego, kryzysu miasta neoliberalnego oraz perspektyw miejskiej re-industrializacji. Politycznie określa się jako przedstawiciel transhumanizującej lewicy post-chadeckiej.
 

21.00 – 22.30 Koncert: Kopyt/Kowalski
Kopyt/Kowalski
to poznański duet elektroakustyczny, który tworzą Szczepan Kopyt – poeta i gitarzysta oraz Piotr Kowalski – perkusista i producent muzyczny. Debiutancki "buch" z 2011 r., który stanowi połączenie nowej poezji z muzyką elektroniczną i alternatywną, przyniósł duetowi kilkanaście koncertów w Polsce (m.in. w Kawiarni Literackiej na OFF Festiwalu) i na Słowacji, a Szczepanowi Kopytowi nominację do Paszportu Polityki (wydawnictwo składa się z tomiku wierszy i płyty). W tym roku światło dzienne ujrzał nowy płytomik "kir". Przynosi on zupełnie inne, surowe, bluesowo-psychodeliczne kompozycje. Radykalnej redukcji poddali muzycy ilość obsługiwanych instrumentów – z całego arsenału pierwszej płyty i setu koncertowego zostały gitara i perkusja, a środek ciężkości został przeniesiony na dobrze rozegrany aranż.

22.00 – 24.00 Pokaz filmu: "Wejście smoka", reż. Robert Clouse, Hongkong/USA 1973
Pierwszy film wschodnich sztuk walki wyprodukowany w Hollywood, który rozpoczął okres międzynarodowej świetności kina kopanego i wyniósł na panteon sławy charyzmatycznego mistrza gatunku, Bruce′a Lee. Historia turnieju walk na tropikalnej wyspie należącej do demonicznego handlaża narkotyków z metalowym szponem zamiast dłoni jest tu tłem dla serii efektownych pojedynków, akrobatycznych popisów i spektakularnych gestów (smakowanie pierwszej krwi z rany). Całość zaś uzupełnia znakomita funkowo-jazzowa muzyka Lalo Schiffrina, oraz niezapomniane, ekstatyczne jęki i okrzyki walczących, którym na dziedzińcu CSW bez wątpienia wtórować będą zachwyty widowni!

 

Niedziela, 27 lipca

10.00 – 20.00 Targi Książki Kulinarnej, Qchnia Artystyczna

Marta Gessler i Qchnia Artystyczna zapraszają na II edycję Targów Książki Kulinarnej – trzydniowego święta łączącego książki i gotowanie. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło EDUKU-JEMY! Które jest wyrazem poszukiwania najlepszych dróg kulinarnego rozwoju.

Program II Targów Książki Kulinarnej – niedziela

10.00 – 20.00 Wymiennik magazynu Kuchnia. Część 2.
– degustacja przetworów zebranych podczas wymiany
10.00 – 20.00 Kulinarny Ogród na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – projekt stworzony przez Martę Gessler i Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy
10.00 – 20.00 Wystawa starych makatek kuchennych stworzona przez Ośrodek Kultury w Działoszynie – Qchnia Artystyczna i księgarnia Pępek sztuki
10.00 – 20.00 Czytelnia czasopism i strefa relaksu – dziedziniec restauracji Qchnia Artystyczna
10.00 – 20.00 Stragan – speed dating z designem
11.00 Wydawnictwo Pascal zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Kalembą-Dróżdż, autorką książki "Pyszne chwasty"
12.00 Wydawnictwo Czarne zaprasza na spotkanie z Anną Włodarczyk, autorką książki "Zapach truskawek. Rodzinne opowieści" oraz bloga strawberriesfrompoland.blogspot.com prowadzone przez Darię Pawlewską, wydawczynię magazynu Kukbuk
13.00 Panel "Czy gotowania można nauczyć się z książek kulinarnych" z udziałem Piotra Adamczewskiego, Pawła Lorocha oraz Laury Osęki z księgarni Books for Cooks
14.30 Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza na spotkanie z Maciejem Nowickim, który opowie jak wygląda praca ze starymi recepturami
15.00 Panel "Jak zostać chefem" – o kulinarnej edukacji porozmawiają m.in. Marta Gessler, Agata Wojda i Marcin Piotrowski
17.00 Qchnia Artystyczna i księgarnia Pępek sztuki zapraszają na Book Swapping

Przez całe Targi w Qchni Artystycznej oraz księgarni Pępek Sztuki można będzie oglądać wystawę starych makatek kuchennych zebranych przez Ośrodek Kultury w Działoszynie, zwiedzać ogród kulinarny zaprojektowany i stworzony przez Martę Gessler oraz Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy, korzystać z czytelni czasopism nie tylko kulinarnych oraz brać udział w licznych konkursach organizowanych przez wystawców.
 

11.00 – 18.00 Targowisko: Różyc Bazaristan

Instalacja artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej "Różyc Bazaristan" polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta. Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy SLOW FUTURE.
Tego dnia będzie można kupić m.in.: warzywa, sery kozie, tradycyjne ukraińskie przetwory owocowe, oliwki z Maroka, miody, ziołowe kosmetyki, pasty i przetwory.
 

12.00 – 13.00 Warsztaty teatralne dla dzieci: "Teatranki – Teatr Naturalny. Natura teatralna"
Prowadzenie: Maria Babicka i Agnieszka Szymańska

SMAKI I ZAPACHY TEATRU
Czy teatru można dotknąć? A jak smakuje? Czy w teatrze potrzebne nam są wszystkie zmysły?
Zapraszamy na zabawę sensoryczną! Poczujemy teatr z zamkniętymi oczami, odkryjemy czym pachnie, jak smakuje i jaką ma fakturę!
Obowiązują zapisy; przyjmowane do piątku do godz. 15.00, e-mail: bilety@instytut-teatralny.pl


Wszystkie wydarzenia w ramach Zielonego Jazdowa są nieodpłatne. Zapisy na warszataty pod adresem e-mail: zielonyjazdow@csw.art.pl

 

Exit mobile version